Bilgisayar dışında tüm cihazlar aynı ağa bağlanabiliyor

Makaleler
15
Değerli forum üyeleri; geçenlerde bilgisayarım için BenQ GL 2480 monitör sipariş ettim. Bugün temiz bir başlangıç yapayım istedim ve format attım.
Attım atmasına ama 2-3 gün önceden beridir devam eden bir sorun yeni formata rağmen devam ediyor.

Evimiz iki katlı. Bilgisayarımı aşağıdaki katta hem Ethernet'e hem de kablosuz ağa bağlayabiliyorum. Hiçbir sıkıntı çıkmıyor.
Ama yukarıda kendi bilgisayarım dışındaki her cihaz ile aynı ağa bağlanabiliyorum. Hem Ethernet hem de kablosuz bağlantıyı çok ama çok ilginç bir şekilde yapamıyorum.

Alt katın internetine bağlanmış şekilde şu an yazabiliyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Not: Ethernet ve kablosuz sürücüleri son sürüme güncellendi. Modemi 2-3 kere resetledim.
Buna ek oalrak kendi odamdaki AP'e de bağlanamıyorum.

Değerli forum üyeleri; geçenlerde bilgisayarım için BenQ GL 2480 monitör sipariş ettim. Bugün temiz bir başlangıç yapayım istedim ve format attım.
Attım atmasına ama 2-3 gün önceden beridir devam eden bir sorun yeni formata rağmen devam ediyor.

Evimiz iki katlı. Bilgisayarımı aşağıdaki katta hem Ethernet'e hem de kablosuz ağa bağlayabiliyorum. Hiçbir sıkıntı çıkmıyor.
Ama yukarıda kendi bilgisayarım dışındaki her cihaz ile aynı ağa bağlanabiliyorum. Hem Ethernet hem de kablosuz bağlantıyı çok ama çok ilginç bir şekilde yapamıyorum.

Alt katın internetine bağlanmış şekilde şu an yazabiliyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Not: Ethernet ve kablosuz sürücüleri son sürüme güncellendi. Modemi 2-3 kere resetledim.
Buna ek oalrak kendi odamdaki AP'e de bağlanamıyorum.
Anladığım kadarıyla, üst katta da daha önceden bağlanabiliyorsunuz, ancak monitör geldikten sonra bağlanamamaya başladınız. Sorun yeni baş gösterdiği için merak ettiğim birkaç nokta var.

1- Bilgisayara USB-3 girişinden bağladığınız yeni bir aygıt var mıdır? Intel işlemcili bilgisayarlara iyi yalıtılmamış USB 3.0 aygıt bağlandığında sinyal parazitine neden olabiliyor. Eğer yeni bağlanmış bir aygıt varsa çıkartıp deneyin. Aynı durum monitör / fare vs başka çevre birimleri kaynaklı da olabilir. Duruma göre onları da çıkartıp deneyin.

2- Eve yakın zamanda radyo dalgası üreten / engelleyen eşya alındı mı? Modem ve bilgisayarınız arasında duran bir mikrodalga fırın, telsiz telefon, metal çerçeveli objeler radyo frekanslarının kalitesini düşürebiliyor.

3- Eğer apartman dairesinde oturuyorsanız ve çevrede çok WiFi ağı varsa, sizin ağınız da çok yoğun kullanılan bir kanaldan yayın yapıyor olabilir. Modem ayarlarından chanel bilgisini değiştirmeyi deneyin.

4- 5Ghz ağı uzak mesafeler ve kalın duvarlar için elverişsiz. Eğer bağlandığınız ağ 5Ghz ağ ise 2.4Ghz üzerinden bağlanmayı deneyin. Eğer modeminiz band steering yapıyorsa (Aynı SSID'yi 2.4 ghz ve 5 ghz ağlar için kullanıyorsa) bunu kapatıp farklı SSID'ler ile kullanmayı deneyin.

5- Eğer bu problem hep olan bir durumsa, WiFi kartınızın yeterince sinyal alabildiğinden emin olun.

netsh wlan show interfaces

Komutu, receive rate (alma oranı), transmit rate (gönderim oranı) ve signal (sinyal gücü) bilgilerini size verecektir. Buradaki Signal bilgisi en önemli metrik. %80'in altında bir sinyal değeri görüyorsanız, çok kaliteli olmayan bir bağlantıya sahipsiniz demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı