Bilgisayar donuyor reset atmak zorunda kalıyorum

Alper Ç.

Decapat
Bilgisayarımda ya ekran kapanıp kendi kendine reset atıyor ya ekrandaki görüntü donup kalıyor ben kendim reset atıyorum ya da ekran siyah olup kalıyor. Bilgisayarı alalı 3 yıl oldu. Geçtiğimiz mayıs ayında işlemci termal macununu kendim değiştirdim acaba bir şeye zarar mı verdim diye düşünüyorum.

Bilgisayarın tam özelliklerini ve işletim sistemini yazarsan daha hızlı yardımcı olabiliriz.

1. Antivürüsler​

Bilgisayarınızda birden fazla antivirüs kurulu olması veya kalitesiz antivirüs programının bilgisayarınızda yüklü olması donmalara sebep olabilir. Antivürüs programları bazen başka bir program kurduğunuzda onunla birlikte kurulabilir. Özellikle kalitesiz olanlar. Virüs koruma, sistem taramalarını ve diğer görevleri yapmak için sistem belleğinizin büyük kısmını kullanır, bu nedenle iki antivirüs sistemi tamamen kitler. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, program ekle kaldır‘dan birden fazla antivürüs programı olup olmadığını kontrol edin. Antivürüs programında bilgisayarınızın özelliklerine göre kaliteli bir antivürüs programı kullanmayı tercih edin. Birden fazla virüsten koruma yazılımı kullanmak, bilgisayarınızı daha iyi korumanıza yardımcı olmaz.

2. Bozuk Driverlar​

Driverlar, her zaman bilgisayarınız tarafından donanım aygıtları ve işletim sistemi ile iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Zaman zaman virüslerden dolayı driverlar bozulabilmekte ve bu nedenle sorunlar yaşanabilmektedir. Bilgisayarınızın dondurulmasını ve diğer sorunlardan kaçınmak için, bunların her zaman güncelleştirildiğinden emin olun. Kötü sürücüleri kontrol etmenize ve sizin için güncellemenize yardımcı olabilecek çeşitli yazılımlar vardır.

3.Çalışan Program​

Bilgisayarınızdaki her programın çalışması için dahili ve donanım kaynakları gerekir. Aynı anda çok fazla program çalıştırırsanız, CPU gücü ve RAM (bellek) gibi donanım kaynaklarınız çok çabuk tüketilecek ve bilgisayarınızda gecikmeye veya donmaya sebep olur. Bilgisayarınızın donmasını önlemek için yalnızca ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları kullanın. Kullanmadığınız programları kapatın. Yapmanız gereken en önemli işlerden biri de arka plan çalışan programları kapatmak olacaktır. Arka plan çalışan programları kapatmak bilgisayar performansını arttırır.

4. Isınma​

Aşırı sıcaklık, bilgisayarınızın donması için bir başka nedendir. Bilgisayarınız başlangıçta alışılmadık bir ses ya da yüksek ses çıkarıyorsa, bunlar bilgisayarınızın aşırı ısınma işaretleridir. Dizüstü bilgisayarlarda dizüstü soğutucu kullanmak iyi bir alternatiftir. Masaüstü bilgisayarlarda ısınma sorununu halletmek için en önemli işlerin başında bilgisayar kasa temizliği ve CPU (işlemci) termal macunun yenilenmesi olacaktır.

5. BIOS Ayarlarını Sıfırlama​

BIOS’u varsayılan olarak sıfırlamak donma sorununuzu çözebilir. Bunu ana karttan CMOS’u kaldırarak ve birkaç dakika sonra tekrar yerine taktığınızda BİOS ayarları sıfırlanacaktır. Bu bilmeyen kişiler için riskli bir işlemdir. BİOS ayarlarından anlamıyorsanız çok yaklaşmayın.

6. Hatalar içeren programlar​

Maalesef, kötü yazılmış eklentiler veya uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Yüklediğiniz son uygulamayı veya uzantıyı hatırlayabiliyor musunuz? Öyleyse, o uygulamayı veya uzantıyı kaldırmaya çalışarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Hatırlayamıyorsanız, biraz temizlik yapın ve artık kullanmadığınız programları kaldırın. Gerekirse bilgisayarınıza sistem geri yükleme yapın.

7. Malware​

Kötü amaçlı yazılım her türlü probleme neden olabilir ve donma olasılığı vardır. ESET veya BitDefender gibi iyi ve güvenilir bir antivirüs oluşturarak kolayca kötü amaçlı yazılımları önleyebilirsiniz. Kötü niyetli yazılımlar bir şekilde bilgisayarınıza bulaşmasını sağlamış olup olmadığını görmek için eksiksiz taramayı çalıştırın. Bilgisayarınızdan Malware yazılımlardan kurtulun.

Bilgisayarımda ya ekran kapanıp kendi kendine reset atıyor ya ekrandaki görüntü donup kalıyor ben kendim reset atıyorum ya da ekran siyah olup kalıyor. Bilgisayarı alalı 3 yıl oldu. Geçtiğimiz mayıs ayında işlemci termal macununu kendim değiştirdim acaba bir şeye zarar mı verdim diye düşünüyorum.

Ekranınız donuyorsa VGA kablomu kullanıyorsunuz eğer öyleyse monitörün konstrast oranını değiştirdinizmi eğer bunları yaptıysanız kontrastı asıl olması gereken şekilde %50 yapın.
Bu sorun bende böyle olmuştu konstrastı asıl haline düşürüp çözdüm.

İşlemci: i5 9400F.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Ti.
Anakart: MSI Z390'a Pro.
RAM: Team T-Force Vulcan 16 GB 3200 MHz.
SSD: M.2 Adata XPG 512 GB
Power Supply: Zalman 700W 80+
HDD: Seagate Barracuda 1TB.
Ekranınız donuyorsa VGA kablomu kullanıyorsunuz eğer öyleyse monitörün konstrast oranını değiştirdinizmi eğer bunları yaptıysanız kontrastı asıl olması gereken şekilde %50 yapın.
Bu sorun bende böyle olmuştu konstrastı asıl haline düşürüp çözdüm.

HDMI kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı