Bilgisayar mavi ekran hatası veriyor

Jorquen

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayara 2.el ekran kartı aldım(MSI Gaming X 1060 3GB) ve ondan sonra Afterburner, Gaming App ve Dragon Center programlarını indirdim. İlk taktığımda sorun yoktu ancak sonra kendiliğinden kapanıp açıldı donanımları görev yöneticisinden kontrol ederken 16 GB RAM'in 8 GB'ı kullanılabilir diyordu ve MHz'si 2933'den 2133'e düşmüştü BIOS'tan ayar yapmaya çalıştım ancak olmadı 4 RAM slotlu anakartımdaki RAM'lerin(2-4'e takılı) yerlerini değiştirdim ve BIOS'tan 2800MHz'ye ayarladım ve sıkıntı çıkmadı bugün ise oyun oynayayım dedim ve birden mavi ekran verdi.

1612731712614.png

Ondan sonra açıldı ve bu sefer farklı bir kodla yine mavi ekran verdi ve yine... 3-4 defadan sonra farklı bir ekran geldi karşıma.

1612731734953.png

Buradan kurtarmaya bastım.

1612731770605.png

Ve oradan sistem geri yüklemeyi seçtim ve anlamadığım bir şekilde 2-3 saat öncesinin kaydı vardı onu seçtim, bekledim. Bittikten sonra yine 1-2 defa mavi ekran verdi(onların resmini çekmedim),sonra açıldı. Ve şu an bu konuyu yazıyorum. İstediğiniz başka bir bilgi varsa söyleyin atayım. (görüntü kaliteleri için özür dilerim hızlı çekmeye çalıştım.)
Ryzen 5 2600.
MSI Gaming X 1060 3GB.
G.Skill Sniper X 8+8 3000MHz RAM.
MSI B450 GAMING Plus.
Kingston A400 240 GB SSD.

Ekran kartı değiştirip yazılımıyıla ilgi bir şeyden bahsetmemişsin, kaldırıp güncel sürücüyü kurdun mu? Kurmadıysan kur bu rehberle birlikte: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Ek olarak:

RAM'leri de kitapçıktaki yerlerine göre tak, yerlerini değiştirdim dediğin kısmı anlamadım. 1-3'e mi taktın yoksa kendi aralarında mı değiştirdin?

Eski ekran kartım 1050 Ti idi ve arkadaşım 1060 ile yazılımları aynı GeForce Experience'dan kontrol et demişti ve güncelleme vardı onu da yapmıştım.
Eski karta ait dosyalar her ne kadar siliniyor dense de kalıntıları olabiliyor, haliyle çakışmaya ve hatalara yol açabiliyor.
Bu rehberi uygulayıp sürücüyü tekrar kur. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Fotoğrafta attığın mavi ekran ne zamandan kalma?

Bütün MSI ve RGB yazılımlarını, Vanguard'ı, BlueStacks'i kaldır ve 20H2'ye geç.
Yazılımları daha sonra yükleyebilirsin tekrar. Dediğim gibi sorun uyuşmazlık. %80.

BIOS'u da güncelle buradan.

Eski karta ait dosyalar her ne kadar siliniyor dense de kalıntıları olabiliyor, haliyle çakışmaya ve hatalara yol açabiliyor.
Bu rehberi uygulayıp sürücüyü tekrar kur. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Fotoğrafta attığın mavi ekran ne zamandan kalma?

Bütün MSI ve RGB yazılımlarını, Vanguard'ı, BlueStacks'i kaldır ve 20h2'ye geç.

Fotoğrafta attığım mavi ekran 1 saat öncesi onun .dmp dosyası var ama ondan sonrakilerin yok galiba. Diğerlerini kaldırayım.

Varsa niye atmadın? Gönder hepsini.

Bu rehberi uygula, uyguladıktan sonra alacağın mavi ekranların oluşur yüksek ihtimal.

Bu rehberi uygula, uyguladıktan sonra alacağın mavi ekranların oluşur yüksek ihtimal.

Hocam en son Windows sürümüne format atsam. Eğer devam ederse tekar gelsem olur mu?

Hocam en son Windows sürümüne format atsam. Eğer devam ederse tekar gelsem olur mu?
Daha güzel olur. Format atıp gel, indirmen gerekenleri söyleyeyim direkt.

Yeni konular

Geri
Yukarı