Bilgisayar Fanlarını yıkayıp yağlarsam sorun olur mu?

mesa1922

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımın fanları oldukça tozlanmış, hazır sökmüşken onları da temizlemek istiyorum, plastik kısımları (fan) suyla yıkandıktan sonra temizce kurulayıp yağlarsam sorun yaşar mıyım acaba?
İlk bilgisayarım, 2. el aldım ilk sahibi pek özen göstermemiş açıkçası.

Ek olarak fanlarım yüksek devirde çalışıyor, bunun bir programı varmış ama nereden nasıl indiriliyor bulamadım.

Anakart modeli: Gigabyte B450 S2H.

IMG-20230903-190301 hosted at ImgBB

Merhaba, bilgisayarımın fanları oldukça tozlanmış, hazır sökmüşken onları da temizlemek istiyorum, plastik kısımları (fan) suyla yıkandıktan sonra temizce kurulayıp yağlarsam sorun yaşar mıyım acaba?

Ek olarak fanlarım yüksek devirde çalışıyor, bunun bir programı varmış ama nereden nasıl indiriliyor bulamadım.

Anakart modeli: Gigabyte B450 S2H.

IMG-20230903-190301 hosted at ImgBB

İyice kurumasını beklersen sorun olmaz diye düşünüyorum.

Kurutursanız sorun olmaz.
SpeedFan programı ile ayarlayabilirsiniz. BIOS menüsünde de ayarlar mevcut olabilir.
Sorunuzu cevaplayabildiysem çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim.

Fana sert muamele edin demedim, eski tozlar yapışıyor ve yumuşak fırça birşey yapamıyor.
Sert bir fırça fana zarar verebilir.Birkaç gün önce işlemci ve ekran kartı fanını yumuşak diş fırçası yardımıyla tertemiz yaptım.Eğer fırça pervanelere ulaşabiliyorsa illaki temizleyecektir. :)

Geri
Yukarı