Bilgisayar cızırdayıp kapandı

alperkrt17

Hectopat
YouTube'den video izlerken bir anlık dondu 1-2 saniye sonra "dızzzzzzzzzzzzzzz" diye mekanik bir ses geldi. Daha sonra monitörde sinyal yok yazısını aldım. Sonra hiçbir şey olmayınca kasayı düğmesinden basılı tutarak kapattım. Az önce bilgisayarı açtım ve şu anda bir sıkıntı yok. Sorun sizce nedir? Korkmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios atıktan sonra format attıysan eğer çözülmediyse büyük ihtimalle ekran kartın rx580 armor ise sıkıntılı bir seri direk servispoint yetkili servisi gönder sana bir kod verecekler ücretsiz bir şekilde gönderirsin.

Rica ederim, ne demek. Biraz geç oluyor ama kusura kalmayın.

Anakart cpu güç soketi/psu güç kablosunda sorun olsa tetikleme olmaz, pc açılmaz. Ramler/slotları da yine aynı şekilde açılsa bile süreki reset atma moduna geçer, en kötü güvenli modda açılım sorar. 24pin güç bağlantısı da aynı şekilde. Ki buralar dediğim gibi eksta cümbür cemaat güç isteyen yerler değil. Isınma sorununuz da yok bahsettiğiniz kadarıyla. Yani soğutmada da sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Sizin sorununuz aşırı güç/güç aktarım yetersizlliğinden birisi. Psu modülerse kablo girişleri için psu tarafını da kontrol edin. Modüler psularda bu soketler de arıza yapabiliyorlar. Yine modülerse 2-3 farklı giriş vardı pceı için onları deneyin. Yani aslında psu modüler değilse zaten psu tarafında kontrol edeceğiniz giriş yok. Psudan gelen kabloları taktığınız birimlerden soketleri teker teker çıkartıp uçlarını (pinleri) fener yardımıyla kontrol edin. Erime, kararma var mı? Yoksa eğer gevşeme, kayma, içe girme (olaylar böyle başlar çok önemli) vb. varmı kontorl edin.

Şayet yoksa, en başta dediğim gibi anakartta kısa devre vb. olsa otomatik kapatır. Anakarttan en son şüphe ederim. Güç arttırımında sorun ya ekran kartında (güç besleme/dağıtma kısmı) ya da psu yetersiz kalıyor. İmkan varsa ya da eşten dosttan rica edin, ilk olarak en az aynı şekilde zorlayabileceğiniz seviyede (güç tüketimi olarak) bir farklı ekran kartı ile deneme yapın. Baktınız çalışıyor kapanmıyor, sorun ekran kartınızda. Baktınız yine kapanıyor, ekran kartınız sağlam, sorun psu diye düşünebilirsiniz.

Yine imkan varsa bu sefer, sağlamlığından emin olduğunuz farklı psu ile deneyin performans işlemlerini. Baktınız çalışıyor kapanmıyor, sorun net psunuzda. (Psu modülerse kabloları tek tek değiştirin diyeceğim ama çok masraflı olur. Psu için aslında multimetre ile ölçüm yapabilirsiniz ama anlamıyorsanız hiç uğraşmayın. gidin baktırtın.) Baktınız yine kapanıyor, o zaman ( pc formatlayın tüm driverları güncel ve stabil olanlarını yükleyin diyecektim ama bunu yapmışsınız) anakartı servise gönderin. Çünkü mesela ekran kartı, pceı soketinden ortalama 50watt güç alımı yapar, arızalanmış olabilir vb. gibi.

Umarım sorununuz çözülür.
Hocam sorun çok sık başıma gelmiyor, bu konuyu açtıktan sonra bir kere bile kapanmadı çok nadir. Bence ben böyle devam edeyim oynamaya, minidump oluşturmayı açtım zaten. Herhangi bir sorun olup yine kapanırsa burayı güncellerim minidump ile beraber, sorunun kaynağı kesin çıkar o zaman değil mi? Değerli yorumun için teşekkürler.

@Rüzgar cifci Hocam itopyadan v4 sistem olarak almıştım garanti ayrıca gelmedi ama bende elektronik makbuz var. Bu garanti yerine geçiyor mu? Yani onlara mı götürmem lazım garanti için ekran kartını?

Hocam sorun çok sık başıma gelmiyor, bu konuyu açtıktan sonra bir kere bile kapanmadı çok nadir. Bence ben böyle devam edeyim oynamaya, minidump oluşturmayı açtım zaten. Herhangi bir sorun olup yine kapanırsa burayı güncellerim minidump ile beraber, sorunun kaynağı kesin çıkar o zaman değil mi? Değerli yorumun için teşekkürler.

@Rüzgar cifci hocam İtopya'dan V4 sistem olarak almıştım garanti ayrıca gelmedi ama bende elektronik makbuz var. Bu garanti yerine geçiyor mu? Yani onlara mı götürmem lazım garanti için ekran kartını?

Ben zaten İtopya çalışıyorum eğer bütün sistemi bizden aldıysan gönder hepsini genel kontrol yapılır ve sana bilgi verilir ürünü ne zaman aldın bir de önemli. İsterse sana mail vereyim bana fatura ya da ifsaliyi gönder fotosunu bakayım sana bilgisini verir arkadaşlar.

Ben zaten İtopya çalışıyorum eğer bütün sistemi bizden aldıysan gönder hepsini genel kontrol yapılır ve sana bilgi verilir ürünü ne zaman aldın bir de önemli. İsterse sana mail vereyim bana fatura ya da ifsaliyi gönder fotosunu bakayım sana bilgisini verir arkadaşlar.
Olur hocam makbuzu yollayayım size e-posta verebilirseniz. Ürünü geçen yaz tatilinde aldım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı