Bilgisayar donanımlarıyla zamanında yaptığınız acemilikler

2018 senesinde telefonum su dolu kovanın içine düştü, çıkardığımda her şeyi çalışıyordu ama menü tuşlarından geri gelme tuşu çalışmıyordu.
1622241758601.png
Ben deliye döndüm, telefon daha 1 aylıktı. Bayağı bir araştırma yaptıktan sonra çalışmayan bölgeye neodyum mıknatıs tutan bir adam gördüm. Ne alaka, nereden bulmuşum vesaire hiç hatırlamıyorum. Neodyum mıknatıs da o zamanlarda benim bulabileceğim bir şey değil. İnternetten alışveriş yapamam, nerede satıldığını da bilmem. Nereden bulurum diye onu da araştırmaya başladım. Fazla hatırlamıyorum ama HDD ile ilgili bir şey gördüm, içinde bu mıknatıstan olduğu kanaatine varip kömürlükte yatan bilgisayarın yanına gittim. Seagate IDE HDD vardı içinde, o takoz bozması zıkkımı bıçakla, çekiçle açmaya çalıştım bayağı. Açamadım da. Olan içindeki eski anılara oldu, 2012 ya da 2013 yılında çalıştırmıştım en son. Ara sıra aklıma geldiğinde hala pişmanlık duyuyorum.
O tuş da kendi kendine düzelmişti birkaç saatte.

Sıvı soğutmayı takıp i9'u 100 derece gördükten sonra soğutmanın jelatinini çıkarmadığımı hatırlayıp shutdown ı basmıştım :D

Evet arkadaşlar, bilgisayar donanımlarıyla yaptığınız acemilikler nelerdir?

Ben bir örnek vereyim: DDR1 anakarta DDR2 RAM takmaya çalışmıştım.

AMD işlemciye Intel anakart Intel işlemciye AMD anakart. :D ama o zamanlar bayağı bir küçüktüm kaç yıl geçti üstünden.

Anakart montajinda kasaya takilan montaj vidalarinin gerekli olanlarini degil hepsini takip anakarti vidaladim. Elektrik verince malum anakart kisa devre yapip cöp oldu. Sanirim ilk Bilgisayar montaj deneyimimdi benim. 15 yil falan olmustur. O günden sonra rahat 10 sistem topladim ve montaj vidalarina ve anakarta uyuduguna hep 5 kez kontrol ederim. Hata yaptigimi bilgisayarci söyledi, yoksa ben niye böyle oldu diye düsünüyordum hala :)

Bilgisayarı satan kişi ekran kartını yapıştırıcıyla yapıştırmıştı 😳 Sonra korka korka çıkarttım, ve çalıştı :D!

Geri
Yukarı