Bilgisayar Eskisinden Yavaş Açılıyor

ArdaDemirci

Hectopat
Kek günü
Geçen yıl almıştım bilgisayarı. SSD olarak Kingston HyperX Fury 480GB SSD vardı. Eskiden 30 saniyede açılırken sadece 1 yıl geçmesine rağmen 2 dakikada falan açılıyor. 161 GB alan var hala. Hard Disk Sentinel'de de sağlığının %92 civarında olduğu gözüküyor. Ortalama sıcaklık değeri de 38 falan. Sebebi ne olabilir? Okuma-yazma hızı ile ilgili bir problem ise nasıl okuma-yazma testi yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuma-yazma hızı ile ilgili bir problem ise nasıl okuma-yazma testi yapabilirim?
CrystalDiskMark ve Atto Disk Benchmark indirebilirsiniz.

Sağlık düşük gibi. Umarım sağlığı yazılan TBW ile fabrika değeri olan TBW ömürün kıyaslayarak ölçüyordur.

Geçen yıl almıştım bilgisayarı. SSD olarak Kingston HyperX Fury 480GB SSD vardı. Eskiden 30 saniyede açılırken sadece 1 yıl geçmesine rağmen 2 dakikada falan açılıyor. 161 GB alan var hala. Hard Disk Sentinel'de de sağlığının %92 civarında olduğu gözüküyor. Ortalama sıcaklık değeri de 38 falan. Sebebi ne olabilir? Okuma-yazma hızı ile ilgili bir problem ise nasıl okuma-yazma testi yapabilirim?

Hocam öncelikle bilgisayarınızı sağlam bir antivirüs ile tam tarama yapın. Genellikle bilgisayarda virüs olunca geç açılabiliyor. Virüs yoksa yeni yüklediğiniz programlarla alakalı olabilir. Sırasıyla görev çubuğuna sağ tıklayın oradan görev yöneticisine tıklayın ardından başlangıç kısmına gelin ve gereksiz olan bütün uygulamaları devre dışı bırakın.

30 saniye de çok uzun ki bir SSD için. Ya yanlış hatırlıyorsunuz ya da başka bir durum var. SSD li bir bilgisayarın ortalama 15-16 saniyede açılması gerekir en fazla.

30 saniye de çok uzun ki bir SSD için. Ya yanlış hatırlıyorsunuz ya da başka bir durum var. SSD'li bir bilgisayarın ortalama 15-16 saniyede açılması gerekir en fazla.

Hocam öyle diyorsunuz da arkadaki programlar açılış hızını azaltabiliyor yani süreyi arttırabiliyor. Bende M.2 SSD var 15 saniyede falan açılıyor.

Hocam öyle diyorsunuz da arkadaki programlar açılış hızını azaltabiliyor yani süreyi arttırabiliyor. Bende M.2 SSD var 15 saniyede falan açılıyor.
Tamam işte onu hesaba katarak söyledim zaten. Bende de m2 var steam, discord, battle.net, spotify vs vs en az 7-8 uygulama var başlangıçta açılan, ona rağmen 15 sn sürüyor. Bir m2 başlangıç uygulamalarıyla 15 saniyede açılıyorsa içi boş sata ssd de 15 saniyede açılır. Konu sahibi aldığından beri 30 saniyede açıldığını söylüyor bu normal bir değer değil.

Tamam işte onu hesaba katarak söyledim zaten. Bende de M.2 var Steam, Discord, battle.net, Spotify vs. En az 7-8 uygulama var başlangıçta açılan, ona rağmen 15 sn sürüyor. Bir M.2 başlangıç uygulamalarıyla 15 saniyede açılıyorsa içi boş SATA SSD de 15 saniyede açılır. Konu sahibi aldığından beri 30 saniyede açıldığını söylüyor bu normal bir değer değil.

O zaman benimkinde de mi sıkıntı var hocam? Panda antivirüs, Windows Defender, Java(tam hatırlamıyorum) 1 2 bşey daha var 15 saniyede açılıyor.

Geri
Yukarı