Bilgisayar donuyor ve kasıyor

MrJemmy

Hectopat
Daha fazla  
RAM
DDR4 2x8 Crucial 2666Mhz
SSD veya HDD modeli
CT480BX500SSD 480GB
Ekran kartı
Nvidia GeForce GTX 1660 Super
Anakart
Prime H410M-F
İşlemci
Intel Core i3 10100
Hepinize merhaba arkadaşlar benim sistemimde şöyle bir sıkıntı var ve ben herhangi bir şekilde çözüm bulamadım, ne kadar bilgisayarı sıfırlasam da düzelmedi, her neyse. Sıkıntım şu, bilgisayarımda FPS problemleri veya donma sıkıntı çekiyorum ama sebebini bulamadım, oyunlarda işlemci, ekran kartı kullanımlarına bakıyorum ama herhangi bir şekilde anormal bir şey görmüyorum, yani sadece oyunda olan donma, oyunda kalmıyor tüm sistem gidiyor. Windows 11 kullanıyorum ama Windows 10'da kullanmama rağmen bir çözüm bulamadım, yani benden daha bilgeli olanlar elbet vardır bilgisayarımı açasım gelmiyor. İstediğiniz herhangi bir bilgi olursa paylaşabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS format denediniz mi ben BIOS formatlama yapınca bir nebze de olsa düzeldi ama formatla da düzelmiyorsa Custom Windows sürümlerine geçmenizi öneririm :)

Ve kasayı kendiniz değil de bir bilgisayarcıya temizletmeyi düşünebilirsiniz.

Tüm sistem gidiyor demenizden bir HDD hatası gibi geldi. CrystalDiskInfo'dan bir sağlık kontrolu yapar mısınız SSD ve HDD'ye?

Kasa içi toz temizliği ve termal macun yenilemesi düşündünüz mü?

Evet her 3 ayda bir Vatan Bilgisayar'a gönderiyorum ve onlar gerekli olan kontrolleri yapıp macun yenilenmesi gerekiyorsa yeniliyorlar.

Bu sistemle hangi oyunu oynarken kasıyor?

Şöyle diyeyim birçok oyuncunun oynadığı LoL, Valorant, CS:GO gibi fazla sistem istemeyen oyunlarda donma çok fazla alıyorum ve Valorant'ta en düşük ayarlarda 100 120 FPS'i zor görüyorum aynısı LoL içinde geçerli LoL'de toxic haritası eğer hükmetmeye başlarsa benim bilgisayara hükmetmeye başlıyor 60 70 FPS'lere kadar düşüyor CS:GO'da klasik 200 ile 100 arası oynuyorum fakat bunun dışında yakın zamanda oynadığım Spider-Man Remastered'da oyun bazen her salise olarak donma geçiriyordu ve bu bir 7-8 saniye sürüyordu üstüne üstlük normal bilgisayarda donuyordu Görev Yöneticisi'nden baktığımda ise en çok dikkatimi çeken sistem kesintileri diye bir hata oldu tüm her şeyi %100 kullanıyordu ama sadece sistem kesintilerini Spider-Man'da gördüm.

Tüm sistem gidiyor demenizden bir HDD hatası gibi geldi. CrystalDiskInfo'dan bir sağlık kontrolu yapar mısınız SSD ve HDD'ye?

Taşınabilir eski bir HDD kullanıyorum ama HDD üzerine pek fazla oyun yüklemem genelde yedeklemelerimi HDD de biriktiririm.

BIOS format denedim ve BIOS güncellemesi dahi yaptım fakat herhangi bir değişiklik göremedim.

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    76 KB · Görüntüleme: 17
  • hdd.png
    hdd.png
    76,2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Evet her 3 ayda bir Vatan Bilgisayar'a gönderiyorum ve onlar gerekli olan kontrolleri yapıp macun yenilenmesi gerekiyorsa yeniliyorlar.

Şöyle diyeyim birçok oyuncunun oynadığı LoL, Valorant, CS:GO gibi fazla sistem istemeyen oyunlarda donma çok fazla alıyorum ve Valorant'ta en düşük ayarlarda 100 120 FPS'i zor görüyorum aynısı LoL içinde geçerli LoL'de toxic haritası eğer hükmetmeye başlarsa benim bilgisayara hükmetmeye başlıyor 60 70 FPS'lere kadar düşüyor CS:GO'da klasik 200 ile 100 arası oynuyorum fakat bunun dışında yakın zamanda oynadığım Spider-Man Remastered'da oyun bazen her salise olarak donma geçiriyordu ve bu bir 7-8 saniye sürüyordu üstüne üstlük normal bilgisayarda donuyordu Görev Yöneticisi'nden baktığımda ise en çok dikkatimi çeken sistem kesintileri diye bir hata oldu tüm her şeyi %100 kullanıyordu ama sadece sistem kesintilerini Spider-Man'da gördüm.

Taşınabilir eski bir HDD kullanıyorum ama HDD üzerine pek fazla oyun yüklemem genelde yedeklemelerimi HDD de biriktiririm.

BIOS format denedim ve BIOS güncellemesi dahi yaptım fakat herhangi bir değişiklik göremedim.

SSD nizin sağlığı biraz düşmüş. Kesin ondan kaynaklı demiyorum ama bir etken olabilir.

BIOS format denediniz mi ben BIOS formatlama yapınca bir nebze de olsa düzeldi ama formatla da düzelmiyorsa Custom Windows sürümlerine geçmenizi öneririm :)

Ve kasayı kendiniz değil de bir bilgisayarcıya temizletmeyi düşünebilirsiniz.

BIOS'a format attım ve BIOS güncellemesini de yaptım fakat pek bir değişiklik göremedim bilgisayarı ilk aldığım zamanlarda böyle bir problemim yoktu.

Bilgisayar parçalarına Prime95 ve FurMark testlerini yaptım fakat herhangi bir hata ya da sıkıntı bulanamadı.

SSD nizin sağlığı biraz düşmüş. Kesin ondan kaynaklı demiyorum ama bir etken olabilir.

Evet bunun farkındayım ama bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum gerçekten bazı vakitlerde oyun keyfimi yerle bir ediyor.

Geri
Yukarı