Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

xlKenshi

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
CL16 3200 MHZ 16 GB
SSD veya HDD modeli
TOSHİBA M.2 SSD
Ekran kartı
Asus TUF RTX 2070 Evo
Anakart
Asus TUF x570 Plus
İşlemci
AMD Ryzen 7 3700x
Yaşamış olduğum problem: Normal kullanımda hiçbir sıkıntısı olmayıp 1'den fazla oyun oynarken PC aniden kapanıp Kasa'da güç kesilip daha sonrasında otomatikman kendisi açılınca %100 yükte çalışarak açmaya çalışıyor. Ekran kartı işlemci fanları %100 çalışıyor ve daha sonra anakart üstünde (DRAM) hatası oluşturuyor. Kasa arkasından güç kaynağını kapatıp güç kablosunu çekip 10 saniye bekledikten sonra tekrar sağlıklı bir şekilde açılıyor. Ekran kartı ve M.2 RAM test sonuçlarında hiçbir sıkıntı olmayıp sıcaklık değerleri normal olarak görünüyordu. İşlemci testinde ise tekrardan gücü kesip kapatıyor daha öncesinde anakartın jak girişince hoparlör ucu kopuk şekilde içerisinde kaldı halende içerisinde. Kısa devre gibi durum yok ortada veya statik elektrik gibi M.2 SSD sağlık durumu %52 ama performans %100 RAM, işlemci, ekran kartı verimliliği gayet sağlıklı bir durumdadır. Konu ile ilgili yardımınızı beklerim şimididen teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce bilgisayarı kapatıp hoparlör ucunu çıkarmaya çalış ve test et. kısa devre yok diyorsun ama emin olamazsın. sonrasında varsa usb, audio girişlerini ve kasa fanları anakart üzerinden ayırıp öyle test et, bunlardan da her hangi biri kısa devre yapabilir. çözülmezse sorun PSU kaynaklı bence.

Önce bilgisayarı kapatıp hoparlör ucunu çıkarmaya çalış ve test et. kısa devre yok diyorsun ama emin olamazsın. sonrasında varsa usb, audio girişlerini ve kasa fanları anakart üzerinden ayırıp öyle test et, bunlardan da her hangi biri kısa devre yapabilir. çözülmezse sorun PSU kaynaklı bence.
Reis Jak Çıkmıyor İçinde Zedelenme Durumu Oldu Lehim Makinesi İle Ancak Çıkarılabiliyor Anakarta Zarar Verebilir Ve Jak Girişi İse Bu Durum Yaşamadan Öncede İçindeydi 1.5 2 Yıl Gibi Süre Kaldı İçinde Ama Yaşadığım Sorunu 7-8 Aydır Yaşıyorum

Reis Jak Çıkmıyor İçinde Zedelenme Durumu Oldu Lehim Makinesi İle Ancak Çıkarılabiliyor Anakarta Zarar Verebilir Ve Jak Girişi İse Bu Durum Yaşamadan Öncede İçindeydi 1.5 2 Yıl Gibi Süre Kaldı İçinde Ama Yaşadığım Sorunu 7-8 Aydır Yaşıyorum
remove broken 3.5 mm jack yazarak internette nasıl çıkaracağını bulabilirsin ama sorun o değil diyorsan USB portlarını falan anakart üzerinden çıkarmayı dene. Aynı durumu yaşamışlığım var USB portu yüzünden. PSU yetmediği için de bir kaç defa 2-3 saatlik kullanım sonrası pc kendini kappatığı olmuşdu. Isınınca kendini korumaya alıyor olabilir. aslına bakarsak senin PSU yeterli ama sorun olunca kaç watt hangi marka fark etmiyor. Yani Sorunun PSU kaynaklı olabilir. sen yinede fazladan fan girişleri usb portları falan hepsini çıkarıp öyle test et olmazsa PSU'yu elektronikçiye götürürsün.

remove broken 3.5 mm jack yazarak internette nasıl çıkaracağını bulabilirsin ama sorun o değil diyorsan USB portlarını falan anakart üzerinden çıkarmayı dene. Aynı durumu yaşamışlığım var USB portu yüzünden. PSU yetmediği için de bir kaç defa 2-3 saatlik kullanım sonrası pc kendini kappatığı olmuşdu. Isınınca kendini korumaya alıyor olabilir. aslına bakarsak senin PSU yeterli ama sorun olunca kaç watt hangi marka fark etmiyor. Yani Sorunun PSU kaynaklı olabilir. sen yinede fazladan fan girişleri usb portları falan hepsini çıkarıp öyle test et olmazsa PSU'yu elektronikçiye götürürsün.
PSU dan Şüphe Ediyorum bende Kankim Temel Olarak Ama Dediğini Deniyecem Zamanla Bakalaım Çünkü Dene Yanılma İşlemi İnsanın Canını Sıkıyor :D

Sorunun çözülürse beni de bilgilendir bakalım neymiş sorun)
Reis Test Yaptım OCCT den Voltaj Değerleri Herşey Normal %100 Yükte İken 10 Dakika Açık Kaldı Sistem Programı Kapatırken Tekrardan Güç Kesildi Anakart Üstünde DRAM Işığı Tek Yanıyordu Pc Kapanıp %100 de Çalışır Vaziyete Açmaya Çalıştı Sistem Kendini Açamadığı İçin PC Kapatıp Tekrar Açmak Zorunda Kaldım PSU Voltajları Yükte İken Normal Olaraktı

Dosya Ekleri

• mami_test.png
    mami_test.png
    197,3 KB · Görüntüleme: 7
Reis Test Yaptım OCCT den Voltaj Değerleri Herşey Normal %100 Yükte İken 10 Dakika Açık Kaldı Sistem Programı Kapatırken Tekrardan Güç Kesildi Anakart Üstünde DRAM Işığı Tek Yanıyordu Pc Kapanıp %100 de Çalışır Vaziyete Açmaya Çalıştı Sistem Kendini Açamadığı İçin PC Kapatıp Tekrar Açmak Zorunda Kaldım PSU Voltajları Yükte İken Normal Olaraktı
reis Memtest86 programını indirip usb belleğe yazdır bu gece bırak bilgisayar sabaha kadar RAM testi yapsın. denemekten zarar gelmez. bakalım sonuç ne oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı