Bilgisayar aniden kapaniyor

Geralt34

Centipat
2 aylık bir sistemim var. Geçenlerde yoğun fırtınadan dolayi elektrikler 2-3 kere gitti ancak bilgisayar kapalıydı. Daha sonra elektrik geldi bilgisayarı açtım 5-10 dakika takıldım ve bilgisayar yeniden başlattı kendini ve ASUS Anti-Ssurge sistemi devreye girdi yani voltaj dalgalanması vardı (akım korumalı prize takiliydi tekrar) tekrar sistemi normal çalıştırdım 10 dakika sonra bilgisayar kapandı ama sistemde güç vardi. Normalde bilgisayar kapalıyken ekran kartı güç ışığı ve farenin ışığı yanıyordu. Bilgisayar kapanınca da yaniyordu. Sistemi çalıştırmayı denedim çalışmadı. PSU şalterini kapatıp açtım ve bilgisayar çalıştı. Sorunum düzeldi sanmıştım 3 gundur bir sorun yoktu. Bugün gene voltaj dalgalanması uyarısı verdi ve 3 kere bilgisayar kapandı şalteri açıp kapadım çalıştırdım. Su anlik bir sorun yok. Ama bu sorunun kaynağı nedir? Gerçekten voltaj dalgalanması mi var?
PSU: Aerocool VX Plus 500 2 yıl garantisi var PSU da bir sorun olduğunu düşünmüyorum koku falan yok çünkü.

Screenshot_2020-02-06-12-19-05-174_com.instagram.android.jpg

Kontrol etmedim açıkçası korkuyorum dokunmaya çok stresli oluyorum önceki bilgisayarım statik elektrik den gitti :)

Öneridir;

Kasanızın kapağını ve Anakart üzerinde takılı olan tüm parçaları ve Anakartın kendisini yanık kokusu var mı diye bir kontrol edin eğer burada bir şey yok ise PSU içinde bir yanık olup olmadığına bakın bu tarz durumlar'da yapılması gereken ilk hareket budur çünkü daha önce başıma geldi biliyorum :)

Bilgisayarındaki bütün voltaj takibi yapan proğramları sil. AIDA64, CPU-Z, Core Temp gibi. Sindikten sonra Cleaner ile kayıt defterini temizle. BIOS ayarlarınızı fabrika ayarlarına döndürüp sistemi tekrar çalıştırıp test edin.

Bilgisayarındaki bütün voltaj takibi yapan proğramları sil. AIDA64, CPU-Z, Core Temp gibi. Sindikten sonra Cleaner ile kayıt defterini temizle. BIOS ayarlarınızı fabrika ayarlarına döndürüp sistemi tekrar çalıştırıp test edin.
Bu programlarin ne gibi zararı olabilirki çok bilgisayarı ilk aldığım günden beri duruyor MSI afterburner aida64 ve CPU-Z
Öneridir;

Kasanızın kapağını ve Anakart üzerinde takılı olan tüm parçaları ve Anakartın kendisini yanık kokusu var mı diye bir kontrol edin eğer burada bir şey yok ise PSU içinde bir yanık olup olmadığına bakın bu tarz durumlar'da yapılması gereken ilk hareket budur çünkü daha önce başıma geldi biliyorum :)
Çalışır halde mi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı