Bilgisayar eskisine göre yavaş açılıyor

Hocam BIOS'u güncelledim diyorsunuzda BIOS'lara her gün güncellememi geliyor? Instagram değilki bu. En iyisi SSD'ye bir Low Level format atın. SSD'nin kablosunu ve portunu değiştirin. Ayrıca başka bir güç girişine takın. Eğer DVD sürücüsü gibi gereksiz bir parça varsa onu da sökünki PSU'yu rahatlatsın.
Hayır hocam yeni güncelleme gelmiyor garip olan kısımda o işte hep aynı sürüme (en yeni sürümü) güncelliyorum 3 seferdir ve niyeyse geçici olarak etki ediyor çok garip.
Ssd sağlığı düşmüş olabilir ya da psu da sorun çıkarabilir.
PSU'nun hasarlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim

Hayır hocam yeni güncelleme gelmiyor garip olan kısımda o işte hep aynı sürüme (en yeni sürümü) güncelliyorum 3 seferdir ve niyeyse geçici olarak etki ediyor çok garip.

PSU'nun hasarlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

BIOS pili rahmetlikte olmuş olabilir. BIOS ayarları defaulta dönüyor mu tarih ve saat değişiyor mu? Arkadaşların dediklerini yapın önce. En son çözüm Low Level format atıp diski sıfırlamak olacaktır.

BIOS pili rahmetlikte olmuş olabilir. BIOS ayarları defaulta dönüyor mu tarih ve saat değişiyor mu? Arkadaşların dediklerini yapın önce. En son çözüm Low Level format atıp diski sıfırlamak olacaktır.
Hayır Bios ayarları güncellemeden önce de güncelledikten sonra da aynı kalıyor. Tarih ve saat değişmiyor. Pil ile alakası yok büyük ihtimalle. Okuma ve yazma hız testini yapacağım.
CrystalDiskMark indirerek okuma/yazma hız testini yapıp sonuçlarını atın lütfen
Hocam okuma yazma hızı testini kaç mib'e ayarlayıp yapayım
CrystalDiskMark indirerek okuma/yazma hız testini yapıp sonuçlarını atın lütfen
Ovvv 😶

Dosya Ekleri

• CrystalDiskInfo_20201022142413.png
    CrystalDiskInfo_20201022142413.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 31
  • CrystalDiskMark_20201022144211.png
    CrystalDiskMark_20201022144211.png
    10,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Sonuçlar gerçekten leş, SSD sağlığı iyi olarak gözüküyor. Kablo ya da port değiştirmeyi deneyin belki işe yarar. Yukarıda dediğim gibi en son çözüm Low Level format olacaktır. @RPM @ByBurak

Hocam sistemde SSD dışında bir depolama birimi kullanıyor musunuz?
SSD'yi yaksam bu kadar kötü sonuç vermez.

Bir de bu program ile testleri yapın AS SSD Benchmark
Test yapılıyor. Bios u yine aynı sürümüne (şu an kullandığım sürüm) güncelleyip tekrar test yapayım mı?
Hocam sistemde SSD dışında bir depolama birimi kullanıyor musunuz?
SSD'yi yaksam bu kadar kötü sonuç vermez.

Bir de bu program ile testleri yapın AS SSD Benchmark
Test devam ediyor ama durum hiç iç açıcı değil.

Dosya Ekleri

• as-ssd-bench ADATA SU630 22.10.2020 15-40-04.png
    as-ssd-bench ADATA SU630 22.10.2020 15-40-04.png
    15 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Hocam gönderebiliyorsanız garantiye vs. gönderin, format da işe yaramayabilir.
En temiz çözüm onu düşündüm. Fakat şu an toplanmış sistemde samsung ssd kullanmışlar. Ben adata yerine başka bir marka ssd talep edebilir miyim? Bir bilginiz var mı?

Geri
Yukarı