Bilgisayar mikrofonu algılıyor fakat ses almıyor

Gürkan DUMAN

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, 2-3 gün önce bir bilgisayar topladım. Kulaklığımı kasadaki jak girişine takınca mikrofon olarak gözüküyor, uygulamaların mikrofonu kullandığı bildirimi de geliyor, gizlilik ayarı da açık, driver da güncel lakin tüm bunlara rağmen mikrofondan ses alamıyorum. Anakartın üzerindeki jak girişine takınca yine aynı sonuç. Birçok şey denedim fakat çözemedim. Anakartın sitesinde Audio Boost gibi işin ses tarafını öven bir takım şeyler yazmışlar, ben eksik bir şeyler mi yapıyorum anlamadım. Var mıdır bunun bir çözümü?

Anakart: MSI B450M PRO- M.2 V2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses ayarlarından mikrofon girişini ayarladınız mı?

ses.jpg

Mikrofonu algılamasındaki olay tamamen takılan jak ile alakalı, eğer takılan jak 4 pin ise mikrofon diyaframını sökseniz bile mikrofon var gösterecektir. Mevcut kulaklığı başka bir aygıta takıp mikrofonun çalışıp çalışmadığını test eder misin?

Ses ayarlarından mikrofon girişini ayarladınız mı?

Eki Görüntüle 527348

Ayarlı zaten ama olmuyor.

Mikrofonu algılamasındaki olay tamamen takılan jak ile alakalı, eğer takılan jak 4 pin ise mikrofon diyaframını sökseniz bile mikrofon var gösterecektir. Mevcut kulaklığı başka bir aygıta takıp mikrofonun çalışıp çalışmadığını test eder misin?

Halihazırda laptopta kullanıyorum zaten ama laptopta tek jak var.

Halihazırda laptopta kullanıyorum zaten ama laptopta tek jak var.

Öncelikle mikrofonun kırmızı jak girişinde düzgün takılı olduğuna emin olun, daha sonra;
Denetim Masası>Donanım ve Ses>Ses'i açtıktan sonra "Kayıt" sekmesinde doğru mikrofonun seçili olduğundan emin olun, daha sonra hedef mikrofona çift tıkladıktan sonra düzeyler sekmesinde mikrofon çubuğunun 100'de olduğuna emin olun. Burada mikrofon basını sadece mikrofonunuzun hassasiyetinin az olduğunu düşünüyorsanız arttırmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde 0dB'de kalmasını öneriyorum.
Daha sonra mikrofonun çalışıp çalışmadığını deneyin. Bunu önceki pencerede kayıt sekmesinde aygıtın yanındaki ses etkinliği çubuğunda ses etkinliğini kontrol edin.

Bu durumda da çalışmıyorsa sürücülerden dolayı bir problem olabilir. Öncelikle -eğer yüklüyse- bilgisayarınızın ses yazılımlarıyla birlikte sürücüleri kaldırın ve yeniden başlatın, mikrofonu test edin. Daha sonra uyumlu yazılımları ve sürücüleri kurun.

Öncelikle mikrofonun kırmızı jak girişinde düzgün takılı olduğuna emin olun, daha sonra;
Denetim masası>donanım ve ses>ses'i açtıktan sonra "kayıt" sekmesinde doğru mikrofonun seçili olduğundan emin olun, daha sonra hedef mikrofona çift tıkladıktan sonra düzeyler sekmesinde mikrofon çubuğunun 100'de olduğuna emin olun. Burada mikrofon basını sadece mikrofonunuzun hassasiyetinin az olduğunu düşünüyorsanız arttırmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde 0Db'de kalmasını öneriyorum.
Daha sonra mikrofonun çalışıp çalışmadığını deneyin. Bunu önceki pencerede kayıt sekmesinde aygıtın yanındaki ses etkinliği çubuğunda ses etkinliğini kontrol edin.

Bu durumda da çalışmıyorsa sürücülerden dolayı bir problem olabilir. Öncelikle -eğer yüklüyse- bilgisayarınızın ses yazılımlarıyla birlikte sürücüleri kaldırın ve yeniden başlatın, mikrofonu test edin. Daha sonra uyumlu yazılımları ve sürücüleri kurun.

Dediklerinizi uyguladım ama değişen bir şey olmadı fakat daha sonra eski webcamimde mikrofon jakı olduğunu hatırlayıp onu bağladım. Şu anda mikrofon sorunum kalmadı. Sanırım kulaklığı takınca mikrofonunu kullanmıyor. Tahminimce bir mikrofon satın almam gerek. Yardımlarınız için hepinize Teşekkür ederim.

Denetim Masası>Donanım ve Ses>Ses'i açtıktan sonra "Kayıt" sekmesinde doğru mikrofonun seçili olduğundan emin olun, daha sonra hedef mikrofona çift tıkladıktan sonra düzeyler sekmesinde mikrofon çubuğunun 100'de olduğuna emin olun. Burada mikrofon basını sadece mikrofonunuzun hassasiyetinin az olduğunu düşünüyorsanız arttırmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde 0dB'de kalmasını öneriyorum.

uyumlu yazıcıları ve sürümleri nasıl kurucaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı