Bilgisayar ekranı kendi kendine kapanıyor

Azrekanda

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda İncehesap üzerinden bir sistem aldım, Ryzen R5 1600 ve RX580. fakat sistem oyuna girdiğim zaman ara ara kendi kendine ekranı ve klavyeyi kapatıyor, fakat bilgisayar çalışıyor. Bazen de yeşil ekran veriyor. FurMark test e sokarken bir sorun yoktu ve 4211 puan aldım. Sadece belirli zamanlarda böyle oluyor, acaba ekran kartını takarken mi bir sorun oldu veya başka ne olmuş olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'u güvenli mod ile başlatıp DDU ile eski sürümlerini kaldır dostum. Daha sonra bu sürümü yükleyip test et. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2

Yeşil ekran, görüntü kayması, bozulması benzeri hatalar genelde ekran kartı çipinden kaynaklanır. İlk önce yazılım yenileyerek şansınızı deneyin.
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile güvenli modda silip, AMD nin sitesinden güncel sürücüyü indirip yeniden kurun. (DDU yerine tamamen formatlayıp kurabilirsiniz)
Eğer sorun çözülmezse süresi dolmamışsa garanti yoluna bakarsınız. Ama garanti kapsamına girer mi bilemem.

Hocam son durum nedir?
Bende aynı problemle karşılaşıyorum. İncehesaptan 1 ay önce aldım. Az önce masaüstünde takılırken aniden dondu ekran karıncalanıp kapandı ama sistem çalışıyordu.

rx580
2600x
gamepower 500wpsu

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Aynı firmadan aldım ben de hazır sistemi içinde Ryzen 5 1600 ve Asus RX580 4GB var. 3 kere bu sebepten gönderdim kendilerine ancak hiçbir şekilde bu soruna çözüm bulunamadı. Pek çok farklı driver sürümü denedim ancak bir çözüme ulaşamadım. Sizler bu soruna çözüm bulabildiniz mi acaba?

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Aynı firmadan aldım ben de hazır sistemi içinde Ryzen 5 1600 ve Asus RX580 4GB var. 3 kere bu sebepten gönderdim kendilerine ancak hiçbir şekilde bu soruna çözüm bulunamadı. Pek çok farklı driver sürümü denedim ancak bir çözüme ulaşamadım. Sizler bu soruna çözüm bulabildiniz mi acaba?
Sizin güç kaynağı da 500w mı?

Sizin güç kaynağı da 500w mı?
Evet sistemi ilk aldığımda 500W Powerboost marka güç kaynağı vardı. 2. Kez aynı sorundan kendilerine gönderince 500W Gamepower güç kaynağıyla değiştirildiği söylendi. Ancak sorun bundan önce de vardı bundan sonra da devam ediyor. En son 3. Kez göndermemde sadece format atılıp güncel sürücüleri yükleyip, gönderdiler bana. Her şey son sürümde olmasına rağmen bu donma sorunu devam ediyor. Oyundayken değil de günlük programlarla uğraşırken oluyor. Chrome, Spotify, Discord gibi programlara girerken donuyor bazen ve bütün klavye, mouse ışıkları sönüyor. Sonra no signal yazısı geliyor ve bazen kendi kendine yeniden başlatıyor bazen de ben elimle kapatıp yeniden başlatmam zorunda kalıyorum. Kullanmakta olduğum son sürümü DDU yardımıyla kaldırıp 19.12.1 ve 19.12.2 sürümlerini denedim fakat onlarda da aynı sorunla karşılaştım.

Evet sistemi ilk aldığımda 500W powerboost marka güç kaynağı vardı. 2. kez aynı sorundan kendilerine gönderince 500W Gamepower güç kaynağıyla değiştirildiği söylendi. Ancak sorun bundan önce de vardı bundan sonra da devam ediyor. En son 3. kez göndermemde sadece format atılıp güncel sürücüleri yükleyip, gönderdiler bana. Her şey son sürümde olmasına rağmen bu donma sorunu devam ediyor. Oyundayken değil de günlük programlarla uğraşırken oluyor. Chrome, Spotify, Discord gibi programlara girerken donuyor bazen ve bütün klavye, mouse ışıkları sönüyor. Sonra no signal yazısı geliyor ve bazen kendi kendine yeniden başlatıyor bazen de ben elimle kapatıp yeniden başlatmam zorunda kalıyorum. Kullanmakta olduğum son sürümü DDU yardımıyla kaldırıp 19. 12.1 ve 19. 12.2 sürümlerini denedim fakat onlarda da aynı sorunla karşılaştım.

Hocam yaşadığımız sorun birebir aynı. Dün akşam bende Discord'dayken aniden dondu ekran karıncalandı sonrası no signal. Bende format denedim SSD değiştirdim RAM taktım ama sorunun güç kaynağından olduğunu düşünmeye başladım. 500W yetersiz geliyor olabilir. Ve ben bunun için sistemi geri yollamadım. Yollamalı mıyım onu da bilmiyorum. Size bunun oluş sıklığı nedir?

Hocam yaşadığımız sorun birebir aynı. Dün akşam bende Discord'dayken aniden dondu ekran karıncalandı sonrası no signal. Bende format denedim SSD değiştirdim RAM taktım ama sorunun güç kaynağından olduğunu düşünmeye başladım. 500W yetersiz geliyor olabilir. Ve ben bunun için sistemi geri yollamadım. Yollamalı mıyım onu da bilmiyorum. Size bunun oluş sıklığı nedir?
Ben ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü servise son gönderişimde bana bir kağıt yolladılar ve bu kağıtta bunun ekran kartı sürücüsünün sebep olabileceğini ve ayrıca pek çok kişinin bu sorunu yaşadığı yazıyordu. Güncel Windows ve sürücüleri kullanmam gerektiği yazıyordu. Ayrıca sisteme performans testleri uyguladığımda bir kapanma veya sorun meydana gelmiyor. Dediğim gibi benim güç kaynağımı da değiştirdiler ancak sorun hala devam ediyor. Ayrıca bu sorunun oyun oynarken değil de günlük programları kullanırken olması bence güç kaynağıyla alakalı olmadığını destekler nitelikte. Memtest ile RAM'leri test ettim ve bir hata almadım. SSD'yi de test ettim, sağlığı iyi düzeydeydi ve bad sector hatası yoktu. Ben bu problemin yüksek ihtimalle ekran kartından kaynakladığını düşünüyorum ve en azından ekran kartını iade edebilip gerekirse farkını vererek GTX 1660 Super ekran kartına geçmek istiyorum. Bu bilgisayarı kardeşim kullanıyor ve bu sorundan dolayı artık ben de kardeşim de bu bilgisayardan soğuma seviyesine geldik iyice. Bazen de Steam'e girerken bu hatayı yapıyor ve oradaki oyun ayarları da sıfırlanabiliyor. Mesela CS:GO'daki başlangıç ayarları siliniyor ve biz bunu tekrar ayarlıyoruz. Tekrar aldığım yere sırf ekran kartını göndermeyi düşünüyorum. Bugünlerde dışarı çıkmamak lazım bu yüzden şuan bu hatayla idare etmeye çalışıyoruz.
Merhabalar tekrardan, sizler bu soruna bir çözüm bulabildiniz mi acaba geçen sürede? 2 gün deneme amaçlı eski ekran kartımı (GTX 950) taktığımda hiçbir problem yaşamamıştım. Ancak RX 580'i geri takar takmaz yine aynı sorunu aldım. Minidump klasörüne baktığımda da birkaç belge oluşmuştu. Onları da şöyle paylaşayım sizinle: minidump.rar
Bu oluşan dosyalardan kesinlikle ekran kartı kaynaklı diyebilir miyiz?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı