Bilgisayar/Yazılım Mühendisleri için en iyi ülke hangisidir?

Arkadaşlar Mühendisler çalışmak için hangi ülkeleri tercih etmelidir yani maaş ve yaşam kalitesi bakımından ele alırsak?
Benim de hayalim olan silikon vadisi. İyi bir üniversite mezunu olup silikon vadisinde de var olan bir şirketin Türkiye ofisinde işe girmek daha sonra orada çok çalışıp adını duyurmak iyi işler yapıp silikon vadisinde ki yerinden davet almak. En masrafsız ve kalıcı yöntem bu
Ben de seninle aynı fikirdeydim aklımda silikon vadisi vardı ama ülkeler arası ilişki yüzünden silikon vadisinden vazgeçip Avrupa ülkelerini düşünmeye başladım. Ama sonuçta siyaset olduğu için iki gün sonra can ciğer olabilirler o zaman belki tekrar silikon vadisini düşünebilirim. Bu arada yurt dışında yüksek lisans ve master ücretleri ne kadar bilgisi olan var mı bu konuda?
Üniversitesine göre değişiyor ama stanford 29.000$'dı. Odtü vb. Yerlerden iyi derece ile mezun olunca MİT'de araştırma öğrencisi olarak bedava gidilebiliyordu sanırım

Türkiye’de kim 2500 alıyor? Yeni mezun olup asgari ücretin 3, 4 katını almak hayal değil. 2500 liraya çalışacak adam da silikon vadisi hayali kurmasın.

Kesinlikle katılıyorum. Eğer mezun olmadan önce kendine katma değerli kabiliyetler katmadıysan firmaların vereceği paralara katlanmak durumunda kalırsınız.

Şahsen daha öğrenciyken kaç tane proje çıkartmıştım. Kendi çabalarımla fullstack developer olarak üniversite son sınıftayken iş buldum. Çalıştığım proje de ülkenin büyük holding firmalarından birinin mobil uygulaması içindi.

Sadece bölümü kazanıp kayıt yaptırmakla size teklifler yağacağını düşünmeyin sakın! Üniversitede arkadaşlarım oyun geceleri yaparken kafelere gidip sabahlara kadar eğlenirken ben evde kendimi geliştirmek için proje yapıyordum!

Unutmayın! Ne yapıyorsanız kendiniz için yapıyorsunuz! Kendinizi iyi geliştirirseniz Amerika kesinlikle hayal değil! Sadece biraz kendinize inanın hepsi o kadar!

Bu konu hakkında vize işlemleri ve iş bulma imkanları gerekiyor eğer fazla bir bütçeniz yoksa Almanya diyebilirim 2 sene burada tecrübe kazanıp orada yılda 100.000$ rahatlıkla kazanabilirsin ama İngilizce ve birazda Almanca bilmen gerekiyor ama burada tecrübe kazanmadan oralara gitmeni hiç tavsiye etmem .

Kesinlikle katılıyorum. Eğer mezun olmadan önce kendine katma değerli kabiliyetler katmadıysan firmaların vereceği paralara katlanmak durumunda kalırsınız.

Şahsen daha öğrenciyken kaç tane proje çıkartmıştım. Kendi çabalarımla fullstack developer olarak üniversite son sınıftayken iş buldum. Çalıştığım proje de ülkenin büyük holding firmalarından birinin mobil uygulaması içindi.

Sadece bölümü kazanıp kayıt yaptırmakla size teklifler yağacağını düşünmeyin sakın! Üniversitede arkadaşlarım oyun geceleri yaparken kafelere gidip sabahlara kadar eğlenirken ben evde kendimi geliştirmek için proje yapıyordum!

Unutmayın! Ne yapıyorsanız kendiniz için yapıyorsunuz! Kendinizi iyi geliştirirseniz Amerika kesinlikle hayal değil! Sadece biraz kendinize inanın hepsi o kadar!
Şuanda aynı şeyleri ben yaşıyorum. Arkadaşlarım dışarı çıkıyor ben kodlama öğreniyorum. Şu anlık C ve C# öğrenmekteyim. Siz hangi yazılım dillerinden ilerlediniz ? ve Türkiyede girdiğiniz işte üniversitenin rolü var mıydı ?

Sağlam işler için her zaman en iyi yer Amerika olmuştur bu sektörde ama bana sorarsan ben Almanya'da çalışmak derim.

Almanya, Amerika'ya göre daha rahat yaşayabileceğin bir yer. Amerika'daki kültür, çalışma şartları vb. şeyleri, Almanya'da daha rahat yaşarsın.

İş olarak Almanya'da da fazla olanak var. O yüzden sorun yaşamazsın ama atıyorum Amerika'da 10k birim kazanacakken Almanya'da 8k birim kazanırsın. Aradaki fark bence konfor için değer.

(Kişisel olarak değişebilecek bir şey aslında)

Ben 2011'den beri calisiyorum. 2011'de baslangic icin aldigim maas 3500 lira idi (net), ki en fazla para veren firmayi tercih etmemistim. Demek istedigim, Turkiye'de iyi firmalarda cidden iyi maaslar alabilirsin. Ben bu sayiyi cok iyi maas aliyordum anlaminda soylemiyorum, o zamanki sartlarda tanidiklarim arasinda ortalamaydi bu. 2500 falan denmis yukarida, 2018 yilinda 2500 lirayi öneremezler bile eger ust sinif bir muhendislikten mezunsan. Staj yaparken 1500 lira aliyordum ben part-time ucreti. 2500 para degil.

En fazla parayi bankalar verir, ikinci de GSM sirketleri. Ankara'da askeriye ile calisan firmalarda da iyi maaslar alabilirsin ama orada kotu maas alanlar da duyuyorum. Ben sahsen hic Istanbul disinda calismadim, hep banka ve GSM sektorunde bulundum.

Turkiye disinda Kanada, Amerika ve Ingiltere iyi. Kalifornya'da maaslar yuksek ama "Cost of Living" de cok yuksek. Hayat standardinin en optimal oldugu yer en cok para kazanacagin yer olmayabilir.
Yasam kalitesi olarak Kanada en iyisi. Insanlar daha iyi, fiyatlar daha ucuz ve genel olarak Amerika'dan daha medeni. (bence)
Is olanaklari olarak Amerika en iyisi. En iyi firmalar orada.
Ingiltere'nin avantaji IT sektorunde cok para donmesi ve Avrupa'da olmak. Amerika'da bulundugun zaman ailenden cok kopuyorsun. Avrupa'da 3 saat ucus mesafesindesin.
Tecrube etmedigim ama iyi oldugunu dusundugum diger Avrupa ulkeleri arasinda Almanya, Polonya ve Portekiz var.
Bizim universitelerimizi bizim ulkemiz disinda pek umursayan cikmaz, genelde adini ilk defa duyuyor olurlar. O yuzden basvuru yaparken sana gecmis projelerinden soru sorarlar. Iste bu sebeple ya yurt disinda master yapip direkt ilk isini orada bulacaksin ya da burada iyi bir firmada calisip guzel bir proje referansi ile kapilarini calacaksin.
Turkiye'de aslinda ust kademe muhendislik icin ucret ve yan haklar gayet iyi. Esas problem cok fazla muhendis oldugu icin rekabetin cok olmasi ve surekli artan doviz kurlari nedeniyle ne kadar maas alirsan al fakirlesiyor olman. Bu sebeple kendini gelistiren iyi kademelere geliyor, daha da gelistirince is begenmiyor ve yurt disina yoneliyorsun.
GSM firmalarında işe girerken İngilizceniz ne düzeydeydi? Hangi dillere hakimdiniz ?

Geri
Yukarı