Bilgisayar kasasından statik elektrik çarpıyor

TheLastSpartan

Zeptopat
Daha fazla  
Uzun süredir kullanmış olduğum sistemimde son bir haftadır elektrik çarpma durumu mevcut. Hatta bazen bilgisayara bağlı kulaklığın düğmesinden bile elektrik çarptığı oluyor. Bilgisayarın içinde bulunan kabloları falan kontrol ettim fakat herhangi bir sorun gözükmüyor. "Prizde topraklama var mı?" diye soracaklar için söyleyeyim topraklama olmasa bu sorun daha önceden de olurdu muhtemelen benim problemim 1 hafta önce falan başladı. Not olarak düşeyim bu olaydan 1 hafta öncesine kadar kasadan yanık benzeri bir koku gelmişti, bu sorunla bir alakası olabilir mi? Yardımcı olursanız müteşekkir olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bileşenlerde sıkıntı yoksa koku PSU'dan da gelmiş olabilir. Fişten çekin ve açma tuşuna basın bırakın. Bir süre deneyin.

Güç kaynağından çıkan bir kablonun kasaya değip değmediğini kontrol etmeni tavsiye ederim.
Hocam bilgisayarın içindeki tüm kabloları kontrol edip, toparladım. Molexlerin ucunu elektrik bandı ile sardım. Onun haricinde sistem içerisinde bir şey görünmüyor.
Bileşenlerde sıkıntı yoksa koku PSU'dan da gelmiş olabilir. Fişten çekin ve açma tuşuna basın bırakın. Bir süre deneyin.
O yöntemi denedim hocam fakat bilgisayar çalışmaya başladıktan en geç 5 dakika içerisinde elektrik çarpmaya başlıyor düzenli olarak.

Tamamdır hocam. Çoğu şeyi denemişsiniz. PSU kablosunu da değiştirip deneyebilirsiniz. Her ihtimale karşı prizi de kontrol edin.

Tamamdır hocam. Çoğu şeyi denemişsiniz. PSU kablosunu da değiştirip deneyebilirsiniz. Her ihtimale karşı prizi de kontrol edin.
Hocam 2 farklı prizde denedim sorun hala devam ediyor. Bilgisayarı kullandığım uzatma kablolarını değiştirdim fayda etmiyor. Geriye PSU kablosunu denemek kalıyor deneyip buraya yazacağım.
Hocam binanız eski galiba topraklama olmayabilir benim de ayağım yere çıplak değsiği zaman kasaya ellersem çarpıyor.
Hocam fakat 3 senedir burada oturuyoruz ve bilgisayar 3 senedir aynı prize bağlı ve aynı yerde duruyor. Sorun 1 hafta öncesinde başladı. Büyük ihtimal problem PSU gibi bakalım.
Maalesef PSU kablosunu da değiştirmek işe yaramadı.

Son düzenleme:
PSU kaynaklı gibi duruyor.

Hocam binanız eski galiba topraklama olmayabilir benim de ayağım yere çıplak değsiği zaman kasaya ellersem çarpıyor.
konu eski biraz ama bugün keşfettim binada topraklama olmadığı için klavyeden ve telefonun usb ucundan biraz çarpılıyorum ayağımı halıya koyduğumda ya da tahtaya bu sorun geçiyor sebebi anlaşılan topraklama ve nasıl bir önlem alabilirim şimdiden teşekkürler

ve ufak bir güncelleme daha boya statik elektriği anladığım kadarıyla geçirmiyor ve gerçekten betonda ki biraz boyanın aşınması sonucu ayağımı oraya götürdüğümde kasadan statik elektrik geldiğini farkettim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı