Bilgisayar kolonya ya da sirke ile temizlenir mi?

Mikrofiber bezi az miktarda ıslatıp(sirke yada su), monitör, kasanın dışı, ekipmanlarınızı temizleyebilirsiniz. Sakın içine İzopropil alkol dışında bir şey sıkmayın. Dünya kaç bucak olduğunu çok hızlı gösterir.
Sakın izopropil alkol dışında bir şey sıkmayın deyip sirke yada su ile ıslatın demek nasıl bir mantık?

Sakın izopropil alkol dışında bir şey sıkmayın deyip sirke yada su ile ıslatın demek nasıl bir mantık?
Kasanın dışını sirke ya da su ile ıslatılmış bezle, içine ipa dışında bir şey sıkmayın dedim. Gözlerinizde ve okumanızda bir problem var sanırım. Bolca kitap okumanızı öneririm.

Ben toz, klavye kasa bakımı ve tamiri gibi konular için böyle bir set oluşturdum kendime zamanla. Bunlara ek olarak eğer varsa iyonize yani statik elektrik üretmeyen bir saç kurutma makinesiyle soğuk ayarda genel tozların çoğunu alabilirsin. Hava üflerken de antistatik bir fırça yardımıyla yapışan tozlar da havalanmış olacaktır. Fakat fanlara hava tutarken yapraklarını elinle tut, serbest dönmesinler. Hem fana zarar verirsin hem de durduk yere fan bobininde elektrik biriktirmiş olursun ki bu da bazen sisteme zarar verebiliyor.

Eki Görüntüle 1478302
Ameliyathane açmışsınız hocam .d

Kasanın dışını sirke ya da su ile ıslatılmış bezle, içine ipa dışında bir şey sıkmayın dedim. Gözlerinizde ve okumanızda bir problem var sanırım. Bolca kitap okumanızı öneririm.
Dışını temizlerken limon sıkıp 2 domates falan da doğruyor musunuz? Boş yere risk almanın ne gereği var? İç dış ayrım yapmaya gerek yok sonuçta elektronik bir alet. Her yeri izopropil alkol ile temizleyip geçin.

Dışını temizlerken limon sıkıp 2 domates falan da doğruyor musunuz? Boş yere risk almanın ne gereği var? İç dış ayrım yapmaya gerek yok sonuçta elektronik bir alet. Her yeri izopropil alkol ile temizleyip geçin.
Arkadaşımıza ihtimal oluşturuyoruz. Komik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sirkeli su ile ıslatılmış, çok az nemli bir bez bütün tozu ve pisliği alır. Kasanın içine damlatacak kadar ıslatmanın ya da şakrabanlık yapmanın bir faydası yok. Arkadaşa yardımcı olmak yerine eleştirmeniz çok saçma.
Kendim de yıllardır aynı şekilde temizliyorum. Alternatifi olmayan birisi ne yapabilir o zaman siz yazın da görelim. Arkadaş elinde alkolunun olmadıgını sirke ve su oldugunu soylemiş.
Herkes ipa'ya belki bütçe ayıramıyor. :)

Arkadaşımıza ihtimal oluşturuyoruz. Komik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sirkeli su ile ıslatılmış, çok az nemli bir bez bütün tozu ve pisliği alır. Kasanın içine damlatacak kadar ıslatmanın ya da şakrabanlık yapmanın bir faydası yok. Arkadaşa yardımcı olmak yerine eleştirmeniz çok saçma.
Kendim de yıllardır aynı şekilde temizliyorum. Alternatifi olmayan birisi ne yapabilir o zaman siz yazın da görelim. Arkadaş elinde alkolunun olmadıgını sirke ve su oldugunu soylemiş.
Herkes ipa'ya belki bütçe ayıramıyor. :)
Şimdi arkadaşlar şu güne kadar hiç İzopropil alkol kullanmadım. Termal macunu tek kullanımlık cerrahi maskenin kumaşıyla cillop gibi temizliyorum. Kasa dışını ve tamperli yan camı suyu iyice sıkılmış mikro-fiber bezle siliyorum. Bu esnada bilgisayarın güç ile tüm ilişiğini kesip ve statik elektriğini tüm işlemlere başlamadan önce almış oluyorum. Sonrasında temperli camı ayrıca bir gözlük bezi ile de daha detaylı silip parlatıyorum. Kasa içine kurutma makinesiyle soğuk hava üflerken de anti-statik fırçamla bir güzel fırçalıyorum. Fan yapraklarını da çok dikkatli bir şekilde ıslak mendille silerek özellikle keskin yüzeylerine yapışan tozları da alıyorum. Eğer detaylı ekran kartı temizliğine falan gireceksem fanlarını tutarak güzelce önce havayla temizliyor sonra da sadece ama sadece plastik ve devrelerle alakası olmayan tüm yüzeyleri çok nemli olmayan bir ıslak mendille çok ama çok dikkatli bir şekilde temizliyorum çünkü plastik yüzeyler özellikle mat ise fırça ve hava yeterli olmuyor. Sonrasında tüm sisteme genel olarak bir hava daha tutup veriyorum elektriği. Bakın izopropili bile kullanmayı bilmezseniz yine zarar verme şansınız her zaman var sisteme. Biraz akıl, biraz mantık ve biraz da temel güvenlik bilgilerini bilmeniz bir çok şey için yeterli.

Şimdi arkadaşlar şu güne kadar hiç İzopropil alkol kullanmadım. Termal macunu tek kullanımlık cerrahi maskenin kumaşıyla cillop gibi temizliyorum. Kasa dışını ve tamperli yan camı suyu iyice sıkılmış mikro-fiber bezle siliyorum. Bu esnada bilgisayarın güç ile tüm ilişiğini kesip ve statik elektriğini tüm işlemlere başlamadan önce almış oluyorum. Sonrasında temperli camı ayrıca bir gözlük bezi ile de daha detaylı silip parlatıyorum. Kasa içine kurutma makinesiyle soğuk hava üflerken de anti-statik fırçamla bir güzel fırçalıyorum. Fan yapraklarını da çok dikkatli bir şekilde ıslak mendille silerek özellikle keskin yüzeylerine yapışan tozları da alıyorum. Eğer detaylı ekran kartı temizliğine falan gireceksem fanlarını tutarak güzelce önce havayla temizliyor sonra da sadece ama sadece plastik ve devrelerle alakası olmayan tüm yüzeyleri çok nemli olmayan bir ıslak mendille çok ama çok dikkatli bir şekilde temizliyorum çünkü plastik yüzeyler özellikle matsa fırça ve hava yeterli olmuyor. Sonrasında tüm sisteme genel olarak bir hava daha tutup veriyorum elektriği. Bakın izopropili bile kullanmayı bilmezseniz yine zarar verme şansınız her zaman var sisteme. Biraz akıl, biraz mantık ve biraz da temel güvenlik bilgilerini bilmeniz bir çok şey için yeterli.
sonunda akıl ve mantık bir sahibi birisi. Bu yöntemi ben de uyguluyorum ara sıra. İlla ipa kullanmaya gerek yok. Aldım kullanıyorum ama bazen de böyle kullanıyorum. Siz de domates doğruyor musunuz hocam? malum yukardaki arkadaşın sorusu yanıtsız kalmasın?

sonunda akıl ve mantık bir sahibi birisi. Bu yöntemi ben de uyguluyorum ara sıra. İlla ipa kullanmaya gerek yok. Aldım kullanıyorum ama bazen de böyle kullanıyorum. Siz de domates doğruyor musunuz hocam? malum yukardaki arkadaşın sorusu yanıtsız kalmasın?
Kimseyle münakaşaya girme gibi bir derdim yok. Zira bir çok konuda belli bir bilgi birikimine gelmek zaman alıyor, iyi ve kötü tecrübelerle de insan yaşayarak öğreniyor. Zor imkanlarla bilgisayar sahibi olmuş veya zarara uğrama gibi bir lüksü olmayan arkadaşlarımızın bazı korkular yaşaması normal.

Arkadaşlar insan vücudu da dahil iletken her şey elektronik malzemeler üzerinde her zaman tehlike arz eder. Statik elektrik de hayatın her evresinde var ve sistemler de genelde buna hazırlıklı olarak güvenlik donanımlarına sahiptirler. Yani bir yandan korkunuzu anlarken bir yandan da o kadar çok korkmamanız gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Şimdi zaten ya ben ıslak bezle siliyorum valla her yerini bilgisayarın diyen biri varsa ondan telefonunu musluk altında yıkaması veya kirlenen kulaklığını bulaşık makinesine atması da beklenir. Elektronik devreler neme, yerine göre ısınmaya veya soğumaya ve iletken sıvılara/nesnelere karşı savunmasızdır. Bu hususlara dikkat edin ve temizliğinizi nasıl yapacağınıza ona göre karar verin.

Geri
Yukarı