Bilgisayar bileşenleri için test önerisi

ExceptionalPath

Hectopat
Deneyimli arkadaşlardan bilgi ve fikir almak istiyorum. Bilgisayarımdaki hemen hemen her parçasını teste sokmak istiyorum bir kerede SSD-GPU-CPU-RAM gibi parçaları test edebileceğim bir program var mıdır acaba? Ve parçalarımdan birinde bir sıkıntı varsa nasıl anlarım? Daha önce bu tarz programlar kullanmamış biri olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler deneyeceğim belli bir değerin altında olduğunda yani yetersiz gördüğünde program bize uyarı veriyor mu? Bunu belirtiyor mu?

Stress testini forumda araştırınız, hiç yapmadım. Yapanları çok görüyorum. HDD ve SSD testi basit rehberde inceleyiniz.

Not: CPU ve GPU'ların sıcaklık testini AIDA64 ile kontrol edebilirsin. Tavsiyem en az 10-30 dk arası açık kalıp sıcaklık değerlerini kontrolünü birebir sağlaman. Mesela ben 2.el PC alacağım zaman en az yarım saat PC çalışır sıcaklık değerlerini kontrol ederim. PC özelliklerine göre zor bir oyuna girip MSI Afterburner programı ile sıcaklık değerlerini incelerim.
Her işlemcinin ve GPU'nun boştaki sıcaklık değerlerini internetten araştırın. Boşta 25-37 arasıdır genelde normal değeri. Yük altında arkadaşın dediği gibi 80-85i asla geçmemeli. FX işlemciler yüksek ısıda çalışır mesela. Tabi soğutucu da önemli. Biraz konu dağıldı ama bu sorduğun soru çok derin bir konu.
Bildiklerimi kısalttım ;

• RAM'leri memtest (usb ile yapılan) veya AIDA64 stress test.
  • İşlemci (CPU) ve Ekran Kartı (GPU) değerlerini AIDA64 ile. Eğer oyunda denemek istersen MSI Afterburner (technopat rehberi mevcut)
  • HDD ve SSD için link attım. Kısa bilgi vereyim ; SSD okuma yazma değerleri alırken görüyorsun, rehberdeki programı indirince örneğin okuma 450 diyorsa, programda max 50 aşağı oynamalı bazen değerler çok düşük olabiliyor o zaman iade edebilirsin. Unutma ki SSD üstünde bu testi yaparken veri/virüs bunları etkiler. Tamamen ne yapmak istediğine bağlı, anlayabileceğin şekilde kısalttım.

Anladım güzel bir yazı yazmışsınız teşekkür ediyorum. Sıcaklık konusunda bir sorun olursa az çok değerleri tahmin ediyorum iyi kötü anlarım olması gereken sıcaklığı ben daha çok şeyi merak ediyorum. Vermesinden gerekenden düşük performans verirse onu nasıl anlarız mesela GPU çekirdek hızı yavaş vesaire örnek olarak yani bu tarz sıkıntılarda bir uyarı olarak gösteriyor mu programlar yoksa sadece değerleri veriyor biz mi bakıyoruz kalanına.

RAM'ler için Memtest86.

GPU için Furmark, MSI Kombustor vb. stress tesleri. Ve 3Dmark, Unigine Heaven, PassMark, GeekBench gibi benchmark ile aynı GPU'nun aldığı puanlarla karşılaştırmak. Eğer performansta bir azalma mevcutsa bechmarklar bunu fark etmenize yardımcı olur.

CPU için Prime95 ve Cinebech, Blender Render (BMW, Classroom vs) testi gibi benchmarklar kullanabilirsiniz.

SSD için Atto, Crystal Disk Mark gibi yazılımlarla benchmark yapıp skor karşılaştırması yapılabilir.

Genel olarak tüm sistemi aynı anda zorlamak istiyorsanız da AIDA64.

Yeni konular

Geri
Yukarı