Bilgisayar kasasını açınca fanından çok yüksek ses geliyor

Gerçeklik

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : i5-9400F/ Ekran Kartı : GTX 1650 4 GB GDDR6 / RAM: 16 GB G SKILL / Windows 11 Pro
Telefon : iPhone 11 64 GB
Meslek
Oyuncu
Bilgisayar fanından bilgisayarımı açtığımda çok yüksek sesler geliyor. Çözümüm ise fana dokunmak oluyor. Daha sonra tekrar dönmeye başladığında ya çözüldü ya çözülmedi. 10 kere deneyip anca sesinin kesildiğini gördüğüm var. Sorunun neden kaynaklandığını biliyor musunuz?

Bilgisayar fanından bilgisayarımı açtığımda çok yüksek sesler geliyor. Çözümüm ise fana dokunmak oluyor. Daha sonra tekrar dönmeye başladığında ya çözüldü ya çözülmedi. 10 kere deneyip anca sesinin kesildiğini gördüğüm var. Sorunun neden kaynaklandığını biliyor musunuz?

Tozlama yagsiz kalma fanlarını yağlayın ugrasmak istemiyorum derseniz yeni fan alın.

Tamir değil, sonunu geciktirmek şeklinde bir çözüm var, o özel yağ spreyinden sıkmak. Onun dışında en verimli çözüm fanı değiştirmek olacaktır. Bir süre sonra fan göbeği maalesef arızalanarak sesler çıkarabiliyor. Tek kasa değil, ekran kartı veya işlemci soğutucu fanları da her an bu şekilde bozulaibliyor.

Fanın arkasındaki etiketi kaldırıp kapağı sökün sonra o bölgeye gres yağı sürün (çok fazla sürmenize gerek yok ve yağı mile doğru ittirin)

Hocam Everest Crystal kasa kullanıyorum aynı sorun vardı. Bir ince cımbız vs ile fan ile göbeğinin ortasından tozları çıkarın. Minik bir şırınga ile yağ koymayı deneyebilirsiniz ama dikkat edin buna. Şahsen ben kasayı değiştireceğim diye yapmadım.

Geri
Yukarı