Bilgisayar mühendisliği için laptop özellikleri ne olmalı?

Xheirnam

Decapat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, ablam yakında bilgisayar mühendisliği okuyacağı için ona bir laptop bakıyorum fakat tam olarak nasıl bir şey almam gerektiğini bilmiyorum. Genel olarak insanlar 8 GB RAM + düşük-orta seviye işlemci ve ekran kartı yeter diyor fakat alırsak en az 4 sene kullanacak o yüzden iyi bir şey bulmaya çalışıyorum ve bulamıyorum. Bana bilg mühendisliği için nasıl bir laptop gerektiğini anlatır ve maksimum 7000 lira ile bir laptop önerir misiniz lütfen.
Not: Monster almayı planlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de ybs için laptop satın aldım geçen aylarda yazılım için kullanıyorum.
Ben bunu satın aldım tabii ki üzerine belli miktar ekleyip daha iyisini alabilirsiniz ancak benim için taşınabilirlik ve batarya önemliydi o yüzden F/P olarak işlemcisi IPS FHD ekranı
Aydınlatmalı klavyesi 512 GB SSD'si olsun oldukça hoşuma gitti
Eksi yönleri ise bence 8 GB arttırılamayan RAM'e sahip olması ve biraz kasa yapısı.
Eğer benim gibi taşınabilirlik ve performans arıyorsan bu bilgisayarı önerebilirim rahatlıkla.

Mutlaka iyi bir SSD olmalı compiler kitaplıklarının yüklenmesi, IDE lerin açılma hızları buna bağlı. Onun dışında ryzen 5 (3 nesil ve sonrası) veya intel i5 (7. Nesil ve sonrası) yeterlidir. Bunların APU ları yeterli olur. Ancak oyun programlama gibi konularla uğraşmayı planlıyorsa minimum gtx 1050 türevi bir ekran kartı da bulunmalı. Ram olarak 12-16 GB arası idealdir.

Bir bilgisayar mühendisi olarak yapabileceğim öneri şöyle olabilir. Laptop'un ram ve sabit disk'i kuvvetli olmalı bunun yanı sıra işlemcide önem taşıyor. Grafik özelliklerine kesinlikle ihtiyacınız yok. Ablanız oyun oynamayacak ise kesinlikle harici ekran kartı laptop almanıza gerek yok. Beni direkt olarak oyun programlamaya girmeyeceğini farz ederek bu şekilde yorum yaptım. Öyle bir niyeti var ise GPU olması işine yarayacaktır fakat diğer türlü arkadaşın belirttiği gibi APU yeterlidir.

herkese teşekkürler, yorumlarınızdan yola çıkarak şu bilgisayarı aldım

işlemcisinin ve ssdsinin yeterli olduğunu düşünüyorum, zayıf olduğu tek yön 2400mhz 8gb rami fakat iki ram kanalı olduğu için yeterli gelmezse 8+8 16 gb ram yapmayı düşünüyoruz. yardımlarınız için teşekkürler :)
Ben de ybs için laptop satın aldım geçen aylarda yazılım için kullanıyorum.
Ben bunu satın aldım tabii ki üzerine belli miktar ekleyip daha iyisini alabilirsiniz ancak benim için taşınabilirlik ve batarya önemliydi o yüzden F/P olarak işlemcisi IPS FHD ekranı
Aydınlatmalı klavyesi 512 GB SSD'si olsun oldukça hoşuma gitti
Eksi yönleri ise bence 8 GB arttırılamayan RAM'e sahip olması ve biraz kasa yapısı.
Eğer benim gibi taşınabilirlik ve performans arıyorsan bu bilgisayarı önerebilirim rahatlıkla.
hocam bu da aklımda kaldı fakat ablam numberpad olmayan laptop istemiyor 😅

herkese teşekkürler, yorumlarınızdan yola çıkarak şu bilgisayarı aldım

işlemcisinin ve ssdsinin yeterli olduğunu düşünüyorum, zayıf olduğu tek yön 2400mhz 8gb rami fakat iki ram kanalı olduğu için yeterli gelmezse 8+8 16 gb ram yapmayı düşünüyoruz. yardımlarınız için teşekkürler :)

hocam bu da aklımda kaldı fakat ablam numberpad olmayan laptop istemiyor 😅
Hocam aldığınız cihazı iade edip bunu alın:

Çünkü aldığınız işlemci çok iyi bir işlemci değil 3700u yerine 4500u modeli bakabilirsiniz ve ideapad 3 kasası çok da iyi değil.

Çünkü aldığınız işlemci çok iyi bir işlemci değil 3700u yerine 4700u modeli bakabilirsiniz ve ideapad 3 kasası çok da iyi değil.
Çoğu özellik bakımından kötü bir cihaz sizin aldığınız model.
@Xheirnam

Çünkü aldığınız işlemci çok iyi bir işlemci değil 3700u yerine 4500u modeli bakabilirsiniz ve ideapad 3 kasası çok da iyi değil.

@Xheirnam
@Xheirnam

Son düzenleme:

@Xheirnam

@Xheirnam
aldım artık salla boşver, baktık çok çok kötü o zaman değiştirirz

Geri
Yukarı