Bilgisayar formatlama doğru mu?

berkanrekt

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, format atarken BIOS'a girip oradan USB'yi seçiyorum. Ve ilerle ilerle dedikten sonra, karşıma 4 tane disk bölümü çıkıyor. Hepsini biçimlendiriyorum. Sonrasında 460GB yazan bölüme tıklayıp devam et diyorum. Bu şekilde bilgisayarda herhangi bir kalıntı kalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskleri biçimlendirdikten sonra üzerine dosya yükleme veya silme yaptığın zaman önceki dosyaların kalıntıları yavaş yavaş yok olmaya başlar zaten, önceki dosyalar biçimlendirmeden dolayı yok oluyor.

Doğru söylüyorsun, eğer kullanıcı dosyayı silerse ve sonrasında diski çöpe atarsa disk başkasının eline geçtiğinde içindeki veriler çalınabilir. Hızlı biçimlendirme yapılınca da aynı şey geçerli. Burada eklemeyi unuttuğun kısım tam biçimlendirme olmakta. Bildiğim kadarıyla hızlı biçimlendirme yapmadan normal biçimlendirme yapınca tamamen temizleniyor.
Açıkçası, verileri tamamen silmenin bir yolu olduğunu biliyordum, fakat nasıl olduğunu bilmiyordum. USB killer tarzı(elektirik şoku vermiyor, depolama alanını bozmak üzerine yazılım çalıştırıyor) bir cihazın bunu yapabildiğini bildiğim için bunun mümkün olduğundan haberim vardı. Ama normal biçimlendirme ile(hızlıdan farkını dahi bilmiyorum) yapılabildiğini bilmiyordum.

Geri
Yukarı