Bilgisayar mühendisliği için üniversite seçimi

Komikmiş

Picopat
Merhaba arkadaşlar. 6795 yaparak iyi bir derece elde ettim. Bununla beraber bilgisayar mühendisliği bölümünü düşünüyorum ve önüme bazı seçenekler çıkıyor:
-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
-Gebze Teknik Üniversitesi
-Ankara Üniversitesi
-Ege Üniversitesi
-Dokuz Eylül Üniversitesi
Bu üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümleri ile ilgili görüşlerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Gebzeyi sorarsan yazılımı iyi diye duydum ama babamın söylediğine göre orada çok fazla bozuk insanlar varmış yani eğitim hayatına ve sağlık hayatında sıkıntı olabilir.

Neden düşünsün? Bilgisayar, yazilimi kapsıyor yanına elektronik bilgileri çakıyor.
Merak ettiğim bir şey de bu. Bilgisayar mühendisliği okuyan birisi donanım konusunda kendini ne kadar geliştirebilir? Yoksa bunun için elektrik elektronik mi okumak gerekiyor?

Bölüm mezunlarının çok büyük bir kısmı sadece yazılım ile uğraştığı için sordum.
Yüksek derecede devlet okulları göremedim bu yüzden bilgisayar mühendisliği daha mantıklı geldi.

Merak ettiğim bir şey de bu. Bilgisayar mühendisliği okuyan birisi donanım konusunda kendini ne kadar geliştirebilir? Yoksa bunun için elektrik elektronik mi okumak gerekiyor?
Kendini geliştirmenin sınırı yok. Devre teorileri ve elektronik dersleri alıyorsun. Daha sonra islemci mimarisi gibi derslerle de bilgisayarı tamamen anlamaya yetecek bilgiyi yüklüyorlar. Gerisi sen ne kadar koyarsan.

Üniversite zaten tamamen sen ne kadar koyarsan. Adam derse gelir sana int x = 1; diye bir şeyin resimini gösterir efsanevi slaytında, senden oyun yapmanı bekler.

Bölüm mezunlarının çok büyük bir kısmı sadece yazılım ile uğraştığı için sordum.
Yazılımla uğraşırken donanımı da bilmen yazacağın yazılımlarda fayda sağlayabilir. Basmakalıp şeyler yazacaksan üniversiteye bile gerek yok, yeni fikirler uygulayacaksan faydasını görürsün.

Yüksek derecede devlet okulları göremedim bu yüzden bilgisayar mühendisliği daha mantıklı geldi.

Bana kalırsa bilgisayar mühendisi daha iyidir çünkü yazılımda sadece kodlamaya ve yazılıma bakıyorsun ama bir de bunun donanımı, optimizasyonuda var yani bilgisayar daha geniş ve kapsamlı oluyor.

Merhaba arkadaşlar. 6795 yaparak iyi bir derece elde ettim. Bununla beraber bilgisayar mühendisliği bölümünü düşünüyorum ve önüme bazı seçenekler çıkıyor:
-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
-Gebze Teknik Üniversitesi
-Ankara Üniversitesi
-Ege Üniversitesi
-Dokuz Eylül Üniversitesi
Bu üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümleri ile ilgili görüşlerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Ben de benzer bir sıralama yaptım ve bilgisayar mühendisliği istiyorum. Sence sıralamalar çok yükselecek mi bu sene, benim çevremde en azından sanki insanlar tıpa döndü gibi ama senin fikrini merak ettim. Bu aralıktaki çoğu üniversite kontenjan da arttırdı sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı