Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
Merhabalar. İlk önce bilgisayarın 10 senelik olduğunu söylemeliyim ancak hala idare edebilecek durumda idi (ramazanda yeni bilgisayar toplayacağım). Geçen hafta bilgisayarın kasasını açıp temizlemeye başladım. Tozları süpürge ile aldıktan sonra kapağını taktım, bütün kablolarını taktım ve bilgisayarı açtım. Bilgisayar 15 sn den başlayarak orantılı olarak her kapandığından sonra daha kısa sürede kapanıyor (15 - 10 - 8 - 5 - 2 - 1 ...). Temizlik ile ilgili bilgisayara mümkün olduğunca dokunmamaya çalıştım. Bir tek elim yanlışlıkla fanın sabitleme vidasına çarptı. Bende vidaları bir kere sağa çevirip tekrar kilitledim. Sorun ondan çıkmış olamaz herhalde çünkü fanı yerinden sökmedim. 1 haftadır bir şey yapmadan duruyorum.

İşlemci soğutucu tam olarak oturmamış olabilir. 95 W işlemci soğutucu temas etmezse başlar başlamaz çok ısınabilir.

İşlemcinin fanının kablosu çıkmış olabilir. Bir kontrol ediniz. Ayrıca fanı çıkar ve tekrardan tak.
Fan dönüyor onda sorun yokm ama. Fanı çıkarıp tekrardan takmayı düşünüyorum ama termal macun kurumuş olabileceğinden daha kötü hale sokmayı istemem. yok yere işlemciyi de yakmayalım.

islemci olabilir tabi ama ekran kartin varsa harici kesinlikle onu kontrol et fanini da egerki fanda bi problem varsa dedigin gibi saniyeler sonra kapatir sistem kendini asiri isinmadan kaynakli bi problem tahminim
soyle bi dusunursek
hdd
ram
ethernet karti
tv vs.
olmayacagina gore islemci ve ekran karti fanlarini kontrol et mumkunse islemciyi sök termal macunuu kontrol.et ekran kartini sök tekrar tak sorun cozuleceltir...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı