Bilgisayar ilk başladığında CPU fanı duruyor

CrossPage

Decapat
RAM
Adata XPG Gammix D30 DDR4 3000MHz CL16 32GB ram
SSD veya HDD modeli
Adata 512 GB XPG SX8200 Pro M2 SSD
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio 8GB
Anakart
ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Öncelik ile herkese merhabalar.
1 hafta önce MSI B450 Gaming Plus anakartımı, ASUS ROG STRIX B450-F Gaming 2 ile değiştirdim.
Bilgisayarımı komple kapatıp elektrikten kesip, tekrar çalıştırdığımda CPU fanım 2 kez çalışıp duruyor.
Anakart üzerinde dram ışığım turuncu şekilde yanık kalıyor, CPU ışığım kırmızı yanıyor ve bu işlem 2 kez tekrarlanıyor, sistemim sorunsuz bir şekilde açılıyor.
Bu şekilde durup tekrar çalışması normal mi? Yoksa bir hata belirtisi midir?
Sorunu buraya eklediğim CPU Fan videosundan inceleyebilirsiniz.
Yardımcı olursanız sevinirim, duruma bağlı iade işlemlerini başlatacağım.

Sistemim:
İşlemci: Ryzen 5 3600
Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio
RAM: XPG Gammix D30 DDR4 3000MHz CL16 32 GB

Son düzenleme:
Yaptım, ama değişen bir şey olmadı.

Anladım, dediğim gibi sonrasında sorunsuzca dönüyorsa ben bir problem görmüyorum. İşlemcine şöyle bi' stres testi yaparak bakabilirsin nasıl soğutuyor diye. 70-75 seviyelerinde tutması beklentim, üstüne çıkarsa macun ve kasadan kaynaklı olabilir.

Anladım, dediğim gibi sonrasında sorunsuzca dönüyorsa ben bir problem görmüyorum. İşlemcine şöyle bi' stres testi yaparak bakabilirsin nasıl soğutuyor diye. 70-75 seviyelerinde tutması beklentim, üstüne çıkarsa macun ve kasadan kaynaklı olabilir.

Soğutma konusunda sorun yaşamıyorum, oyunlarda 55 dereceyi zar zor görüyor açıkçası.
Eski anakartım takılı haldeyken de stres testi yapmıştım 75 dereceyi geçmemişti.
Sorunu çözemezsem iadeye göndereceğim zaten -_-
Önerilerin için tekrardan teşekkür ederim bu arada.

Soğutma konusunda sorun yaşamıyorum, oyunlarda 55 dereceyi zar zor görüyor açıkçası.
Eski anakartım takılı haldeyken de stres testi yapmıştım 75 dereceyi geçmemişti.
Sorunu çözemezsem iadeye göndereceğim zaten -_-
Önerilerin için tekrardan teşekkür ederim bu arada.

Anladım, rica ederim. Konuyu istersen çözüldü işaretleyebilirsin, eğer çözüldüğünü düşünüyorsan.

Anladım, rica ederim. Konuyu istersen çözüldü işaretleyebilirsin, eğer çözüldüğünü düşünüyorsan.

Sorunum devam ediyor, çözülmüş sayılmaz.
1-2 gün daha bekleyeceğim belki sorunu bilen birileri vardır.
@Recep Baltaş hocam sizin bu konuda bir görüşünüz var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı