Bilgisayar elektrik kesintisi sonrası açılmıyor

bahatan

Kilopat
Daha fazla  
Sorun: Bugün elektrikler gitti geldi ve bilgisayarı tekrar açtığımda kasanın fanları çalışıyor, fanların RGB'leri yanıyordu. Ama monitörde sinyal yoktu ve klavyenin ışığı vs yanmıyordu. Sanırım bileşenlere güç gitmiyor. Sistemi 1 hafta önce kurdum ve elektrik kesintisine kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Neler denedim:
-Gereksiz kablolarım hepsini çıkartıp başlatmayı denedim.
-Güç kablosonu çıkarıp bekledim, güç tuşuna da bastım beklerken.
-CMOS temizlemeyi denedim BIOS bataryasını çıkartıp 5-10 dakika bekledim.
-BIOS flashback ile BIOS Update atmayı denedim.
-İki RAM kullanıyorum teke düşürüp slot değiştirdim.

Google'dan da aradım sorunu zaten, hemen hemen her şeyi denedim ama hala hiçbir gelişme yok çalışmıyor bilgisayar. Belki başıma gelem vardır umarım bir çözüm bulabiliriz.

Sistem:
RTX 4070 Ti.
32 GB RAM 6200 MHz.
AMD Ryzen 5 7600X.
ASUS Prime B650M-A Wi-Fi II.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okumadan yorum yapmanızın kime neye faydası var hocam ya?

Çok teşekkür ederim tekrardan. Güncelleme yaparım posta.

Yeni PSU aldım bugün. CPU'yu da takıp çıkarttım bir güzel ama hiçbir değişiklik yok.

Hiç mi bir işaret yok ya çalıştığına dair acaba PSU anakartı falan mı bozdu. PSU bayağı önemli parça devrelere yanlış akım göndermesi sıkıntı oluyor zamanında benim başıma gelmişti anakartımı ve ekran kartımı yakmıştı.

Hiç mi bir işaret yok ya çalıştığına dair acaba PSU anakartı falan mı bozdu. PSU bayağı önemli parça devrelere yanlış akım göndermesi sıkıntı oluyor zamanında benim başıma gelmişti anakartımı ve ekran kartımı yakmıştı.
Hocam az önce dual’dan tek ram’e düştüm çalıştı. Ben ilk denerken slotları kaydırmıştım. Birini çıkarınca çalıştı.

Yeni bir psu almış oldum artık :D eski 1 haftalığı da iade ettim. Yeni iki adet ram sipariş verdim. Bakalım onları deniyeceğim. Eğer yine sorun yaparsa anakartın dim slotlar gitti demek ki. Anakart değiştiririm öyle bir durumda da.

Hocam benzer bir durum yaşıyorum, PC'yi kuralı 1 ay olmadı ve kurarken fanların RGB ışıklarını bağlamayı unutmuşum, bilgisayarı kapatmaya üşendiğim için bilgisayar açıkken "zaten sadece RGB header takacağım bir şey olmaz" diyerek fanların ışığını anakarttaki RGB sokete takmıştım ve tam o anda bilgisayar kapandı, o günden beri 2 RAM takılıyken bilgisayar açılmıyor, anakartın Debug leglerinden VRAM kırmızı yanıp kalıyor ekrana görüntü gelmiyor ama RAM'lerden birini çıkartırsam (ve bu RAM DIMM1 veya 2 üzerinde olmamalı) tek RAM'le çalışıyor PC. Sorun nerededir? O gün güç kaynağı mı arıza yaptı yoksa anakart mı arıza yaptı ne oldu anlayamıyorum bir türlü, anakartı tekrar iade edip 1 hafta beklemek de istemiyorum o yüzden 1 aydır bilgisayarı Single 8 GB RAM'le kullanıyorum. Sizin durum da benimkine çok benzer o yüzden lütfen sorunun nasıl çözüldüğünü ileride buraya yazın, veya bir çözüm bilen varsa cevaplasın lütfen.

Hocam benzer bir durum yaşıyorum, PC'yi kuralı 1 ay olmadı ve kurarken fanların RGB ışıklarını bağlamayı unutmuşum, bilgisayarı kapatmaya üşendiğim için bilgisayar açıkken "zaten sadece RGB header takacağım bir şey olmaz" diyerek fanların ışığını anakarttaki RGB sokete takmıştım ve tam o anda bilgisayar kapandı, o günden beri 2 RAM takılıyken bilgisayar açılmıyor, anakartın Debug leglerinden VRAM kırmızı yanıp kalıyor ekrana görüntü gelmiyor ama RAM'lerden birini çıkartırsam (ve bu RAM DIMM1 veya 2 üzerinde olmamalı) tek RAM'le çalışıyor PC. Sorun nerededir? O gün güç kaynağı mı arıza yaptı yoksa anakart mı arıza yaptı ne oldu anlayamıyorum bir türlü, anakartı tekrar iade edip 1 hafta beklemek de istemiyorum o yüzden 1 aydır bilgisayarı Single 8 GB RAM'le kullanıyorum. Sizin durum da benimkine çok benzer o yüzden lütfen sorunun nasıl çözüldüğünü ileride buraya yazın, veya bir çözüm bilen varsa cevaplasın lütfen.
Ram garip bir bileşen. Kimi zaman bazı anakartlarda sorun çıkartabiliyor. 1 haftadır sorunsuz kullanıyor olsam da ben ramlerden şüphelendim. Yemi fam sipariş ettim yeni ramle test edip sonucu yazarım. Ramlerde değilse anakart değişmesi şart gibi duruyor benim için. Size de tavsiyem yeni bir çift ram alıp denemeniz olur. Aksi halde de anakart değişmeli. Geçmiş olsun dostum. Ben yine test edince güncelleyeceğim konuyu. Siz de test ederseniz yazım sonucu. Başka yaşayanlar da bilgilenir.

Ben çalışan anakart soketlerine (yani DIMM 3 ve 4) RAM'lerimi teker teker takıp denediğimde hiçbir sorun olmadan çalışıyor bilgisayarım, sanırım DIMM1 ve 2 öldü, bunu kurtarmanın bir yolu var mıdır? Yoksa yeni anakart mı tek çare.

Geri
Yukarı