Bilgisayar Mühendisliği için MacBook mu alınmalı Windows laptop mu?

KeremIRF

Hectopat
Herkese selam,
Üniversitede bilgisayar mühendisliği okumaya başladım. Evde güçlü bir masaüstü bilgisayarım var. Daha çok okulda falan kullanmak için laptop düşünüyorum. Evde daha çok masaüstünü kullanırım o yüzden dosyalara hem masaüstü, hem de laptop üzerinden erişebilmek işime gelir. MacBook alırsam eğer onun sıkınıtısını çok çeker miyim bilmiyorum daha önce hiç macOS kullanmadım. Eğer MacBook almazsam ne almam gerektiğine de emin olamadım. Alacağım laptop yaklaşık 30-40 bin arası olacak zaten. Şimdi o parayla i7, RTX3050 veya 4050 bir gaming laptop alabiliyorum. Aklımda HP Victus var çünkü o paraya güçlü işlemci ve ekran kartı bir şey almak varken neden entegre ekran kartlı bir şey alayım diye düşünüyorum. Ama öyle ekran kartına çok ihtiyacın olmaz, pil ömrü açısından böyle böyle bir şey alabilirsin derseniz de önerilere açığım.

Kullanacağım programlar daha çok yazılımsal olacak. Modelleme gibi şeyler yapmam gerekirse onları masaüstünden yapmayı düşünüyorum. Ek olarak OneDrive üyeliğim de var o yüzden dosyaları zaten Cloud'da tutuyorum. Mac'te ona erişim kolaylığı nasıl bilmiyorum.

Oyun oynamıyorsan, ekstra zaten iyi bir masaüstün varsa, tavsiyem harici ekran kartı olmayan, iyi pile ve ekrana sahip bir cihaz alman olur. Oyuncu laptoplarının ekranları güzel değil. Gözde yorabiliyor uzun kullanımda. Fakat asıl sıkıntı pilleri oluyor. Korkunç kötü pil performansları oluyor genelde. 3-4 saat maksimumları falan görünce şükredeceğin türden pil performanslarından bahsediyorum.

Victus'larda 70Wh pil gördüm mesela, ama arkadaşımın bilgisayarını eco mod'da dahili ekran kartındayken 20W'tan aşağı güç tüketirken görmedim. Boşa düşünce falan 10-15W civarlarına düşüyordu. 20W güç tüketimi demek 3.5 saat demek o PC için. Ki keşke 20'de kalsa da 3.5 saat pili görsem. 25-30 lara kadar çıkıyordu bazen.

Asıl amacı okula götürülmek olan bir bilgisayarı sürekli prizde gezdirmek can sıkıcı olurdu bence.

Gaming alırsan pil olarak belki üzülürsün yine şarj şart onlarda ancak diğer her şeyiyle seni mutlu eder gerek gpu gerek cpu iyi fiyatlarda güzel oluyorlar.Macbook değerlenir ancak oyun geliştirme vs olmaz.Ayrıca macbookda bazı sorunlar yaşanabilir.Mesela ethernet vs bağlıcan girişi yok vs.

Öğrenci evinde masaüstü varsa Mac ya da Win PC (Matebook vs. tipli) alman daha iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gaming alırsan pil olarak belki üzülürsün yine şarj şart onlarda ancak diğer her şeyiyle seni mutlu eder gerek gpu gerek cpu iyi fiyatlarda güzel oluyorlar.Macbook değerlenir ancak oyun geliştirme vs olmaz.Ayrıca macbookda bazı sorunlar yaşanabilir.Mesela ethernet vs bağlıcan girişi yok vs.
Oyun geliştirme olmaz yanlış. Unity vb kullanıp geliştirme yapabiliyorsun. M2 Air bile olmayan fanıyla geliştirme yapmaya izin veriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı