Bilgisayar hızlandırma rehberi

Merhabalar. Bilgisayarınız eğer çok donuyorsa, kasıyorsa, ısınıyorsa ve eskiyse aşağıda belirtmiş olduğum adımları yaparsanız 10-15 yıllık bilgisayarınızı bile hayata döndürebilirsiniz. Umarım işinize yarar.

• İlk önce SSD yoksa HDD'yi sökün ya da sökmeden 120 GB SSD takın. Çoğu laptoplarda 2 diski aynı anda takmak mümkün değil. Takmak için HDD-SSD Caddy alabilirsiniz. Bu da CD-DVD kısmının iptal olmasına neden oluyor unutmayın. 120 GB yetmezse daha fazlasını da takabilirsiniz. Ve bunu bilgisayarcıda yaptırabilirsiniz, aslında YouTube'den izleyerek sizde yapabilirsiniz yapamazsanız da bilgisayarcıya yaptırırsınız 130-140 lira falan dolar düşükken bu 120 GB SSD.

• Bilgisayarınız herhalde RAM yükseltme destekler. Anakartınızın RAM desteği varsa ona bağlı olarak; RAM yükseltin yani içinde 2 GB RAM varsa eğer fazladan slotu da varsa uyumlu 2 GB daha ekleyebilirsiniz 4 GB olsun. Ama tek slot 2 GB varsa onu söküp direkt 4 GB RAM takınız. 4 GB varsa ve fazladan slotu varsa uyumlu 4 GB daha RAM takabilirsiniz 8 GB RAM'iniz olur. Ama tek slotluysa öyle kalsın. RAM'in 8 GB ise bir şey diyemeyeceğim bu adımı atlayıp diğer adımlara bakabilirsiniz. Bu arada RAM bazen anakarta lehimli oluyor böyleyse hiçbir şey yapamazsın RAM ile ilgili. Ayrıca anakartınızın RAM desteği öğrenmek için;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Işlemci ve varsa harici ekran kartının termal macunlarını da bilgisayarcıya veya kendiniz değiştirebilirsiniz. (Bu macunlar kaliteli ve kalitesiz olarak değişiyor; pahalı olan daha çok soğutur, ucuzlar pek soğutmaz benim önerim Cooler Master mastergel maker nano elmas partiküllü termal macun).

• Geldik asıl temizliğe. İçindeki pervaneleri (fanı), anakartı vs içindeki her şeyi temizleyin veya bilgisayarcıya temizletin. Ve pervanelere (fana) yağlı kontak spreyler var ondanda sıkın. Bu yağlı kontak spray pervanelerin (fanın) daha sessiz olmasını sağlıyor. Bilgisayarınız hem hızlı hem de sessiz, konforlu çalışır emin olun.

• Son olarakdan başta belirttiğim SSD'ye Windows 7 Ultimate işletim sistemini kurun ve bilgisayarınızı SSD ile Boot edin hep kurulumdan sonra. Neden bu işletim çünkü bu yazı donan, kasan veya ısınan bilgisayarlar için ve Windows 7 Ultimate en hafif işletim sistemi diyebilirim. Bilgisayarınıza güveniyorsanız Windows 10 Home Single Language kurabilirsiniz.
Belirtmeyi unutmuşum; Windows 7 Ultimate yerine Windows 10 gereksiz veya önemli olmayan servisler kapatılmış sürümleri de kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak bir laptop kullancısıysanız laptop soğutucu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki dediklerimi yaparsanız donma, kasma veya ısınma gibi sorunların önüne geçmiş olacaksınız. Emin olun bilgisayarınız çok güzel olur.

Fiyat olarak ise laptop soğutucu hariç söylediklerim bilgisayarınıza ve Dolar'a bağlı 350-400 TL tutar.

Eğer bunları yapacak kadar bütçeniz yoksa aşağıdaki rehberdekileri ve videodakileri de uygulayarak az da olsa performans artışı sağlarsınız;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emeğiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Faydalı olmuş. Ancak;

İlk önce SSD yoksa HDD'yi sökün ya da sökmeden 120 GB SSD takın.
Son olarak da başta belirttiğim SSD'ye Windows 7 Ultimate işletim sistemini kurun ve bilgisayarınızı SSD ile Boot edin hep kurulumdan sonra.
SSD alıyorsak neden Windows 7 kuruyoruz? Windows 7 kuracaksak neden SSD alıyoruz?
(Kafamda deli sorular.)

Hoş, SSD olmasa da desteği kesilmiş bu kadar eski bir işletim sistemini bilgisayar çok çok kötü değilse kullanmak yine de mantıklı değil. En kötü Windows 8.1 kullanılmalı.

Emeğiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Faydalı olmuş. Ancak;

SSD alıyorsak neden Windows 7 kuruyoruz? Windows 7 kuracaksak neden SSD alıyoruz?
(Kafamda deli sorular.)

Hoş, SSD olmasa da desteği kesilmiş bu kadar eski bir işletim sistemini bilgisayar çok çok kötü değilse kullanmak yine de mantıklı değil. En kötü Windows 8.1 kullanılmalı.
Bende maalesef ki onu oturdum düşündüm ve böyle bir cevap bekliyordum 😃. RAM veya CPU gibi kullanımları Windows 7 Ultimate'nin gayet düşük. SSD'de artı bir performans için. RAR'dan dosya çıkarma olsun, program kurma olsun, oyunların açılış hızı olsun etkilenir. Belirtmeyi unutmuşum; Windows 7 Ultimate yerine Windows 10 gereksiz veya önemli olmayan servisler kapatılmış sürümleri de kullanabilirsiniz.

Edit: Bazı eski bilgisayarlarda Windows 10 sürücü desteği olmuyor buda Windows 7 kullanmak için bir neden ya da sistemi Windows 10'u kaldıracak kadar iyi değildir. Zaten orada
Bilgisayarınıza güveniyorsanız Windows 10 Home Single Language kurabilirsiniz.
diye belirttim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı