Bilgisayar kendi kendini kapatıyor

anlgzl

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z RGB 3200 MHz CL 16 DDR4 Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 860 QVO 1TB SSD, Hitachi HDS 2TB
Ekran kartı
Asus Rog Rtx 2080 Super
Anakart
Asus Rog Strix X570-F Gaming
İşlemci
Amd Ryzen 9 3900X
Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda yaşadığım problem, bilgisayarın belli bir süre sonra kendisini kapatması ile ilgili. Bilgisayar kendini kendini kapatmadan önce geçen süre ilk başlarda 4-5 saat iken sonraları bu süre gitgide azalarak 15-20 dakikaya kadar düştü. İlk başlarda herhangi bir FPS ya da strateji oyununu rahat oynayabilirken sonlara doğru herhangi bir bilgisayar oyununu ya da başka bir programı kullanmadan bilgisayar kendini kapatmaya başladı. Herhangi bir parçanın bu süre zarfında ısındığına dair bir değer okumadım. Bu e-postayı yollamadan önce son kez bilgisayarı açıp okuduğum ısı, voltaj değerlerini ekte bulabilirsiniz. (PSU: Cooler Master MasterWatt MWE 750W 80 Plus Gold) Son bir not olarak, bilgisayar kapandıktan sonra tekrar açabilmem için 20-30 dakika arası zaman geçmesi gerekiyor.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 12.11.06.jpeg

WhatsApp Image 2022-10-07 at 12.11.07.jpeg

Son düzenleme:
Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda yaşadığım problem, bilgisayarın belli bir süre sonra kendisini kapatması ile ilgili. Bilgisayar kendini kendini kapatmadan önce geçen süre ilk başlarda 4-5 saat iken sonraları bu süre gitgide azalarak 15-20 dakikaya kadar düştü. İlk başlarda herhangi bir FPS ya da strateji oyununu rahat oynayabilirken sonlara doğru herhangi bir bilgisayar oyununu ya da başka bir programı kullanmadan bilgisayar kendini kapatmaya başladı. Herhangi bir parçanın bu süre zarfında ısındığına dair bir değer okumadım. Bu e-postayı yollamadan önce son kez bilgisayarı açıp okuduğum ısı, voltaj değerlerini ekte bulabilirsiniz. (PSU: Cooler Master MasterWatt MWE 750W 80 Plus Gold)

Eki Görüntüle 1537459

Eki Görüntüle 1537460

Normalde yük altında sistem 100 derecelere çıktıgında kendini korumak için kapanır yük altında MSI Afterburner ile sıcaklık ekran kartı işlemci kullanımını gösteren ekran görüntüsü paylaşır mısınız?
2.ihtimal PSU'da sorun olabilir.

İnternetten nasıl yapılacağına bakabilirsin.
RAM test ve SSD test yap sorun var mı bak yoksa.
1. resimlere baktığımda BIOS'un güncel olmadığını fark ettim BIOS'unu güncelle ekran kartını Windows'u güncel tut. İyi bir virüs tarayıcı ile tarat PC'yi.
2. işlem 4 slotlu anakartın var işlemciye en uzak olan RAM slotuna 1. RAM'i tak 2. RAM bir 1 boşluk bırak öyle tak.
3. işlem https://www.hepsiburada.com/halnziy...jqfMZ71CVmLlzzB0GvkaAmyOEALw_wcB&gclsrc=aw.ds bu iyi macunu al.
4. işlem güzelce sök her şeyi temizle güçlü hava tut termal macun yenileme ve bakım yap.
5. işlem temiz kurum yap ondan sonra halen devam ederse bakarız.

Windows'a tıkla bilgisayar yönetimi yaz gir.

Olay görüntüleyicisine gir
Yönetim olaylarının özetinde önemli kısımda olay varsa onun SS ini at.
Yoksa hata kısmında ki olayların SS ini at.

İnternetten nasıl yapılacağına bakabilirsin.
RAM test ve SSD test yap sorun var mı bak yoksa.
1. resimlere baktığımda BIOS'un güncel olmadığını fark ettim BIOS'unu güncelle ekran kartını Windows'u güncel tut. İyi bir virüs tarayıcı ile tarat PC'yi.
2. işlem 4 slotlu anakartın var işlemciye en uzak olan RAM slotuna 1. RAM'i tak 2. RAM bir 1 boşluk bırak öyle tak.
3. işlem https://www.hepsiburada.com/halnziy...jqfMZ71CVmLlzzB0GvkaAmyOEALw_wcB&gclsrc=aw.ds bu iyi macunu al.
4. işlem güzelce sök her şeyi temizle güçlü hava tut termal macun yenileme ve bakım yap.
5. işlem temiz kurum yap ondan sonra halen devam ederse bakarız.

Windows'a tıkla bilgisayar yönetimi yaz gir.

Olay görüntüleyicisine gir
Yoksa hata kısmında ki olayların SS ini at.
Merhaba,

Mesajınızın "Olay görüntüleyicisine gir
Yoksa hata kısmında ki olayların SS ini at." kısmı ile ilgili olarak yönetim olayları özetinden aldığım ekran görüntülerini ekte bulabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 00.jpeg
    00.jpeg
    146,7 KB · Görüntüleme: 23
  • 01.jpeg
    01.jpeg
    253,7 KB · Görüntüleme: 21
  • 02.jpeg
    02.jpeg
    180,8 KB · Görüntüleme: 27
  • 03.jpeg
    03.jpeg
    239,3 KB · Görüntüleme: 21
  • 04.jpeg
    04.jpeg
    106,2 KB · Görüntüleme: 20
  • 05.jpeg
    05.jpeg
    285 KB · Görüntüleme: 16
  • 06.jpeg
    06.jpeg
    267,6 KB · Görüntüleme: 25
Ender arakadaşımın dediklerini yaptıktan sonra bunları uygulayın eğer çözülmezse sorun PSU da olmalı.

1- fiş, priz, güç kablosu. Mümkünse lütfen farklı kablo ve farklı odalarda deneyin.
2- anakarttaki işlemci pinlerine bakar mısınız? yamuk pin var mı?

Normalde yük altında sistem 100 derecelere çıktıgında kendini korumak için kapanır yük altında MSI Afterburner ile sıcaklık ekran kartı işlemci kullanımını gösteren ekran görüntüsü paylaşır mısınız?
2.ihtimal PSU'da sorun olabilir.

Merhaba,

Ekran görüntülerini ekte bulabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• AA.jpeg
    AA.jpeg
    158,2 KB · Görüntüleme: 22
  • AB.jpeg
    AB.jpeg
    163,2 KB · Görüntüleme: 73
Güç kaynağı değişmesi lazım. Genellikle böyle sorunların temel sebebi budur. Ne alaka diyorsan yeni PSU tak görürsün.

Geri
Yukarı