Bilgisayar Mühendisliği İçin Üniversite Seçimi - Mezuna mı kalayım?

142110

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Bu sene YKS'den çıktım ve sonuç maalesef istediğim gibi gelmedi. Normalde sınavdan önceki netlerimle 10-15 bin arası bir sıralama gelecek diye tahmin ediyordum. Sonradan sınavda bir aksilik yaşayınca sınavdan sonra tahminim 25-30 civarıydı. Maalesef öyle de olmadı sınavın konu - soru dağılımı yığılma yarattı ve sıralama beni çok daha geri attı. İstediğim yerler 30 bine kadardı (Ege Üni) fakat giremiyorum.

Önüme şöyle bir fırsat çıktı. Bilgi Üniversitesi bana %50 + %25 burs veriyor (%100 burslusu 16 bin sıralamayla alıyor ve öğrencilerinden ikisiyle konuştum memnunlar). Kendimi mental olarak mezuna kalmaya hazır hissetmiyorum dinlenemedim bile ama ailem kararım değişir tıp isterim diye (onlar klasik Türk ailesi tıp oku kafasında) illa mezuna kal diyorlar. Sizce Bilgi Üniversitesi yazılır mı?

Bu sene mezuna kalmış biri olarak cidden insanı ruhsal olarak yoruyor özellikle aile tavrı kanser edecek cinsten.
Gidip gitmemek sana kalmış aile bütçesi yetiyorsa ve sen istiyorsan.
Bu arada kararının değişip değişmeyeceğini test etmek için tıp konusunda biraz ileri araştırma yap seni kendine çekiyor mu bir bak. Buralarda olduğuna göre zaten bilgisayarlara ilgin vardır ve bilgin vardır.

Bu sene mezuna kalmış biri olarak cidden insanı ruhsal olarak yoruyor özellikle aile tavrı kanser edecek cinsten.
Gidip gitmemek sana kalmış aile bütçesi yetiyorsa ve sen istiyorsan.
Bu arada kararının değişip değişmeyeceğini test etmek için tıp konusunda biraz ileri araştırma yap seni kendine çekiyor mu bir bak. Buralarda olduğuna göre zaten bilgisayarlara ilgin vardır ve bilgin vardır.

Tıp düşünmüyorum, nöbeti ve çalışma şartları çok ağır. Ayrıca 11 sene okuyoruz resmen 30 yaşında hayata başlamak istemiyorum. Siz nereyi yazdınız hocam?

Tıp düşünmüyorum, nöbeti ve çalışma şartları çok ağır. Ayrıca 11 sene okuyoruz resmen 30 yaşında hayata başlamak istemiyorum. Siz nereyi yazdınız hocam?
Daha bir yer yazmadım ama yazılım, bilgisayar veya mekatronik bölümlerini tercih edeceğim. Bugün hocalarımdan görüş almak için dershaneye gideceğim daha sonra tercihlerimi yazacağım.

Sana tıp tavsiye ediyorum. Bilgisayar Mühendisliği diyorsan özel üniversitelerin verdiği %25 %50 gibi bursları tavsiye etmiyorum. Yaptıkları zamlar ve ek ödemeler ile o bursu yok ediyorlar resmen. %100 burslu gidebiliyorsanız gidin. Birde çoğu özel üniversite bursun devamlılığı için şart koşuyor. Sınıfta kalırsan burs kesilir, 3 dersten kalırsan kesilir vs.

Sana tıp tavsiye ediyorum. Bilgisayar Mühendisliği diyorsan özel üniversitelerin verdiği %25 %50 gibi bursları tavsiye etmiyorum. Yaptıkları zamlar ve ek ödemeler ile o bursu yok ediyorlar resmen. %100 burslu gidebiliyorsanız gidin. Birde çoğu özel üniversite bursun devamlılığı için şart koşuyor. Sınıfta kalırsan burs kesilir, 3 dersten kalırsan kesilir vs.

Burs devamlılığı koşulu yok akademik başarısızlık yüzünden kesilmiyor burs. Apartman üniversitesi tarzı bir üniversite değil yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı