Bilgisayar kasasının önemi

0zgurum

Centipat
R3 2200G ile bir PC toplamayı düşünüyorum. Lakin bütçem düşük her şeyi ayarladım ama kasaya gidip 300 lira vermek istemiyorum. Sizce kasa çok önemli mi? Benim için görünüş değil performans önemli, sizce ne yapmaliyım?

Kasa inanılmaz önemli mi? diye sorarsanız hayır. Kasanın iki özelliği olsun yeter:
1- İyi hava akışı > Isınma problemleri için.
2- Dayanıklı olması > Zamanla darbelerden parçaların hasar görmemesi için.
Gerisi keyfinize kalmış isterseniz karton kullanın.

Bence ucuza iyi bir kasa bulunabilir ama dikkat etmeniz gerek bazı parçalar kasaya sığmayıp birbirlerine çarparsa ya da sürtünürse sıkıntı yaratabilir hava akışıda bir o kadar önemli iyi akşamlar hocam.

R3 2200G ile bir PC toplamayı düşünüyorum. Lakin bütçem düşük her şeyi ayarladım ama kasaya gidip 300 lira vermek istemiyorum. Sizce kasa çok önemli mi? Benim için görünüş değil performans önemli, sizce ne yapmaliyım?

Diğer ana parçalar gibi göz önünde tutulmasa da önemli bir parça olduğunu düşünüyorum. Hava akışı en önemli durumlardan bir tanesi bence. Hava sirkülasyonu kötü olan bir kasa tercih edersen parçalarının sıcaklığı artar ve bu performansa yansır. İyi bir seçim yapman yararına olur. Bütçen olana kadar uzay montaj halinde kullanabilirsin fakat toz olayını göz önünde bulundurmak gerekir.

Ben test sistemimi uzay montaj kullanıyorum ama asıl sistemim toplu arada bir tozunu almak gerekiyor.
Tabii kasada olmasının yararları da var sıvı temasının önüne geçmek düzügün bir hava senkülüzasyonu sağlamak denilebilir ben daha bir sorun yaşamadım sen bilirsin.

Kasa olmazsa olmaz mı? Hayır. Ama bütçe imkan veriyor ise geri plana atılmaması gerekiyor. Peki neden?
-Hava akışı. İyi hava akışı yaratılan bir kasada uzay sistemden bile düşük sıcaklıklar elde edilebilir.
-Ses yalıtımı.
-Parçaların tozlanmasını önleyecek, yani çok uzun vadede performansı ve parçaların ömrünü arttıracak toz filtreleri.
-Kurulum rahatlığı ve imkanları. Kalitesiz bir kasada sistem toplamak ile kaliteli bir kasada sistem toplamak tamamen farklı hissettiriyor. İlk seçenekte toplarken ecel teri döküyorsunuz.

Konu sahibine notum : Zaten 300 TL'ye kasa bulamazsın.

PSU'yu aşırı dandik marka almayın yeter. Kasa önemli ama çok da önemli değil. Frisby'nin kasasını kullanıyorum geçen Ekim ayından beri. Sıcaklık değerlerim ortalamayla aynı. Lakin tek korktuğum içindeki PSU. Zira kaliteli olmadığını bilerek kullanıyorum ama ekonomik durumumdan dolayı ayrı PSU'ya para vermemiştim. Şimdilik kullanıyorum ileride değiştirmeyi düşünüyorum.

PSU'nun aksine kasadan oldukça memnunum, önü kapalı olmasına rağmen üste taktığım fanlar ve toz filtreleri sayesinde gayet güzel hava akışını sağlıyor. Üstelik aylardır kullanıyorum hiç temizlemedim. Toz vesaire yok şu anlık. Bazı kasalar var iki ayda toz yuvasına dönebiliyor.

Uzun lafın kısası, pahalı şaşalı bir şey olmasa bile eski model marka bilgisayarların kasalarını kullanmak ısınma sorunu yaşamanıza sebep olacaktır.

Hava akışı konusunda önemli. Hava akışı olmayan kasa alınca yan kapağı açık kullanmak zorunda kalabiliyorsun. Onun dışında çok da bir espirisi yok, kasa işte. En kötü önü mesh olan bir kasa bakmaya çalış.

Geri
Yukarı