Bilgisayar M.2 SSD'yi görmüyor ve mavi ekran veriyor

Ntache

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB Viper 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Kingston 240 gb , Kingston 480 gb Kıoxıa 500 gb M2
Ekran kartı
XFX RX 5500XT THICC II PRO
Anakart
Asus Prime B450 MKII
İşlemci
Ryzen 5 2600
Arkadaşlar öncelikle hayırlı ramazanlar. Şimdi benim şöyle bir sorunum var, 2 tane SSD'im var Kingston marka birisi 240GB birisi 480 GB 240 olanda Windows kurulu diğerinde ise oyunlar falan. Durduk yere SSD'yi bilgisayarım görmemeye başladı PC'yi yeniden başlatıyordum öyle görüyordu SSD'yi denemek için SATA kablolarını birbiri ile değiştirdim yine aynı sorun. 480 GB'lık SSD'im görünmüyordu yeniden başlatınca görünüyordu hard disk programları ile HD Tune vb. hepsiyle test yaptım ve %100 görünüyor sağlıklı. Neyse ondan sonra 500 GB Kioxia M.2 SSD aldım bu sefer de sorun M.2'ye bulaştı diğer iki SSD gitmiyor ama M.2 SSD PC'yi kapatıp açınca kayboluyor. Yeniden başlatınca geri geliyor onu da test ettim onda da sıkıntı yok sorun anakartta olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Dosya inceleyip konuşuyoruz, kafamızdan uydurma olarak değil.

Size dediğim gibi, ya diskiniz ya da port arızalı. PSU arızalı değil ise eğer.
Port dediğiniz anakart soketi yani ,
Dosya inceleyip konuşuyoruz, kafamızdan uydurma olarak değil.

Size dediğim gibi, ya diskiniz ya da port arızalı. PSU arızalı değil ise eğer.
Yeni kasa aldım kargoda soket kablosunda arıza olabilir diye düşünüyorum olmazsa anakartta sorun vardır

İnce hesaptan yaklaşık bir ay önce arkadaşa aldığımız sistem kilitlenme yapıyor. Özellikle Youtube izlerken son izlenen andaki ses tekrar edip, bilgisayar kilitleniyor. Sonra siyah ekran geliyor, ardından mavi ekrana atıyor, bilgi toplayamıyor ve kilitlenmiş halde kalıyor. Bilgi diske yazılamadığı için Mini dump klasöre boş oluyor. Reset tuşuna basıldığında ise, bilgisayar açıldığında bios ekranına atıyor. Boot sürücüsü olarak M2 disk görünmüyor. Bilgisayarı komple kapatıp açtığımda bilgisayar normal şekilde açılıyor. Fakat bu can sıkıcı durum son zamanlarda iyice arttı.
Temiz format atıldı, ana kart bios update yapıldı. Güncel sürücüler (GPU, ana kart vs.) indirildi. Donanım bileşenleri (M2, GPU, RAM vs.) parçaları çıkartılıp, iyice kontrol edilip, yerine takıldı. RAM'lar Gold Memory ile test edildi, sağlam çıktı.
Hatayı gösteren video buradadır. Videoyu temiz formattan sonra, bugün çektim: Orion 6600 kilitlenme sorunu.

ori.jpg

İnce servis ile mail yazışmasından sonra, sorunun M2 disk ile alakalı olabileceğini, ya diski, ya da komple bilgisayarı servise göndermemizi istediler. Bir kaç disk programında m2 diski tarattığımda sorun yok gibi göründü. Sadece HDD scan 4.1 yazılımında (Hiren's Boot CD) bir test ekranında alttaki hata ekranını verdi. O yüzden sadece M2 diski gönderdim servise. Bir hafta testten sonra yenisini gönderdiler diskin. Şu an yeni diske sistem kurdum. Sorun yok.

m2.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı