Bilgisayar bileşenleriyle ilgilenen üniversite bölümü

ATTILA453

Picopat
Dostlar bilgisayar mühendisliği sanırsam var ancak bilgisayar mühendisliğinde bildiğim kadarıyla yazılım vesaire daha ön planda daha çok bileşenler konusunda ön plana çıkan bir bölüm var mı?

Birincil olarak bilgisayar mühendisliği (ben de şu anda bu bölümde okuyorum), ikincil olarak da elektrik elektronik mühendisliği ilgilenir bu işlerle. Eğer bilgisayar bileşenlerinden kastın; kapasitör, kondansatör, mikroişlemci falan ise elektrik elektronik mühendisliği derim ama, anakart, ekran kartı, işlemci falan diyorsan direkt bilgisayar mühendisliği.

Birincil olarak bilgisayar mühendisliği (ben de şu anda bu bölümde okuyorum), ikincil olarak da elektrik elektronik mühendisliği ilgilenir bu işlerle. Eğer bilgisayar bileşenlerinden kastın; kapasitör, kondansatör, mikroişlemci falan ise elektrik elektronik mühendisliği derim ama, anakart, ekran kartı, işlemci falan diyorsan direkt bilgisayar mühendisliği.

Mesela hocam bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra ekran kartının bir arızası olduğunda kendi kendime çözebilecek bir seviyede olur muyum?

Aslında bilgisayar mühendisliğinde de yazılımın ağırlığı donanımdan fazla. Yukarıda belirttiğim gibi o bölümde okuyorum, ona dayanarak söylüyorum.

Evet bende onu kastetmiştim zaten konuda daha çok yazılım ağırlıklı.

Donanim tarafında elektrik elektronik bilgisayar mühendisliği biraz daha yazılım ağırlıklı.

Mesela hocam bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra ekran kartının bir arızası olduğunda kendi kendime çözebilecek bir seviyede olur muyum?

Bu senin kendini üniversitede ne kadar geliştirdiğine bağlı ama ortalama bir cevap vermek gerekirse seçmeli derslerde donanım derslerini seçersen bunu yapabilecek malzemeler elinde olursa yapabilirsin. Mesela benim bir bilgisayar mühendisliği mezunu tanıdığım 6 yıl teknik serviste çalıştı. Yani bayağı RAM falan tamir ediyordu.

Dostlar bilgisayar mühendisliği sanırsam var ancak bilgisayar mühendisliğinde bildiğim kadarıyla yazılım vesaire daha ön planda daha çok bileşenler konusunda ön plana çıkan bir bölüm var mı?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği. Bir de Bilişim Sistemleri Mühendisliği, ancak yazılım daha fazla bu bölümde.

Geri
Yukarı