Çözüldü Bilgisayar kapalıyken virüs zarar verebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dardayim

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayar işlerine hiç hakim değilim. Bir oyun indirme çabası içindeydim ki o esnada gelen reklamlar, bilgisayarımın kapandığında uzun süre açılmamasıyla virüs bulaştığını anladım. Eminim öncesinde de mevcut virüs vardır. Antivirüs kullanmıyor ve Windows'u güncellemiyorum. Güncelleyemiyorum. Antivirüs uygulaması edindim bir tane ancak şimdi de bilgisayarımda uygulamayı yüklemem için internet gerekiyor interneti açınca da çok daha yavaş oluyor. Tek çare format atmak diyorlar ancak değer verdiğim belgeler de var içerisinde. Çözüm arıyorum. Ama çözüm aramanın da öncesinde belgelerim, özel içeriklerim, şifrelerim dizüstü bilgisayarım kapalıyken ve hatta bataryası takılı değilken çalınabilir, kullanılabilir mi? Çözüm için bir arkadaşımı bekliyorum ancak onun gelmesine de daha var ve o gelinceye kadar içeriklerin güvende olup olmadığını merak ediyorum. Cevaplandırırsanız çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam sorunuma çözüm arıyordum. Hakim olmadığımdan bilinmezliğime de içimi rahatlatmak için uzman görüşü. Kalabalık için sahiden üzgünüm.
İşte çözümü güncellemediğin işletim sistemi, güncellemediğin yazılımlar, yüklemediğin sağlam bir AV ile çözebiliyorsun bunu anlatıyoruz. İçinin rahatlaması için bunlar gerekli burada yazılan sözler veya bilgiler değil. Burada isterse bin tane kişi veri olmadan konuşssun bir zararlı bulaşmışssa çözemez.
Sistem kapalıyken bir şey olmaz. Ayrıca endişelenmeyin. Kimse sizin çok çok önemli verilerinizin hayranı değil. Bir Ubuntu kurulum USB'si oluştur ve sistemi bu USB'den Live şeklinde başlat. Verilerini başka bir diske yedekle ve bir Windows kurulum USB'si ile temiz kurulum yap.

BIOS pili takılı olduğundan bir şeylere ulaşabilir ama bu sizin bilgileriniz olmaz diye düşünüyorum.
Sistem kapalıyken bir şey olmaz. Ayrıca endişelenmeyin. Kimse sizin çok çok önemli verilerinizin hayranı değil. Bir Ubuntu kurulum USB'si oluştur ve sistemi bu USB'den Live şeklinde başlat. Verilerini başka bir diske yedekle ve bir Windows kurulum USB'si ile temiz kurulum yap.
Hocam tabirinizi hoş bulmuyorum. Belli ki konuyu açan kişiye göre önemli bilgiler ve virüsü atan kişi bu bilgileri çalıp şantaj yapabilir.

Kolaylık olması amacıyla önceden kaydettiğim şifrelerim(e devlet gibi) emin olamakla birlikte telefonumdan nakletmiş olabileceğim kimlik fotoğrafım ya da yakınıma yolladığım kart fotoğrafımın olması beni ister istemez endişelendiriyor. Ancak bilemiyorum bir oyundan bulaşan virüs bu kadar ciddi sonuçlara varır mı. İnsan ister istemez endişelenip cevap arıyor. Çözüm öneriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince anlamaya ve uygulamaya çalışacağım.

Kolaylık olması amacıyla önceden kaydettiğim şifrelerim(e devlet gibi) emin olamakla birlikte telefonumdan nakletmiş olabileceğim kimlik fotoğrafım ya da yakınıma yolladığım kart fotoğrafımın olması beni ister istemez endişelendiriyor. Ancak bilemiyorum bir oyundan bulaşan virüs bu kadar ciddi sonuçlara varır mı. İnsan ister istemez endişelenip cevap arıyor. Çözüm öneriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince anlamaya ve uygulamaya çalışacağım.
Dediğim işlemleri yapmadan önce Kaspersky indirin ve tarama yapıp virüsleri silin. Ardından şifrelerinizin olduğu bölümü SS alın ve telefonunuza aktarın. Sonra dediğim adımları uygulayın.

BIOS pili takılı olduğundan bir şeylere ulaşabilir ama bu sizin bilgileriniz olmaz diye düşünüyorum.

Hocam tabirinizi hoş bulmuyorum. Belli ki konuyu açan kişiye göre önemli bilgiler ve virüsü atan kişi bu bilgileri çalıp şantaj yapabilir.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Evet benim için önem taşıyor sahiden. Ayrıca mahremiyet ihlali eminim herkesi rahatsız edecek bir faktördür. Pek bilgim olmadığını söylemiştim. BIOS pilinin de ne gibi verileri depoladığını bilmiyorum. Ancak umarım söylediğiniz gibidir. Tekrar teşekkürler.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Evet benim için önem taşıyor sahiden. Ayrıca mahremiyet ihlali eminim herkesi rahatsız edecek bir faktördür. Pek bilgim olmadığını söylemiştim. BIOS pilinin de ne gibi verileri depoladığını bilmiyorum. Ancak umarım söylediğiniz gibidir. Tekrar teşekkürler.

Teşekkür etmeyin beğenin :)

Bilgisayar işlerine hiç hakim değilim. Bir oyun indirme çabası içindeydim ki o esnada gelen reklamlar, bilgisayarımın kapandığında uzun süre açılmamasıyla virüs bulaştığını anladım. Eminim öncesinde de mevcut virüs vardır. Antivirüs kullanmıyor ve Windows'u güncellemiyorum. Güncelleyemiyorum. Antivirüs uygulaması edindim bir tane ancak şimdi de bilgisayarımda uygulamayı yüklemem için internet gerekiyor interneti açınca da çok daha yavaş oluyor. Tek çare format atmak diyorlar ancak değer verdiğim belgeler de var içerisinde. Çözüm arıyorum. Ama çözüm aramanın da öncesinde belgelerim, özel içeriklerim, şifrelerim dizüstü bilgisayarım kapalıyken ve hatta bataryası takılı değilken çalınabilir, kullanılabilir mi? Çözüm için bir arkadaşımı bekliyorum ancak onun gelmesine de daha var ve o gelinceye kadar içeriklerin güvende olup olmadığı
Dediğim işlemleri yapmadan önce Kaspersky indirin ve tarama yapıp virüsleri silin. Ardından şifrelerinizin olduğu bölümü SS alın ve telefonunuza aktarın. Sonra dediğim adımları uygulayın.
Hocam origin indirirken mpsvc.dll hatası verdi. Youtube’da bir video gördüm buna çözüm diye. Onu yaparken “izin ver” seçeneğine izin ver dedim. Ondan sonra inanılmaz kasmaya başladı. Virüs bulaştı. 200K+ izlenmiş yüzlerce yorum olan bir video olduğundan güvendim ben de. Söyledikleriniz bu durumda da geçerli mi? Şifrelerim, bilgisayarım bataryasız kapalıyken bu durumda da güvende mi? Başta adını hatırlayamadığım için detay veremedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı