Bilgisayar Geç Açılıyor

Adam diyor ekrana görüntü gelmiyor. Bu halde saatlerce siyah ekranda bekliyorum diyor. Driver güncelle SSD tak. Ne alaka ya, adam adam Windows açılış ekranını görmemişki. Akla zarar cevaplar geliyor. Önce doğru okuyun iyice düşünün iyice bi emin olun ondan sonra cevap yazın.

Sorunun PHC'den olduğuna emin misin? Zarar görmüş bir köprü niye saatler sonra çalışsın ki.

Adam diyor ekrana görüntü gelmiyor. Bu halde saatlerce siyah ekranda bekliyorum diyor. Driver güncelle SSD tak. Ne alaka ya, adam adam Windows açılış ekranını görmemişki. Akla zarar cevaplar geliyor. Önce doğru okuyun iyice düşünün iyice bi emin olun ondan sonra cevap yazın.

Sorunun PHC'den olduğuna emin misin? Zarar görmüş bir köprü niye saatler sonra çalışsın ki.
İlk paragrafı daha ağır bir şekilde yazacaktım ama uğraşmak istemedim. Dile getirdiğin için teşekkürler.
Sıkıntının o olduğundan emin değiliz aslında ama o aradaki extra kablo bağlantısı var ve bir şeylere yol açıyor. Parça bulunduktan sonra deneyip göreceğiz.

Aynı sorunu bende yaşadım. Tek farkı Laptop'u fişten çekmediğim sürece yeniden başlatda aynı sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum. Şöyle anlatayım.

Bir kere açıldıktan sonra yeniden başlat dediğinde bir sıkıntı olmamasını bekliyordum. Yeniden başlat dediğinde aynı sorunu yapıyorsa düşündüğümden farklı olabilir. Belki de ben yanlış hatırlıyorumdur. Ama yine de sebebinin düşündüğüm gibi olduğunu zannediyorum. 5 yıl olduğuna göre bios pilin bitmiş olmalı. Bilgisayarının Ami Aptio 4 bios'a sahip olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarın açılması için gerekli olan bios optimal ayarları yanlış ise bios'un bilgisayarını açabilmek için failsafe ayarlarını denemeye başlar. Bu deneme sırasında ekrana görüntü gelmez ve deneme 3-5 dakika ile 3-5 saat arası sürebilir. Senin laptop'un sorununun bu olduğunu düşünüyorum. Bios da ki default ayarlar ile optimal ayarları birbirine karıştırmayın, ikisi farklı şey. Default ayarlar clear cmos yapıldığında silinir. Bios default ayarlara göre başlar. Eğer default ayarlar yok ise optimal ayarları okuyup default ayarlar olarak keydeder. Bu optimal ayarlar bilgisayarının sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için uygun değil ise failsafe ayarlar denenir. Bu da dediğim ilk açılışta 3-5 dakika ile 3-5 saat arası değişen süreler içinde siyah bir ekranda kalmana neden olur.

Eğer sorun buysa doğru default ayarları ile kaydedilmiş bir bios güncellemesi sorunu sorunu düzeltir. Eğer böyle bir bios güncellemesi yok ise bios'un bir backup'ını bana gönder. Sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde optimal ayarlarını yapılandırmaya çalışacağım.

Daha önce laptop'un tamire gitttiğinde bios'unu güncellemiş olabilirler. Güncelledikleri bu bios da optimal ve default ayarları senin laptop için uygun olmayabilir.

Aynı sorunu bende yaşadım. Tek farkı Laptop'u fişten çekmediğim sürece yeniden başlatda aynı sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum. Şöyle anlatayım.

Bir kere açıldıktan sonra yeniden başlat dediğinde bir sıkıntı olmamasını bekliyordum. Yeniden başlat dediğinde aynı sorunu yapıyorsa düşündüğümden farklı olabilir. Belki de ben yanlış hatırlıyorumdur. Ama yine de sebebinin düşündüğüm gibi olduğunu zannediyorum. 5 yıl olduğuna göre bios pilin bitmiş olmalı. Bilgisayarının Ami Aptio 4 bios'a sahip olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarın açılması için gerekli olan bios optimal ayarları yanlış ise bios'un bilgisayarını açabilmek için failsafe ayarlarını denemeye başlar. Bu deneme sırasında ekrana görüntü gelmez ve deneme 3-5 dakika ile 3-5 saat arası sürebilir. Senin laptop'un sorununun bu olduğunu düşünüyorum. Bios da ki default ayarlar ile optimal ayarları birbirine karıştırmayın, ikisi farklı şey. Default ayarlar clear cmos yapıldığında silinir. Bios default ayarlara göre başlar. Eğer default ayarlar yok ise optimal ayarları okuyup default ayarlar olarak keydeder. Bu optimal ayarlar bilgisayarının sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için uygun değil ise failsafe ayarlar denenir. Bu da dediğim ilk açılışta 3-5 dakika ile 3-5 saat arası değişen süreler içinde siyah bir ekranda kalmana neden olur.

Eğer sorun buysa doğru default ayarları ile kaydedilmiş bir bios güncellemesi sorunu sorunu düzeltir. Eğer böyle bir bios güncellemesi yok ise bios'un bir backup'ını bana gönder. Sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde optimal ayarlarını yapılandırmaya çalışacağım.

Daha önce laptop'un tamire gitttiğinde bios'unu güncellemiş olabilirler. Güncelledikleri bu bios da optimal ve default ayarları senin laptop için uygun olmayabilir.
Daha mantıklı geldi bu anlattığın. Pc hiç açılmadığı için güncelleme ya da backup yollama işini nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. Kısa bir araştırmayla ek bir donanım istemeden yapılabilecek bir şeyse bakayım ama değilse yardımcı olursan sevinirim.

Daha önce PC saatler sonrada olsa açılıyor demiştin. Tabi bu lafından sonra başka bir şeyler yapmadıysan. Saatler sonra olsada açılmasını bekle. Açıldıktan sonra Afuwin veya Universal BIOS Backup ToolKit 2.0 ile bios'unun backup'ını alabilirsin. Afuwin de sadece save butonuna tıklaman yeterli. Setup kısmından bios'u da güncelleyebilirsin. Fakat Afuwin de ki bios güncelleme kısmı bazı bios'ların sonu olabilir. O yüzden sadece backup alma kısmını kullan. Aldığın backup'ı bana gönder. Bu arada laptop'un için bir bios güncellemesi var mı diye araştırıp bios güncellemesi deneyebilirsin.

Daha önce PC saatler sonrada olsa açılıyor demiştin. Tabi bu lafından sonra başka bir şeyler yapmadıysan. Saatler sonra olsada açılmasını bekle. Açıldıktan sonra Afuwin veya Universal BIOS Backup ToolKit 2.0 ile bios'unun backup'ını alabilirsin. Afuwin de sadece save butonuna tıklaman yeterli. Setup kısmından bios'u da güncelleyebilirsin. Fakat Afuwin de ki bios güncelleme kısmı bazı bios'ların sonu olabilir. O yüzden sadece backup alma kısmını kullan. Aldığın backup'ı bana gönder. Bu arada laptop'un için bir bios güncellemesi var mı diye araştırıp bios güncellemesi deneyebilirsin.
Pc açılırsa uygulayacağım bunları.
Bios güncellemesi için arıyorum fakat bulamadım güncel bir şey. Sadece bu sitede paylaşılan bir şeyi buldum ancak ondan da emin olamadım henüz doğru olan bu mu diye.

technopat linki

CPU-Z ile baktım anakart özelliklerine
Brand - MONSTER
Version - Abra A5 V1
Date - 04/08/2014
Buna uygun bios linkteki ise deneyebilirim bunu

Son düzenleme:
Bios'unuzla aynı görünüyor. Alt yada üst versiyon değil. Deneyebilirsiniz. Bios pilini de değiştirmeniz gerekiyor.
Bios pili için yaptım araştırmayı da iyice yerine oturdu taşlar. Önümüzdeki 2 gün biraz yoğun olduğum için bilgisayarın kapanıp da açılmasını beklemek çok kötü etkiler beni (olmazsa diye). Hafta sonu eve dönünce Bios pili alıp kendim denerim değiştirmeyi. Öncesinde fan temizlerken ya da termal macun yenilerken denk gelmediğim için tahminen kapağı kaldırınca görünmeyen yerde. O kapaktan fazlasını açmayı istemediğim için düzgün bir anlatım yoksa bilgisayarcıya verebilirim. Anakartı çıkardıktan sonra basit bir işlem gibi duruyor.
Sadece pili değiştirmeyi denedim olmadı. Şimdi de güncellemeyi denerim gece. Bilgisayarı kapatmadan güncellemeyi yapabileceğim bir program var mı? Malum sorun yüzünden böyle bir imkan varsa daha iyi olur. Yoksa dediğim gibi gece bilgisayarı yeniden başlat deyip sabah uyanınca açılırsa bios ekranına dönmesini beklerim.

Son düzenleme:
Pili bittiği için değiştirin dedim. Yani sorunla bir ilgisi yok. Hangi program bios'unuzu sorunsuz bir şekilde yazdırır bilemem. Ama Intel Flash Programming Tool'u bir deneyin. Yazdırırsa ne âlâ. Kullanımı kolay. Intel Flash Programming Tool'u indirin. İçinde Windows ve Windows64 klasörleri bulunur. Bu klasörlerin içinde bulunan tüm dosyaları System32 klasörüne kapyalayın. Bios güncelleme dosyalarını da System32 klasörüne kopyalayın. CMD'yi açın "fptw64 -f bios.rom -bios" komutunu verin. Eğer bu program işe yaramaz ise AfuWin64'ü deneyin. Nasıl kullanacağınızı internetten bulabilirsiniz.

Bir kaç gün önce yaptığım denemelerde Bios da PCH-FW Configuration ayarları altında ki (sizde gizlidir göremezsiniz) seçenekleri aktif ettiğimde laptop'umun ilk açılışı 45 dakika sürüyor. İlk açılışda bios'a girip bu seçenekleri pasif etmediğimde hey yeniden başlatmada bilgisayarımın açılışı 45 dakika sürüyor. Bir kere pasif ettiğimde sorun ortadan kalkıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı