Bilgisayar nasıl daha temiz/düzenli kullanılabilir?

KdrMax

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1-2 ay önce aldığım bilgisayarımda 512 GB SSD bulunmakta. Ben bu 1-2 aylık kullanım sürecinde gerek oyunlar için gerek eğitim için biraz fazla alan harcadım. Ama şimdi genel olarak fazla dosyaları gördüğümde bilgisayarım kirli bir odaymış gibi duruyor. Hala biraz alanım var fakat olay biraz daha düzen ile alakalı. Tüyolarınızı alabilirsem çok mutlu olurum.
(Açtığım ilk konudur, soruda gariplik sezdiyseniz affola.)

1683066334432.png

Sorun bende mi?

CCleaner ile gereksiz Windows uygulamalarını silerek başlayabilirsin. PowerShell komutları ile gereksiz her şeyi kapatabilirsin.

CCleaner çöpü kullanılmamalı. Onun yerine HiBit veya Revo Uninstaller kullanılabilir.

Konuya gelirsek en iyisi temiz kurulum yapmak. Sonrasında masaüstünü doldurmak yerine sık kullandığınız programları görev çubuğuna sabitleyin, dosyalarınızı bir klasör oluşturup içine atın.

CCleaner çöpü kullanılmamalı. Onun yerine hibit veya Revo Uninstaller kullanılabilir.

Konuya gelirsek en iyisi temiz kurulum yapmak. Sonrasında masaüstünü doldurmak yerine sık kullandığınız programları görev çubuğuna sabitleyin, dosyalarınızı bir klasör oluşturup içine atın.

CCleaner sadece uygulamaları temizlemek için önerdim. Hatta portable versiyon kullanılması daha iyi olur kurmakla uraşmazsınız.

Hocam alan yükseltince rahata erceğinize inanıyorsanız o kadar inanmayın. Ben 500GB'dan beri rahat etmek için alan yükseltiyorum ve SSD kullandığım için hala o mutlak rahatlığa ulaşamadım.

1683066862777.png

Masaüstündeki çoğu şeyi temizleyip sık kullandığınız uygulamaları görev çubuğuna sabitleyip belki daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Onu yapamazsanız da masaüstünde bulunan kullanmadığınız dosyalar için bir arşiv niteliğinde klasör açın.

Format at, uygulamalarını ayarlarını yap tam şu an çok iyi dediğinde Windows imajını HDD'ye yedekle sorun veya yavaşlama hissettiğinde yedekten geri yüklersin.

Arkadaşlar bilgisayarınızın yazılımsal kısmındaki temizliğinden ziyade fiziksel temizliği daha önemli. Bilgisayar masanızda yemek yemek veya bir şeyler içmek gibi hatalar yapmayın. Başıma geldiği için konuşuyorum. Oldukça dikkatli birisi olmama rağmen geçen yıl masaüstü bilgisayarıma su döküp çöp ettim. Yazılımsal görüntü her şekilde düzeltilir fakat fiziksel olan kısım çok zor.. Yani siz masaüstünüzün görüntüsüne verdiğiniz özenin kat ve katını fiziksel temizliğine ve dikkatinize de verin.

Masaüstünde hiçbir şey kullanmamak çok rahatlatıcı oluyor. Bilgisayarım, belgelerim vs olanları bile Windows Gezgini'ne sabitliyorsunuz çok rahat oluyor. Yaklaşık on yıldır falan masaüstünde simge barındırmıyorum, tavsiye ederim.

Oyunları belli bir alanda toplayarak başka bence masaüstü çok dağınık veya klasör aç onun içine at hepsini. Metin belgelerini falan masaüstündr tutma. Programları ıvır zıvırı klasörle ben şey yapıyorum mesela programları masaüstünden siliyorum direk görev çubuğuna sabitliyorum. Solda oyunların bulunduğu ss masaüstü pc görev çubuğunun olduğuda laptoptan eski telde bunlar varmış atayım dedim

Ne aradığımı bulamam ben burada

Dosya Ekleri

• IMG_20230413_210514.jpg
    IMG_20230413_210514.jpg
    182,3 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20230315_105603.jpg
    IMG_20230315_105603.jpg
    78,7 KB · Görüntüleme: 82
Yaklaşık 1-2 ay önce aldığım bilgisayarımda 512 GB SSD bulunmakta. Ben bu 1-2 aylık kullanım sürecinde gerek oyunlar için gerek eğitim için biraz fazla alan harcadım. Ama şimdi genel olarak fazla dosyaları gördüğümde bilgisayarım kirli bir odaymış gibi duruyor. Hala biraz alanım var fakat olay biraz daha düzen ile alakalı. Tüyolarınızı alabilirsem çok mutlu olurum.
(Açtığım ilk konudur, soruda gariplik sezdiyseniz affola.)
Bilgisayara bu kadar değer vermeyin. Dışarı çık hayatını yaşa . Masaüstünü temiz tut ben çok sık kullandığım şeyleri başlangıca sabitlerim. Masaüstümdede kendi adımda bir klasörüm var önemli şeyleri orada saklarım onun dışında hızlıca erişeceğim chromeyi vs alt çubuğa atarım. Masaüstünde ise çöp kutusu bilgisayarım ve kendi klasörüm bulunur.

Ccleaner indirip gereksiz dosyaları silin kayıt defteri sorunlarını çözüp temizleyin bilgisayarı.
Görev yöneticisinden başlangıca gelin gereksiz programların başlangıçta açılmaması için aktifliğini deaktif edin.
Denetim masasına veya uygulamalara girin gereksiz uygulamaları kaldırın
Appdata > temp klasörünü silin
İndirilenler klasörünü temizleyin
C:programfilese girip gereksiz gördüğünü klasörleri silin ya da uninstall var ise oradan kaldırın
Aynı şekilde c:programfiles(x86) girip orada da aynı işlemi yapın
Denetim masası > güç girip yüksek performans seçin.

Googlede nihai performas kodunu araştırıp o kodu cmd ye yapıştırın.
Antivirüs kullanmayın ayarlardan deaktif edin
Denetim masası > uac kullanıcı denetim izinleri bilmem neyi var ona girin hiçbiri yapın yani en aşağı çekip kaydedin böylece windows size devamlı soru sormayacak
En sonunda da güvenlik duvarını devredışı bırakın ve saçma izinlerden engellemelerden performans kayıplarından kurtulun.
Tüm bunlar bitince ccleaneride silin.

Yeni konular

Geri
Yukarı