Bilgisayar mühendisleri iyi maaş alır mı?

İstersen dünyanın en iyi üniversitesinden mezun ol, bu işi para için yaparsan ve çevrendeki meslektaşların kendilerini geliştirirken, sen yerinde sayarsan öyle ahım şahım bir para kazanacağını düşünmüyorum.

Ben 19 yaşımdayım ve meslek lisesinde bilişim bölümünde okuduğum için programlamanın temellerini bildiğim için ve hedefim yurtdışı olduğu için üniversite okumanın gereği olmadığını düşündüm. Şu an kendimi geliştiriyorum, İngilizce bilmen çok önemli. C dillerinden herhangi birinin temelini öğrendikten sonra Python öğrenebilirsin, Golang öğrenebilirsin. Golang programlama dillerinin arasında en yeni dillerdendir. JS ve Nodejs günümüzde en güncel dillerdendir fakat ülkemizde maalesef Nodejs ve Nosql tabanlı işler pek görülmemekte.

Eğer ülkemizde iş yapmak istiyorsan C#, C++, JAVA, PHP öğrenmen şart. Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayarın tüm dallarını anlatmaktadır. Sadece yazılım ile ilgilenmek istiyorsan yazılım mühendisliğini seçebilirsin.

Son düzenleme:
...evet biliyorum meslek düşünmek için biraz geç...
Evet çok geç, yaşıtlarınız bu işi anaokulunda hallediyor. Şaka bir yana, geç falan değil. Daha 15 yaşındasınız.

Yalnız çok yanlış düşünüyorsunuz. İşinizi sevmiyorsanız işinizde iyi olma ihtimaliniz de çok düşüyor. Ve insanlar çok paraları işlerinde iyi olduğu için kazanıyorlar. Böyle bir motivasyonla istediğiniz yerlere gelemezsiniz. Ha ortalama bir para kazanayım, çok derdim olmasın diyorsanız tıp vs. daha uygun. Tabii ki romantik olun, parayı düşünmeyin demiyorum ama bunun ortasını bulmanız lazım. Neyden zevk alıyorsunuz, neyde iyisiniz onlara göre karar verin. Böyle olmaz. Gerçi şu an karar vermek zorunda da değilsiniz, 1-2 yıl içinde anlarsınız zaten ne istediğinizi. Sanırım 11. sınıfta bölüm seçiliyor, o noktada bile kesin ne istediğinizi bilmek zorunda değilsiniz. Kaba bir şekilde hangi alanı sevdiğinizi anlamanız yeter.

Merhaba, ben iyi maaş alan bir meslek arıyorum.(9. sınıfım) evet biliyorum meslek düşünmek için biraz geç, ama ona göre üniversite bölümü seçip hedefimi belirlemek için yazıyorum bunları. Yani arkadaşlar güzel bir üniversiteden (ODTÜ, Boğaziçi, TOBB) bilgisayar mühendisliği okursam iş imkanlarım neler ya da bu iş imkanlarindan en fazla maaş alanı nedir?
İş bulursa neden olmasın. :D

Geri
Yukarı