Bilgisayar nasıl temizlenmeli?

Onur58

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, hazır sistem almıştım 4 sene önce. İşlemciye 4 senedir macun sürmedim. O fanını söküp hiç temizledim, sadece kasanın içindeki tozları aldım öyle.
Ekran kartını da 3 sene önce almıştım onu da hiç temizlemedim.

Ne gibi artıları eksileri vardır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınmadan dolayı performans düşmesi olur. Macun değişimi yapıp parçaları dikkatlice temizleyip takın. Yapmadan önce sıcaklık değeri ile yaptıktan sonraki ısı değerleri değişecek ve performansta artış olacaktır.

Isı bir bilgisayarın performansına ve ömrüne etki eten bir numaralı etkendir. Düzenli temizlemenizi tavsiye ederim.

Saç kurutma makinesi ve bir fırça ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Temizlik için bir şişe 80° kolonya (daha yoğununu bulursanız ne ala), bir adet mikrofiber temizlik bezi, biraz peçete, bir adet tornavida, bir adet fırça (mümkünse diș fırçası) ve bir de sabır gerekiyor. Temizlik sıcaklıkları düşürür; bu da varsa aşırı sıcaklık nedeniyle oluşan throttling problemini ortadan kaldırır.

4 yılı görünce bu video aklıma geldi 😄 El kompresörü varsa tozdan arındır ve daha sonra termal macununu yenile.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar, hazır sistem almıştım 4 sene önce. İşlemciye 4 senedir macun sürmedim. O fanını söküp hiç temizledim, sadece kasanın içindeki tozları aldım öyle.
Ekran kartını da 3 sene önce almıştım onu da hiç temizlemedim.

Ne gibi artıları eksileri vardır?
Yük altında işlemciniz 65 derecenin üzerine çıkmıyor ise macun değişimine gerek yok. Kaliteli macun kullanılmışsa 8~ yıla kadar etkisini kaybetmiyor. Bir de kasanın yerden yüksek serin bir ortamda çalışıyor ise hiç gerek yok. Ama genel kasa içi toz temizliğini ayda bir falan yapmak iyi olur. Hem daha sessiz çalışmaya başlar hem daha serin.

Kasanızı yan yatırın ve güzel markanın termal macununu kullanın bu size 1 yıldan aşkın etkisini kaybetmeyecektir(dikkat edin orijinalden çok çakma ürünler daha fazla) mikro fiber bezi, kopresör, fırça
Ve sakin ve hafif çalışın sert davranmayın özellikle termal macun sürerken işlemciniz AMD ise AMD stok macunları stok işlemci fanından çıkarırken işlemcide gelebiliyor(başıma geldi) bunun için yavaş yavaş sağa sola elinizi hareket ederek çıkarınız şimdi den kolay gelsin efenim.

Geri
Yukarı