Bilgisayar mühendisliği için nasıl dizüstü alınmalıdır?

Uzun vade kullanacaksan işlemci intel olsun artık keyfine göre. En az 8gb ram. Ekran kartı nvidia mutlaka dua edersin özellikle laptopta (özellikle bunu unutma :)). Masaüstü olsa neyse. Slim modellerden uzak durmanı öneririm. Aynı sektörden biri olarak halen ibm thinkpad bilmem kaç senelik sen düşün halen bazen yanıma alıyorum nostalji kullanıyorum üzerine zorin lite atmıştım bir ara öyle kaldı işimi hallediyorum.

Özellikle evde ekran kartlı bir bilgisayarınız olduğu için ekran kartlı bir bilgisayar almanızı kesinlikle önermem. Boşa ısı, boşa ağırlık, boşa fan gürültüsü. Hafif bir şey almanız 1. önceliğiniz olsun. İntel ya da AMD arasında hissedebileceğiniz bir fark çok uzun süre olmayacak. O yüzden o konuda birbirine denk nesiller seçtikten sonra diğer özelliklere bakın. 8GB artık yeterli olmamaya başlıyor alabiliyorken 16 RAM'li bir makine almanızı öneririm özellikle artık RAM anakarta lehimli geldiğinden ve değiştirilemediğinden. Ve tabi SSD. Hard disk harici de bağlarsınız problem değil ama özellikle m2 ssd olursa çok iyi olur

Özellikle evde ekran kartlı bir bilgisayarınız olduğu için ekran kartlı bir bilgisayar almanızı kesinlikle önermem. Boşa ısı, boşa ağırlık, boşa fan gürültüsü. Hafif bir şey almanız 1. önceliğiniz olsun. İntel ya da AMD arasında hissedebileceğiniz bir fark çok uzun süre olmayacak. O yüzden o konuda birbirine denk nesiller seçtikten sonra diğer özelliklere bakın. 8GB artık yeterli olmamaya başlıyor alabiliyorken 16 RAM'li bir makine almanızı öneririm özellikle artık RAM anakarta lehimli geldiğinden ve değiştirilemediğinden. Ve tabi SSD. Hard disk harici de bağlarsınız problem değil ama özellikle m2 ssd olursa çok iyi olur
Hocam Huawei Matebook D15 modelleri nasıl acaba ? Alınır mı sizce ?

Bilgisayar mühendisliği teorik bir alan zaten, yapacağın projeler de öyle çok büyük çaplı olmayacak. SSD'si olan 16 GB belleği olan bir sistem yeterli. Ekran kartı konusu da sen oyun oynuyor musun oynamıyor musun ona göre tercih edeceğin bir olay, yoksa 1650 falan da yeterli. İşlemci olarak İntel ya da AMD çok fark etmiyor, ikisi de olur. Zaten birbirleri arasındaki farkı da çok hissetmiyorsun. Macbook ise önermiyorum, okulda problem çıkarıyor. Arkadaşınla ortak ödev veya proje yapacaksın en basiti o bile sıkıntı olabiliyor, ama yok bana sıkıntı olmaz dersen Macbook falan da alabilirsin.

Ideapad'ler güzel ama bir tane RAM slotu var, 4 GB da anakarta lehimli. Çok fazla değinilmiyor ama bence dikkat edilmesi gerekyor, özellikle APU laptoplarda. Performans değerlerine bakınca AMD daha iyi gibi duruyor mobil işlemcilerde (u serisi) aynı zamanda dahili ekran kartı da Intel'e kıyasla daha güçlü gibi. Ben tercihimi AMD'den yana kullandım, 5500U'lu laptop aldım. İstediğim özelliklere sahip Ryzen 7'li laptop olsaydı keşke(vardı ama fiyatı 1.5 kat daha fazlaydı)

Hocam Huawei Matebook D15 modelleri nasıl acaba ? Alınır mı sizce ?
Ben D16 kullanıyorum. Oldukça memnunum. Malzeme ve hizmet kalitesi olarak çok iyi bir firma huawei. 1 tık ağır ama tabi D15 D16'ya kıyasla. Yine de ikisi de hafif bilgisayarlar. Ne kadar fiyatı şu an D15'lerin?

Yeni konular

Geri
Yukarı