Bilgisayar Donanımlarının Sıcaklığı En Yüksek Kaç Olmalı?

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
Merhabalar, bir sorum olacaktı. Bilgisayardaki her bir parçanın sıcaklıkları serin, normal ve en yüksek kaç olmalı? Örneğin ekran kartı serin sıcaklığı 10-20 derece, normal 20-40, anormal 40-60 gibi. Merak ettiğim parçalar Ekran kartı, işlemci, RAM, anakart, SSD, HDD, harici HDD, harici SSD. Cevaplarınızı bekliyorum.

Merhabalar, bir sorum olacaktı. Bilgisayardaki her bir parçanın sıcaklıkları serin, normal ve en yüksek kaç olmalı? Örneğin ekran kartı serin sıcaklığı 10-20 derece, normal 20-40, anormal 40-60 gibi. Merak ettiğim parçalar Ekran kartı, işlemci, RAM, anakart, SSD, HDD, harici HDD, harici SSD. Cevaplarınızı bekliyorum.
İşlemci ve ekran kartı için yükte 50-65 derece serin, 65-78 derece normal, 78-85 derece yüksek ve 85 derece üstü karta, işlemciye uzun vadede zarar verebilecek sıcaklıklardır.

Ekran kartı maks 80 derece. İşlemci modelden modele değişir.
İşlemcim R5 1600 AF. Bugün stres testi yaptım, 30 dakikalık stres testinde en yüksek 55 derece çıktı. Ekran kartı en fazla 65. Bu değerler iyi mi?
İşlemci ve ekran kartı için yükte 50-60 derece serin, 60-75 derece normal, 75-85 derece yüksek ve 85 derece üstü karta, işlemciye uzun vadede zarar verebilecek sıcaklıklardan.
Peki SSD ve HDD için nasıl? Bu arada çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı yazmışsınız.

İşlemcim R5 1600 AF. Bugün stres testi yaptım, 30 dakikalık stres testinde en yüksek 55 derece çıktı. Ekran kartı en fazla 65. Bu değerler iyi mi?

Peki SSD ve HDD için nasıl? Bu arada çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı yazmışsınız.
HDD için 50-55 derece üstü çalışması disk açısından tehlikeli olabilir. 30-45 derece arası normaldir.

SSD diskler ısıya biraz daha dayanıklıdır. 65 derecelere kadar genelde pek sorun olmaz. Normal sıcaklık genelde 30-50 derece arasıdır.

Donanımdan donanıma değişir. 98 dereceye çıkan ekran kartım ben eskidiği için onu bırakana kadar sapasağlamdı. Şu an kullandığım işlemci de 97 dereceyi gördü zamanında. Hala kullanıyorum. Ama genel olarak ekran kartı ve işlemcinin 80'den aşağıda durması iyidir. SSD'lerin 0-70 aralığında olmaları iyidir. RAM için 55-60 altı iyidir. HDD için 50 altı iyidir. Hariciler için değişen bir şey yok çünkü dahililerin üstüne poşet geçirilmiş halleri.

Tabii değerler firmadan firmaya, modelden modele göre değişebilir. SSD'niz 65 derecede bozulursa bana gelmeyin. Ben 81'e çıkarttım hiçbir şey olmadı benimkine.

İşlemci ve ekran kartı için yükte 50-65 derece serin, 65-78 derece normal, 78-85 derece yüksek ve 85 derece üstü karta, işlemciye uzun vadede zarar verebilecek sıcaklıklardır.

Kısmen doğru ve kısmen yanlış bir bilgi olmuş. Örneğin: Overclock'lu bir işlemci için verdiğiniz değerler tutmuyor aynı şekilde kendinden Boost'lu(K) Intel işlemciler için de dediğim şey geçerli. Bu bilgilerin net verilmesi için donanım bilgilerine sahip olunması gerek.

Geri
Yukarı