Bilgisayar her açıldığında yeniden başlat demişim gibi yavaş açılıyor

Enes Doğan

Kilopat
Makaleler
11
Yer
Denizli
Daha fazla  
Arkadaşlar bu bir akrabımın bilgisayarı. Windows 7 kullanıyordu, ikna ettim Windows 8.1 kurdurdum. Bilgisayarı kapat'a basıyorum sonra geldiğimde bilgisayarı açtığımda sanki yeniden başlat demişim gibi yavaş açılıyor. Yani Windows 7 gibi açılıyor, 8.1 gibi değil. Ayrıca yeniden başlata bastığımda da ekran karardıktan sonra açılması gerekiyor ya bilgisayarın, yaklaşık 1 dakika sonra BIOS ekranı geliyor. 1 dk gibi ciddi bir süreyi siyah ekranda bekliyorum ondan sonra BIOS ekranı geliyor ve bilgisayar açılmaya başlıyor. Sistemde uyumsuzluk mu var, sorun nerden anlayamadım. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Sistem:
  • Asus Z77-A anakart,
  • İntel İ7 3770K işlemci,
  • 16 GB G-SKILL bellek,
  • 120 Gb Corsair SSD,
  • 1+2+2 TB HDD,
  • 1000w Cooler Master PSU,
  • GTX 295 Ekran kartı.

Not: Bıos güncelledim, kurduğum Windows 8.1'i Technopat'dan indirdim. UEFI kurulum yaptım bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yavaş açılma-kapatmanın bir çok nedeni olabilir.
Mesele SSD'yi hangi porta taktınız? Sanirim Anakart'ınızda 6 GB olan 3 adet port var, o 3 porta da takıp deneyin. Ve ayrıca BIOS/BOOT menüsünde SSD'yi en üst sıraya alın.

Başlat "msconfig" den gereksiz çalışan uygulamaların da tikini kaldırın. Olmadı başka yöntemler denenir.

Daha yeni format attım, bir şey değişmedi. Açılıştaki geç açılma uygulamalardan olsa hissedilir. Bu yani Windows 8.1'in hazırda tutulan bilgilerinden başlayamıyor kısacası. Tekrar tekrar baştan okuyor. Windows 8.1'in hızlı başlatını kullanamıyorum açıkçası. Ayarlarda açık görünüyor. BIOS'dan da Fast Boot'u Enabled yaptım. SSD Sata 6GB/S olan portların 1.'sine takılı. Alakalı mı bilmiyorum ama sormak istedim. SSD'nin güç kablolarını taktığımız port yamulmuş iki tane lehim'i çıkmış. Ancak SSD çalışıyor. Ordaki o yamulma ve lehimlerin çıkması zarar olabilir mi? Sata portunda değil, sata güç portunda yamukluk ve kopukluk var.

Belirttiğim gibi BIOS güncelledim. Şu anda en son sürüm olan ''0805'' yüklü. Ancak akılda kalmasın diye isterseniz tekrar yükleyebilirim. Sıkıntı değil. :)

Evet, o güç kablosunun da etkisi olabilir. Başka güç kablosu yokmu?

SSD'yi 2-3 porta da takıp deneyin. Bende 6 adet Sata 6 GB portu var, en hızlı çalışan 4'üncü port.

Kopukluk kabolda değil. SSD'nin güç portunda. Yani kablo değiştirmem bir şey değiştirmez. Sıkıntı SSD'de.
Zaten 2 tane 6GB/S port var anakartta. Tamam diğerine takıp deneyeceğim.

1. Sırada SSD var mı diye kontrol ettim. BIOS'u tekrar yükledim. SSD'nin takılı olduğu portu değiştirdim. Haylen değişen bir şey olmadı. Uyumsuz veya bozuk bir parça mı var acaba?

Benim PC'nin de bozulan şarj soketini değiştirdi tamirci öyle oldu siyah ekran beklemesi kapanması açılması 1dk,2dk falan sürüyor zararı var mıdır? çözümü nedir? Windows 7 i.s. Performansta anormallik yok ama açılış kapanışı epey yavaş. Bir de DVDromdan arada bir tık tık ses geliyor. Hani PC İlk açılırken ki ses Pc canı istedikçe bazen geliyor arada bir. Not virüs yok Pcde.

BIOS güncelleştirmesinden değilse Windows 8.1 i kurduğunuz iso dosyasında ki hatalı dosyadan kaynaklanıyor olabilir. Windows 8.1 tekrar kurmayı deneyin. Düzelmezse BIOS pilini çıkarıp biraz bekleyin. BIOS hataları ancek o şekilde çözülür.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı