Bilgisayar bilimlerine dair konular yeterince ulaşılabilir mi?

mergen_t

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar bilimlerine dair yalnizca belli bir dilde programlamanin otesine gecen konular(bilgisayar mimarisi, isletim sistemleri, bilgisayar aglari) sizce yeterince ulasilabilir mi? Bu konulara dair Türkçe kaynak(video ya da notebook) uretmek faydali olabilir mi insanlar icin ve bu kaynakalra ragbet eder mi? Bu amacla acilmis Türkçe kaynak Repo'lari var diye biliyorum fakat YouTube kanali ya da internet sitesi var mi emin degilim.

Yuksek lisansim surecinde bu isle ugrassam mi emin degilim fakat faydasi olacaksa neden olmasin diye dusunuyorum. Dusuncelerinizi paylasabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ulaşılabilir tabi ancak belli bir sırayla öğrenilmesi gereken şeyler. Lisans eğitiminde mesela farklı yıl ve dönemlerde şu bilgiler verilir.

Bilgisayar nasıl çalışır, algoritma nedir diye temelini öğrenirsiniz.
Discrete math ile mantık önermelerini öğrenirsiniz (and, or vs. diye giden )
Otomata teorisi sonlu yapı, sonsuz yapı, state vb. teorik bilgiler vererek bir sistemi otomatize etme konusunda zihin açmaya devam eder, algoritma kurma, problem çözme yeteneğinizi ilerletir.
Mantık devreleri dersinde teorik olarak öğrendiğiniz mantık önermelerini pratiğe dökersiniz.
Bu dersin devamı dijital bilgisayar tasarımı dersinde daha ileri devreler nasıl tasarlanabilir öğrenirsiniz.
Mikroişlemciler dersi diğer devrelerden daha ileri olarak programlanabilir en temel işlemciler hakkında bilgi verir, lab ve projeleri hem eğlencelidir hem de eğitimi için olmazsa olmazdır.
Bunlar olmazsa olmaz temeller.

Bu bilgilere sahip olan biri mesela işletim sistemleri hakkında kaynakları açıp okuyabilir.

İşletim sistemleri konusunu bitirince bilgisayar mimarisine geçebilir.

Ulaşılabilirlik konusunda sıkıntı yok, meraklısı için internette kaynaklar mevcut, en temelinde wikipediayı da okuyabilir birisi ya da Tanenbaum'un işletim sistemleri vb. e-kitaplarını bulup inceleyebilir.

Sadece kodlama konusuna ilgi duyan birisi için bunlar eğlencelik, popüler bilim tadında bir şey olur, takip edecek çıkar elbette ama mesela işletim sistemleri hakkında videolar çekseniz "ben işletim sistemi yapmak istiyorum" diyen forumdaki temeli olmayan arkadaşlara pratikte çok bir faydası olmaz diye düşünüyorum, yine de ufkumuzu genişletebilir.

Buna ulasmasi gerektigini bilenler zaten CS formasyonu alanlar. Kalani daha pratik seyler pesinde bence. Python ile nasil web sitesi yapilir vs gibi.

Yeni baslayanlarin OS, AV kodlamak istedigi yerde turing machine anlatmak tutmaz bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı