Bilgisayar hangi ortamda kullanılmalı?

Emrullah Önemli

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar selamun aleyküm, bilgisayardan daha doğrusu işletim sisteminde çözemediğim sorun olmadı şu ana kadar ancak edinmek istediğim bilgiler var. Mesela bir cihaz kaç saat çalıştırılmalı, kaç saat yükte durmalı ve bu yükler sonucu hangi donanım yıpranır? Bana çok detaylı bilgi lazım işletim sisteminden anladığım için bir de nasıl olacağını öğrenmek istedim soruların. Ve soracağım bir soru daha var bilgisayarın monitörünü sürekli ıslak mendil ile siliyordum ve hala da siliyorum. Gerekli durumlarda tabii mesela yanlışlıkla monitöre hapşırırsam falan diye. Şu ana kadar gram sorun olmadı ama ekranda leke yok tertemiz siliyorum ve çok detaylı kuruluyorum. Detayı sevdiğim için tamamen sormak istedim çünkü her şeyin tamamını yarım yamalak değil de düzgün ve tam bir şekilde öğrenmek istiyorum. Ve cevaplarınızı bekliyorum. Allah'a emanet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamünaleyküm, bilgisayardan daha doğrusu işletim sisteminde çözemediğim sorun olmadı şu ana kadar ancak edinmek istediğim bilgiler var. Mesela bir cihaz kaç saat çalıştırılmalı, kaç saat yükte durmalı ve bu yükler sonucu hangi donanım yıpranır? Bana çok detaylı bilgi lazım işletim sisteminden anladığım için bir de nasıl olacağını öğrenmek istedim soruların. Ve soracağım bir soru daha var bilgisayarın monitörünü sürekli ıslak mendil ile siliyordum ve hala da siliyorum. Gerekli durumlarda tabii mesela yanlışlıkla monitöre hapşırırsam falan diye. Şu ana kadar gram sorun olmadı ama ekranda leke yok tertemiz siliyorum ve çok detaylı kuruluyorum. Detayı sevdiğim için tamamen sormak istedim çünkü her şeyin tamamını yarım yamalak değil de düzgün ve tam bir şekilde öğrenmek istiyorum. Ve cevaplarınızı bekliyorum. Allah'a emanet.

Bilgisayar kullanıma göre yıpranır mesela sürekli render alan biriyseniz işlemci yıpranır, sürekli oyun oynayan biriyseniz ekran kartı yıpranır, bilgisayar kaç saat çalışmalı derseniz boşta isterseniz 1 yıl açık bırakın elektrik gitmediği sürece bir şey olmaz, ekranı ıslak mendil ile silmeniz zarar vermez ekranın altına su kaçmadığı sürece, yani ekrana hapşursanız dahi bir şey olmaz.

Arkadaşlar selamünaleyküm, bilgisayardan daha doğrusu işletim sisteminde çözemediğim sorun olmadı şu ana kadar ancak edinmek istediğim bilgiler var. Mesela bir cihaz kaç saat çalıştırılmalı, kaç saat yükte durmalı ve bu yükler sonucu hangi donanım yıpranır? Bana çok detaylı bilgi lazım işletim sisteminden anladığım için bir de nasıl olacağını öğrenmek istedim soruların. Ve soracağım bir soru daha var bilgisayarın monitörünü sürekli ıslak mendil ile siliyordum ve hala da siliyorum. Gerekli durumlarda tabii mesela yanlışlıkla monitöre hapşırırsam falan diye. Şu ana kadar gram sorun olmadı ama ekranda leke yok tertemiz siliyorum ve çok detaylı kuruluyorum. Detayı sevdiğim için tamamen sormak istedim çünkü her şeyin tamamını yarım yamalak değil de düzgün ve tam bir şekilde öğrenmek istiyorum. Ve cevaplarınızı bekliyorum. Allah'a emanet.

Öncelikle aleykümselam, yeni nesil bilgisayar bileşenleri aylarca sıkıntısız çalışabilir. Yükteyken ise güzel soğutursanız yine rahatlıkla aylarca çalışırlar.
Diğer soruna gelecek olursam, nemli bezle silmeni öneririm.

PC açık olduğu sürece HDD yıpranır. Ekran kartı yüke binince yıpranmaya başlar o yüzden mining kartlar alınmaz diyoruz. İşlemcinin daha hiç yıpranıp bozulduğunu falan görmedim ama kesin konuşmak istemiyorum çünkü OC çok yıpatıyor. PSU'nun zamanla verimi düşer onun dışında bildiğim kadarıyla yüksek sıcaklık altında kalmadığı sürece parçalar sıkıntı olmaz. OC parçalarınızı yıpratabilir ama soğutmanız iyiyse genelde çok sıkıntı yaratmaz.

HDD dışında, özellikle sürekli kullanım nedeniyle ömrü azalmaz.

Kendi bilgisayarımın "Çalışma zamanı" (ne kadar süredir açık olduğu):
Screenshot_10.png

Dostlar, çalışma zamanın da kavrayamadığım bir durum var.
Gün-saat-dakika-salise mi ?
Eki Görüntüle 833889
Evet. Yaklaşık 2 gündür çalıştırıyorsun. Hızlı başlatma modu gibi bir şey vardı. Modu kapatırsan bilgisayarın açılış süresi uzayacaktır. O açıksa fişten de çeksen içerisinde elektrik kalıyor ve çalışıyor. Çoğu insan bilgisayarını çalıştırmadığını sanar ama aylarca çalıştıranlar oluyor.

Çok feci soğutuyorum. Altında 4 fanlı soğutucu var sürekli boşta 39 derecede falan çalışıyor. Bir de biz en üst katta oturmamız sebebiyle çatıdan tozlar düşüyor oğlum dedi annem sabah yataktan kalkıyorum laptopun üzeri bir hokka toz siliyorum ama altındaki fan zaten dersteyim 8 saat boyunca çalıştırıyorum para bol çok şükür soğutucu umrumda dahil değil gider bir daha alırım ama çok toz var ne yapmalıyım. Takıntılı biri ve bilen biri olduğum için cihazı her 6 ay temizlettiriyorum ve bilsem bile annem izin vermiyor cihazın içini açmaya kadınıda sıkmıyorum zaten açmak için ama bir sınıf arkadaşım var babası bilgisayarcı ve kendi web sitesindekiyorumları okuduğum zaman çok şaşırdım bütün herkes olumlu yorum yapmış cihazın fan ve işlemci termal macun işlemine 80 TL alıyor ve cihaz Sniper Elite 4 oynarken sürekli 72 dereceyi aşmıyor. Yani işini iyi yapan mahalle bilgisayarcısı işini çok iyi yapıyor adamdan memnunum sadece merak ettiğim şey kullandığım termal macun markası sizce ne olabilir? Bir de oyun oynamayı çok seviyorum irademi çok iyi kontrol ediyorum hafta içi ama hafta sonubir geliyor 8 saat counter oynuyorum. Buna bir çözüm var mı sağlığım için her şeyi yapıyorum arkadaşlar.

Arkadaşlar selamun aleyküm, bilgisayardan daha doğrusu işletim sisteminde çözemediğim sorun olmadı şu ana kadar ancak edinmek istediğim bilgiler var. Mesela bir cihaz kaç saat çalıştırılmalı, kaç saat yükte durmalı ve bu yükler sonucu hangi donanım yıpranır? Bana çok detaylı bilgi lazım işletim sisteminden anladığım için bir de nasıl olacağını öğrenmek istedim soruların. Ve soracağım bir soru daha var bilgisayarın monitörünü sürekli ıslak mendil ile siliyordum ve hala da siliyorum. Gerekli durumlarda tabii mesela yanlışlıkla monitöre hapşırırsam falan diye. Şu ana kadar gram sorun olmadı ama ekranda leke yok tertemiz siliyorum ve çok detaylı kuruluyorum. Detayı sevdiğim için tamamen sormak istedim çünkü her şeyin tamamını yarım yamalak değil de düzgün ve tam bir şekilde öğrenmek istiyorum. Ve cevaplarınızı bekliyorum. Allah'a emanet.
Geçen 200 bin veri çektim külüstür laptopumla. Çok sorun olmaz açık bırakma süreniz eğer çok yormuyorsanız.

Geri
Yukarı