Bilgisayar kitlenmesi

dvl_nemesis

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yaklaşık bir ay önce 2. el bir kasa aldım,ilk günlerinde hiçbir sıkıntı olmadan kullandım sonra bazı sıkıntılar baş gösterdi. İlk önce hard diski sürekli kilitleniyordu sonra bilgisayar kendiliğinden kapanmaya başladı. Tekrar açmaya çalıştığımızda ise saniyelik bir güç gelip sonra kapanıyordu. Aldığımız yeri aradığımda bios pilinden kaynaklı olabileceğini veya statik elektrik birikmiş olabileceğini söyledi. Tüm kabloları çıkardım ve bios pilini de söküp yarım saat kadar bekledim. Bir düzelme olmayınca aldığım yere geri götürdüm ve bios pilinin voltaj ayarını ölçtüğünde düşük olduğunu söyledi ve yeni bir pil takıp denedik. Orada sorunsuz olarak açıldı. Ancak evde kullandığım süre içerisinde tekrar aynı sorunu yaşadım. HD Tune ile HDD yi kontrol ettiğimde bir çok hata olduğunu gördüm. (Bu sorunu kasayı aldıktan 2 gün sonra yaşamaya başladım. Kasayı alırken de güzelce test ettikten sonra almıştım.)

10 gün önce yeni bir HDD alıp taktım ve sorunsuz kullanıyordum. Fakat aynı sıkıntıyı tekrar yaşamaya başladım. 1 haftadır sorunsuz kullanırken, uzun süre Rome 2 oynadıktan sonra ki işlemci fanı stock olduğu için kasa epey ısınmıştı, PC yi kapatıp yattım. (İlk 1 haftalık süre içerisinde Shadow of Mordor'u sorunsuz oynadım.) Bütün değerleri normal gözüküyordu. Oyunu kapattıktan sonra bir süre daha kullanmıştım. Ertesi sabah PC açılmadı, bütün kablolarını söktüm, bios pilini çıkardım taktım yine olmadı. Kabloları sökülmüş bir şekilde saatlerce bekledikten sonra ancak açıldı. 2-3 gündür PC yi kapattıktan sonra tekrar açmaya çalıştığımda aynı sorunu yaşıyorum. Prize takılıyken anakarta güç ulaştığına dair ufak led ışık yanıyor fakat on/off düğmesine bastığımda hiç bir tepki vermiyor. Kablosunu söküp tekrar takıyorum, açmaya çalıştığımda fanları çok kısa bir süre (1 saniye bile değil) dönüyor, kasanın bütün ışıkları yanıyor ve sonra hemen kapanıyor. (Bu şekilde kapandıktan sonra anakartın üzerindeki ufak led yanmaya devam ediyor) Ancak kabloları çıkarıp 3-4 saat bekledikten sonra bilgisayar açılıyor.

Ve yeni aldığım HDD de takılmaya başladı. HD Tune ile kontrol ettiğimde hem "health" hem de "error scan" sekmelerinde bir hata gözükmüyor. SpeedFan ve Speccy her şeyi normal gösteriyor. Sorun servislik. Vatan Bilgisayar'dan alınan kasanın, anakartın, ekran kartının ve işlemcinin garantisi halen devam ediyor ve fişleri elimde. HDD yi de yeni aldığım için garantisi mevcut. Ancak servise gönderince 20 günden önce dönmesi biraz zor olduğu için kendim çözebileceğim bir durum varsa, yardımlarınızla çözmek istiyorum. Uzun oldu ama bütün her şeyi detaylıca aktarmak istedim.

FX X6 6300 AM3 3,5GHz İşlemci - Stok fan ile kullanıyorum ve O.C. yapmadım.
ASUS M5A97 R2.0 AMD 2133MHz Anakart
THERMALTAKE COMMANDER 700W PENCERELİ Kasa
POWERCOLOR HD6790 AMD Readon Ekran Kartı.
1600MHz 2x4 GB CL9 Ram. Ramlerden biri Kingston HyperX Savage diğeri Corsair Vengeance.

Speccy'e tekrar baktığımda 668MHz RAM gösteriyor. RAM ile ilgili bir sorun, yukarıda anlattığım gibi bir sıkıntı yaşamama sebep olabilir mi?
Adsız.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı