Bilgisayar ilk açıldığında ekran bozulmuş gibi oluyor ve düzeliyor

5on3dokuz18

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600
ASUS Prime B450M-A II AMD B450
XFX Speedster SWFT 210 Radeon RX 6600
Kingston Fury Beast Black 16 GB 3600 MHz DDR4
Monitör
Aoc C24G1
Bilgisayarı akşam kapatıp sabah açtığımda alttaki ilk resim gibi oluyor. İki ve üçüncü resimlerle arasında 30sn var. 3 dakika sonra ise tamamen düzeliyor ve sıkıntı olmuyor. Bilgisayarı kapat aç yaptığımda da bu sorun olmuyor uzun süre kapalı kaldıktan sonra açında böyle oluyor. Yaz aylarında bu sorun en az düzeyindeydi 5-10 saniye arasında düzeliyordu. Havalar soğuduktan sonra problem büyüdü. Ekran 2- 2.5 yıllık sorun hep vardı ama bu kadar çok olmadığı için garantiye ya da tamire vermedim. Bu gelecekte bana daha büyük sıkıntılar yaratır mı şimdiden tamir ettirin dediğiniz bir şey var mı? Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Bilgisayarı akşam kapatıp sabah açtığımda alttaki ilk resim gibi oluyor. İki ve üçüncü resimlerle arasında 30sn var. 3 dakika sonra ise tamamen düzeliyor ve sıkıntı olmuyor. Bilgisayarı kapat aç yaptığımda da bu sorun olmuyor uzun süre kapalı kaldıktan sonra açında böyle oluyor. Yaz aylarında bu sorun en az düzeyindeydi 5-10 saniye arasında düzeliyordu. Havalar soğuduktan sonra problem büyüdü. Ekran 2- 2.5 yıllık sorun hep vardı ama bu kadar çok olmadığı için garantiye ya da tamire vermedim. Bu gelecekte bana daha büyük sıkıntılar yaratır mı şimdiden tamir ettirin dediğiniz bir şey var mı? Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1569060

Eki Görüntüle 1569061

Eki Görüntüle 1569062

Ekran kartından olabilecek bir sorun gibi bu monitöre ve ekran kartına başlı kabloyu bir kontrol veya çıkarıp geri takmanız sorunu çözebilir.

Dp ile bağlı uzun süre kapalı kaldıktan bir süre sonra düzeldiği için kabloyu alakadar eden bir şey olmadığını varsaymıştım bu akşam hdmı ile bağlayıp yarın sorun sorun çözülürse yazarım.

Sorun devam ediyor. Kablo ile alakali durum yok.
Aklıma gelenleri yazıyorum;
Ekran kartı anakarta tam takılı mı? Monitörde Auto gibi bir tuş var mı? Monitöre overclock yapıldı mı? Çözünürlükle ilgili bir sorun olabilir mi? Ekran kartı arızalı mı? Monitör arızalı mı?

Eki Görüntüle 1569060

Eki Görüntüle 1569061

Eki Görüntüle 1569062

Benim de 2.5 yıllık ViewSonic VX2758 monitörümde de var aynı problem, çözüm olarak çözünürlük düşürünce düzeliyor lakin 100Hz ile 144Hz arasında fark oluyor, monitörü garanti servisine götürdüğümde ise monitör panel arızasından gidici dediydiler bana yenisini vermeyi talep ettiler tabii 8K para talebinde bulunarak şimdi yeni monitör bakıyorum mecburi olarak 144Hz alınca monitör tamamen güzkmüyor 100Hz ise düzeliyor ama halen renklerde bozukluk, piksel piksel yırtılmalar oluyor.

Eki Görüntüle 1569060

Eki Görüntüle 1569061

Eki Görüntüle 1569062
Yenimi aldın hocam.

Ekran yeni değil 2.5 senelik ekran kartı daha yeni. Ekran kartını almadan öncede 3. görseldeki gibi sorun vardı çok takmamıştım. Göndermeye üşendim daha doğrusu. Parçalar arızalı mı bilmediğimden buraya yazdım. 1080 de 144 hz kullanıyorum mönitörü 100hz ye alıp denerim o yüzden diyorsanız. Ekran kartı yerine tam takılı eminim.

Ekran yeni değil 2.5 senelik ekran kartı daha yeni. Ekran kartını almadan önce de 3. görseldeki gibi sorun vardı çok takmamıştım. Göndermeye üşendim daha doğrusu. Parçalar arızalı mı bilmediğimden buraya yazdım. 1080 de 144 Hz kullanıyorum monitörü 100Hz'ye alıp denerim o yüzden diyorsanız. Ekran kartı yerine tam takılı eminim.

Ekran çözünürlüğünüz den kaynaklı büyük ihtimal hocam 1920 1080 kullanıyorsanız o çözünürlüğe gelirken oluyor olabilir. Denemek amaçlı çözünürlüğü 1024 768'e alıp deneye bilirsiniz çözüleceğini düşünüyorum lakin bir sorun da değil öyle olması ekranın.

Geri
Yukarı