Bilgisayar Mühendisliği İçin Gereken Minimum Bilgisayar

Kendi kendinizi cevaplıyorsunuz o zaman. Ben olsam sadece işletim sistemi için Macbook almazdım o fiyata çok daha performanslı laptoplar mevcut.
MacBook kullananların bunu dememesi normal. Apple zaten tam olarak bunu iyi beceriyor.
Aklınızdaki MacBook'tan kastım ürünün linkiydi. Birden fazla MacBook Air çeşidi var. Sizin bileceğiniz iş. macOS'un o kadar da abartılacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Aslında o sanal bilgisayarda bir sürü şey yapılıyor, sadece araştırmak gerekiyor. Karar sizindir. İster aynı fiyata 8GB RAM'li ve Intel Iris Plus'lı bir laptop, ister aynı fiyata 16GB RAM'li ve GTX 1050 (Ti)'li bir laptop alırsınız.
Benim tavsiyem MacBook Air almak yerine daha yüsek konfigürasyona sahip bir dizüstü bilgisayar alman olur. VMWare kullanmak zorunda değilsin. Hackintosh rehberlerini inceleyerek Windows 10 ile birlikte Dual Boot olarak MacOS kullanabilirsin. Sadece harici ekran kartın ve belki ağ bağdaştırıcın çalışmaz. Onu da hackintosh ile çalışan bir mini USB Wifi adaptör ile çözersin.
Bilgisayar mühendisliği için acayip performanslı bir şeye ihtiyaç yok bence. Gündelik iş yapabilecek performansın bir tık üstünde performans sergilemesi bence yıllarca kullanmak için yeterli.

3000 TL civarında bir dizüstü alınıp gerisinin farklı yerlerde harcanması taraftarıyım.
Apple tarafına yazılım geliştirmeyecek iseniz, MacBook almanın bana göre artısı yok.
macOS gerektiren bir uygulama kullanacaksan ve şarj süresi senin için önemliyse alabilirsin. Ama Air uygulama bazında yetersiz kalabilir. Pro modeline bakabilirseniz sizin için daha iyi olur. Hem şarj süresinin oldukça uzun olması hem de şarj cihazının boyut ve ağırlığını göz önünde bulundurursak çok mantıklı olacağını düşünüyorum.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum. MacBook Air 128GB modelini satın aldım. Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir kaç kişiyle de konuştum bir arkadaş MacBook Air 256GB modelini kullanıyordu Mühendislikte 3. sınıfa geçmiş bu yıl bir sorun yaşamamış. Ben 128GB olan modeli aldım şuan fazlasına ihtiyacım yok ileride ihtiyacım olursa 256GB Transcend JetDrive Lite satın almayı düşünüyorum. Bu şekilde hafıza sorunu da çözülmüş olacak. Derslere baktım 3. Sınıfın ilk döneminde Windows Programlama diye bir ders varmış Transcend JetDrive Lite aldığımda Boot Camp ile windows kuracağım ve kullanacağım ders için onun dışında windows ile bir işim yok. Ayrıca aldığım ilk gün bile Ekosistemin rahatlığını yaşadım ve hâlâ yaşamayada devam ediyorum. Özellikle en çok kullandığım SMS yazmak ve Whatsapp'tan mesajlaşmak(Bu Windows'ta da var biliyorum.) Onun dışında Notlarıma, Takvim uygulamasında eklediğim etkinliklere, Pages uygulamasında yazdığım yazılara, Rehberimi bilgisayar üzerinden kontrol etmeme, FaceTime üzerinden görüntülü görüşme yapmama olanak sağlıyor veya normal arama yapabiliyorum. Gerçekten çok işe yarar şeyler en azından benim açımdan. Mesela şuan telefonum şarjda fakat arkadaşlarımın attığı mesajlara yanıt verebiliyorum. Telefon üzerinden iş yapmayı pek sevmediğim için bilgisayar benim için daha rahat oluyor. Bilgisayarın başındayken mesaj gelince telefona dönmek sonra yine bilgisayara dönmek bi yerden sonra insanı yorar. Veya telefon görüşmesi için de aynı şey geçerli. MacBook Air satın aldım her şeyi yukarıda belirttim zaten. Açıkçası Windows olsa şunu yapabilirim gibi bir şey henüz aklıma gelmedi. Hatta tam tersi iyi ki geçmişim diyorum. Oyun oynamak istemiyorum. Oyun oynamayı son 1 senedir yapmıyorum. Oynadığım oyunlarda genelde FIFA, GTA gibi oyunlar oluyor onun için de Playstation Kafelere gidebilirim veya o oyunlar için Playstation 4, XBOX One gibi oyun konsolları satın alıp çözüm bulabilirim. (Online oyunlar oynamıyorum.)

Bana göre Macbook'ların tek eksisi fiyat/donanım bakımından geride kalmaları. Onun dışında Apple'ın bu cihazlar için donanımsal ve yazılımsal olarak çok emek harcamadığını kimse söyleyemez. MacOS ekosistemi gerçekten iyi tasarlanmış ve kullanıcı dostu. Özellikle yazdıklarınızdan anlaşılacağı üzere zaten diğer Apple ürünlerini hali hazırda kullanıyorsunuz, bu durumda MacOS'den en fazla verimi alacağınıza eminim.

Siz seçiminizi Macbook Air'den yana kullanmışsınız. Bize de uzun ve sorunsuz kullanımlar dilemek düşer. Hayırlı olsun :)

Hackintosh yapıp performanslı PC'leri kullanabilirsin. Bir Mac'ten daha performanslı çalışır.

Hackintosh yapılan bilgisayarlar sadece hızlı çalışır onun dışında bir işlevsellikleri yok. Ona uygun donanımlı PC'ler bulmak gerekiyor. Eski bilgisayarıma hackintosh yapmaya çalıştım çok uğraştım fakat her seferinde bir şeyi tanımadı bir hata çıktı. Bir üst mesajda saydıklarımın hiç birini Hackintosh yapılan bir PC'de tam olarak yapamam.

Bana göre Macbook'ların tek eksisi fiyat/donanım bakımından geride kalmaları. Onun dışında Apple'ın bu cihazlar için donanımsal ve yazılımsal olarak çok emek harcamadığını kimse söyleyemez. MacOS ekosistemi gerçekten iyi tasarlanmış ve kullanıcı dostu. Özellikle yazdıklarınızdan anlaşılacağı üzere zaten diğer Apple ürünlerini hali hazırda kullanıyorsunuz, bu durumda MacOS'den en fazla verimi alacağınıza eminim.

Siz seçiminizi Macbook Air'den yana kullanmışsınız. Bize de uzun ve sorunsuz kullanımlar dilemek düşer. Hayırlı olsun :)

Haklısınız bende zaten Apple çok ucuz donanımları da üst seviye demiyorum zaten bunu kimse diyemez. Air'i aldığım fiyata çok iyi WindowsPC'ler de alınır. Fakat yazılım konusunda çok üst düzeyler. Açıkçası şimdiye kadar Windows kullandım ama bu rahatlığı yaşayamadım. Belki çok iyi sistemler kullanmadığımdandır ama bana bi artısı olmadı.

Evet iPhone ve AppleTV kullanıyorum, yakın zamanda Apple Watch kullanmaya başlayacağım. Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Hayırlı olsun, mavi ekransız günler dileğiyle :))
Bize hayırlı olsun demek düşer bu durumda.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı