Çözüldü Bilgisayar ilk açıldığında kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Z0R4K1

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast (2x8) DDR4 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Kingston 240Gb SSD ve 1Tb HDD
Ekran kartı
Palit GamingPro V1 RTX 3070 (LHR)
Anakart
Gigabyte B550 Gaming X V2
İşlemci
AMD R7 5800x
Aşağı yukarı 3 haftalık bilgisayarım günün ilk açılımında tekrar kapanıyor. Tekrar açtığımda ise hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Bugün kontrol ettiğimde ise, ilk açılışta sanki CPU cooler çalışmıyormuş gibi işlemci sıcaklığım aniden 107 derecelere arttı ve kapandı. Tekrar açıp testlerimi yaptım Prime95 ile ve herhangi bir kapanma veya hata kodu vermedi. BIOS ve chipsetlerim güncel, işlemci modelim ise R7 5800X. Sizce sebebi ne olabilir? (daha sonrasında kapatıp açsam bile herhangi bir sorun olmuyor. Sanki sadece ilk açtığımda olması için ayarlanmış gibi. Soğutucumun fanları dönüyor ve sıvı soğutma Gametech Hydra 240mm)

Çözüm
Windows açıldıktan sonra oluyordu bu olay ve yazılımsal bir sorunmuş. Windows'a gelen yeni update ile birlikte sorunum çözüldü. 2 gündür herhangi bir kapanma yaşamadım. Muhtemelen fanlar dönüyor lakin pompa çalışmıyordu şu an bir sıkıntı yok.
Çok ilginç, merak ettim ne çıkacak. Günün ilk açılımında olduğuna göre, bilgisayar belli bir saat çalışmadıktan sonra aktif olan bir durum. Hiç amd işlemci kullanmadım acaba onların bir özelliği mi?

BIOS'unda Global C-State Control ayarı var mı kontrol eder misin?

Çok ilginç, merak ettim ne çıkacak. Günün ilk açılımında olduğuna göre, bilgisayar belli bir saat çalışmadıktan sonra aktif olan bir durum. Hiç amd işlemci kullanmadım acaba onların bir özelliği mi?

BIOS'unda Global C-State Control ayarı var mı kontrol eder misin?
Evet var ve otomatikte gözüküyor şu an.

Soğutucunun montajında sorun var, blok soğuduğunda işlemci ile teması kesiliyor, ilk açılışda işlemci ısınıyor, ısınmada metal genleşip işlemciye temas ediyor, ikinciden sonra ısı düşmediği sürece problem olmuyor.

Soğutucu blok sökülüp tekrar montajlanması lazım, vidalarını eşit ve çapraz şekilde iyice sıkarsanız çözüleceğini düşünüyorum.

Soğutucunun montajında sorun var, blok soğuduğunda işlemci ile teması kesiliyor, ilk açılışda işlemci ısınıyor, ısınmada metal genleşip işlemciye temas ediyor, ikinciden sonra ısı düşmediği sürece problem olmuyor.

Soğutucu blok sökülüp tekrar montajlanması lazım, vidalarını eşit ve çapraz şekilde iyice sıkarsanız çözüleceğini düşünüyorum.
2-3 haftalık süreçte hiç sıkıntı olmamıştı sadece 2-3 gündür vardı bu. Chipset BIOS ve Windows güncellemelerini yaptıktan sonra oldu. Dün gece bir kaç Windows güncellemesi daha geldi yaptım, bu sabah bir sorun olmadı. Yarın sabah bir kere daha deneyeceğim eğer bir sorun çıkmazsa muhtemelen Windows güncellemesi kaynaklı.

Windows açıldıktan sonra oluyordu bu olay ve yazılımsal bir sorunmuş. Windows'a gelen yeni update ile birlikte sorunum çözüldü. 2 gündür herhangi bir kapanma yaşamadım. Muhtemelen fanlar dönüyor lakin pompa çalışmıyordu şu an bir sıkıntı yok.

Çözüm
Güncelleme ile soğutucu pompası çalışmaya mı başladı? BIOS Update yapsanız neyse de, soğutma sorununun yazılımla alakası yok, bu sorunu tekrar yaşayacağınızdan eminim.
Ben pompaya yordum. Sebebinin ne olduğundan emin değilim. Ama tekrar yaşayacak olursam dediğinizi yapacağım teşekkürler.

Geri
Yukarı