Çözüldü Bilgisayar kapandığında fare ışığı yanmaya devam ediyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Aliexpress'ten 2016'da Motospeed CK104 klavye ve 2018'de Hongsund marka fare aldım. Motospeed CK104 aldığımdan beri sıkıntısız çalıştı, PC'yi kapadığımda ışıklar da otomatik kapandı. Hongsund fare aldığımdan beri PC'yi her kapattığımda yanmaya devam etti. Bazı videolar izledim Windows'tan ayarlar yapan vardı, onları denedim olmadı. Kimisi anakarttan bir şeyler yapıyordu, o ayarları bulamadım.

Zaman içinde 2 anakartta da test ettim bu klavyeyi. Çünkü sistemimi güncelledim. İlk sistemim ASRock B150M Hyper4'dü. İkinci sistemim ASRock H310M-ITX/ac anakartı temelli. İkisinde de PC kapanınca çalışmaya devam ediyor. Eğer anakartla alakalı bir durum olsaydı o zaman Motospeed CK104'ün ışıkları kapanmazdı diye düşünüyorum. Sizce bu farenin sorunu nedir? Her gün USB'yi çıkar tak çıkar tak yapmaktan bıktığım için konu açmaya karar verdim, belki bana yardımcı olabilirsiniz. Bir korkum da sürekli tak çıkar yapmaktan anakart USB'sinin bozulması.

Hogsound Fare: US $6.69 38% OFF|Hongsund brand High end optical professional gaming mouse with 7 bright colors LED backlit and ergonomics design For LOL CS-in Mice from Computer & Office on AliExpress

1574022122537.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@DryreL

En üstteki Suspend to RAM ayarını değiştirin.
Chipset Configuration bölümünden Deep Sleep ayarını değiştirin.

Son olarak aygıt yöneticisinden fareyi bulup sağ tık > Özellikler > Güç yönetimi > Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğine tik atıp deneyin. Sonuç alamazsanız farklı bir ayar göremedim.
Sorun çözümünüz BIOS ayarları üzerinde. ACPI Configuration içerisinde bu ayarları Disable yapıp dener misin? Buradan çözülmez ise bile benzer bir menüde ayarı olması gerekiyor.

ACPI.jpg

@Fatih Işık

BIOS'ta dediğiniz yere girdim. Varsayılan olarak bu şekildeydi:
1574024625826.png

Ben de aç kapa mantığıyla en alttaki USB Mouse Power On seçeneğini önce açıp sonra tekrar kapattım. Ama sonuç hüsran :/

1574024757841.png

Bilgisayarı kapatınca aynen böyle oluyor ve oldukça rahatsız edici oluyor.

@DryreL

Son olarak aygıt yöneticisinden fareyi bulup sağ tık > Özellikler > Güç yönetimi > Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğine tik atıp deneyin. Sonuç alamazsanız farklı bir ayar göremedim.

Çözüm
@DryreL

Suspend to RAM ayarını Disabled yaptım ancak sonuç değişmedi.

1574026036856.png

Chipset Configuration bölümünden Deep Sleep ayarına geldim Enabled yaparken 2 seçenek var. Hangisini yapmamı önerirsiniz?

1574026109200.png

1574026125923.png

Bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneği bende devre dışı maalesef.
fare.png

1574058687374.png

Deep Sleep S4/S5 ayarını seçtim ve sonunda bilgisayarım kapandığında fare ışığım da kapandı. Yıllar sonra bir ilk ;D @Fatih Işık teşekkürler.

S4/S5 seçince bilgisayarınız uykuya girince klavyeden değil kasadan güç tuşuyla uyandırıyorsunuz. Ben zaten uyku modunu kapattığım için sorun değil. Peki sadece S5 seçeneğini seçersek ne oluyor? Bu S4 ve S5'in belirli anlamları var mı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı