Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Benim tercihim kasaya saç kurutma makinası ile asla birşey yapmamanız bir konuda zararlı olduğunu duymuştum. Bunun için özel kompresörler var yukarıda biri link bırakmış zaten bunları alacak durumda değilseniz ise bu hava kompresörlerini uzaktan az az tutup kapa tozunu alabilirsiniz zaten geriye kalan fanları da kabalarını bir bezle falan silebilirsiniz. Eğer çok ayrıntılı olsun hiç toz kalmasın diyorsanızda işlemci soğutucuyu söküp düzgün bir şekilde aynı şekilde hava tutabilirsiniz ardından termal macun sürüp güzel bir şekilde yerine takabilirsiniz.

Kolonyalı mendil, ıslak selpakla çok daha eziyetli olur, neden? Çünkü PC parçalarındaki çıkıntılara takılır, parçalar orada burada takılı kalabilir, 2. bir işi ekstra olarak başınıza çıkarır. Oysa daha en baştan toz bırakmayan bir bezle (Atıyorum cam silgi bezleri, güderi tipte cam silmek için olanlar iyi olur, sütlü kahvemsi açık renkli olanlar. Çünkü bunlar toz, lif bırakmaz kolay kolay, sarı toz bezleri de hiç olmaz, çok lifliler ve lifleri lime lime parçalanıyor adeta.) silsek çok daha iyi ve çok daha kolay olur bu iş, işin gereğinden fazla da uzamaması içindir. Örneğin ıslak selpağı da güderiyi de PC temizliğinde bizzat denedim, sonucu ; ıslak mendil 10 üzerinden 2 aldı ve sınıfta kaldı, güderi 10 üzerinden 9 aldı ve sınıfı hemen geçti. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu kasanın içinin uzun zaman tozlanmaması için çok önemli bir tiyoyu (ipucunu) sizlere vermiş bulunayım. Kasada çalışan fanların emme (Soğuk hava girişinde) çalışan tüm bu fanların (İşlemci fanının hava emiş kısmında zaten özel bir hava kanalının önünde bu filtreler çoğu kere mutlaka yer alır, bunu çok iyi biliyorsunuz) önüne ayrı ayrı toz filtresi koymalısınız, egzoz (sıcak hava) çıkışlarında ise bunları ayrıca koymanıza gerek yoktur. Bu şeklide kasanızın çok kısa sürelerde çöl tozu gibi çok aşırı tozlanmasını büyük ölçüde önler, böylece kasa temizliğini yapma periyodunu daha uzun zaman aralıklarında yapmış olursunuz.

Emiş fanlarının önünde orijinalinde filtre yoksa toz tutucu bir süzgeci, filtreyi kendi el becerinizle de yapabilir veya dışarıdan hazır olarak satın alırsınız, bu size kalmıştır. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı