Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

xlKenshi

Picopat
Daha fazla  
RAM
CL16 3200 MHZ 16 GB
SSD veya HDD modeli
TOSHİBA M.2 SSD
Ekran kartı
Asus TUF RTX 2070 Evo
Anakart
Asus TUF x570 Plus
İşlemci
AMD Ryzen 7 3700x
Yaşamış olduğum problem: Normal kullanımda hiçbir sıkıntısı olmayıp 1'den fazla oyun oynarken PC aniden kapanıp Kasa'da güç kesilip daha sonrasında otomatikman kendisi açılınca %100 yükte çalışarak açmaya çalışıyor. Ekran kartı işlemci fanları %100 çalışıyor ve daha sonra anakart üstünde (DRAM) hatası oluşturuyor. Kasa arkasından güç kaynağını kapatıp güç kablosunu çekip 10 saniye bekledikten sonra tekrar sağlıklı bir şekilde açılıyor. Ekran kartı ve M.2 RAM test sonuçlarında hiçbir sıkıntı olmayıp sıcaklık değerleri normal olarak görünüyordu. İşlemci testinde ise tekrardan gücü kesip kapatıyor daha öncesinde anakartın jak girişince hoparlör ucu kopuk şekilde içerisinde kaldı halende içerisinde. Kısa devre gibi durum yok ortada veya statik elektrik gibi M.2 SSD sağlık durumu %52 ama performans %100 RAM, işlemci, ekran kartı verimliliği gayet sağlıklı bir durumdadır. Konu ile ilgili yardımınızı beklerim şimididen teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reis Memtest86 programını indirip USB belleğe yazdır bu gece bırak bilgisayar sabaha kadar RAM testi yapsın. Denemekten zarar gelmez. Bakalım sonuç ne oluyor.

Onu da deneyeceğim kanka umarım anakartır tek sorun.

Sorunu chipset ve güç kaynağından kaynaklı olarak düşünüyordum, hiçbir masraf yapmadan sorun devam ederken ani sinir ile sistemi söküp işlemci çıkarıp macunu temizleyip, kule tipi fanın vidalarını sıkıp tekrar montaj ederken OCCT tesinde yüke sokup 10 dakikada kapanması gerekirken hiçbir kapanma söz konusu olmadı. Tahminimce ısıtamadığı için yüke girince işlemci sıcaklık değerinden kaynaklı sorun yaşıyordu. Çünkü testlerde ve yüklerde sıcaklıkdan kaynaklı hiçbir sorun yokken aniden böyle bir şeye kalkışıp yapınca sorun düzeldi. 2 saattir kullanıyorum giremediğim oyunlara giriyorum, sorun yok. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…