Bilgisayar odayı ısıtıyor

berkcs

Centipat
Ön arka ve yan panelinde olmak üzere 3 adet fanlı bir kasam var, yönlerinde de sıkıntı yok, kasa sıcaklığı da fazla değil, işlemci 37 derece civarı ekran kartı da 39 derece civarında geziyor boştayken, oyunlarda da fazla ısınmıyor fakat boşta olsa bile odayı çok ısıtıyor, kasanın altına 1, üstüne 2 fan eklemek ve halihazırda olan fanları ses yaptığından dolayı değiştirmek istiyorum, acaba o şekilde bu sorun düzelir mi veya nasıl hallederiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön arka ve yan panelinde olmak üzere 3 adet fanlı bir kasam var, yönlerinde de sıkıntı yok, kasa sıcaklığı da fazla değil, işlemci 37 derece civarı ekran kartı da 39 derece civarında geziyor boştayken, oyunlarda da fazla ısınmıyor fakat boşta olsa bile odayı çok ısıtıyor, kasanın altına 1, üstüne 2 fan eklemek ve halihazırda olan fanları ses yaptığından dolayı değiştirmek istiyorum, acaba o şekilde bu sorun düzelir mi veya nasıl hallederiz?

O bende de oluyor ama bostayken isitmaz ben oyuna giriyorum normal sicaklik degerleri 65 derece islemci. 70 derece ekran. Karti oluyor normal yani 3=4 saat bu degerlerde oyun oynuyorum odamda kucuk oldugu için isitiyor cok kucuk degil ama oda hamam gibi oluyor sende de ayni durum vardir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Odayı ısıtması için 300 dereceden fazla olması gerekiyor kasanızın fotoğrafını ve nerede bulunduğunu atar mısınız?

4 farklı evde denedim mimari diyeceksen,4ünde de ısıttı ve 50m2 odayı bile ısıtıyor
Dostum alınganlık yapmana gerek yok, hepimize ilginç gelen bir konuya esprili bir yaklaşımda bulundum sadece :)
herkese garip gelmesinin sebebini sana şöyle özetleyeyim, herkes az çok PC ile ilgili, soğutma sistemlerinin de nasıl çalıştığını az çok biliyoruz, çalışan PC bileşenleri ısınır, bu ısı tahliye edilir ve ortama verilir, yani bulunduğu odadan daha sıcak olan her elektronik cihaz çıkardığı sıcak hava ile odayı "ISITIR" ancak bu ısıtma genelde ölçülemez/gözardı edilebilir boyutlardadır. Sen de "odayı ısıtıyor" gibi o kadar muğlak bir ifadede bulununca insanlar haliyle dediklerinden çok bir şey anlamadı. PC'yi laptop gibi oda oda gezdirmiş 4 farklı odada denemişsin hatta tek başına 50 metrekare (ki iddialı bir boyut bu) büyüklüğünde bir odayı bile "ısıttığından" bahsetmişsin ancak PC'nin çalışması öncesi odanın sıcaklığı, PC'nin ne kadar çalıştığı ve ne kadar süre sonunda odadaki sıcaklık değişikliğinin kaç derece olduğu gibi elzem bilgileri vermemişsin. Hani "nasıl bir ısınma" olduğu hakkında kimsenin bir bilgisi yok, ancak tahmin yürütebiliyoruz, PC'den önce odada paltoyla oturuluyordu da 10 dakika sonunda tişörte mi geçtiniz hepiniz? Biraz daha bilgi verirsen ortama verilen "ısının" miktarı hakkında belki biraz bilgi sahibi oluruz.

Gerçekten enteresan cevaplar gelmiş. Öncelikle evimde ısı payölçer sistemi olduğu için her odamda termometre var. Evdeki elektronik aletler odaları 1-2 derece ısıtırlar. Örnek salonda sabah uyandığımda şuan 25 derece. Televizyonu açıp 1 saat kadar tv izlediğimde oda sıcaklığı 1 derece civarı artar bu normal bir durumdur. Çünkü elektronik cihazlar ısı yayarlar.

Bilgisayar odam keza aynı şekilde eğer oyun vs oynuyorsam oda sıcaklık 2-3 derece arttığı çok rahat olur ki sıvı soğutma ve Air540 kasa kullanıyorum. Yani kasa içinde bir sıcaklık problemim yok. Bunda şaşıracak dalga geçecek bir durum da yok. Kimse odasında termometre kullanmıyor sanırım burada o yüzden arkadaşın üzerine gitmişler.

Şimdi gelelim arkadaşın sorusuna. Dostum fan vs takmak kasanın iç sıcaklığını ilgilendirir. Odanın sıcaklığına etki etmez. Odan her türlü ısınır bir elektronik cihaz açık iken. Eğer odan ısınıyorsa tıpkı kasana yaptığın gibi yaa odana temiz hava almalısın yada odandaki sıcak havayı tahliye etmelisin.

Klima, vantilatör ya da eskiden evlerin camlarında olan tahliye fanları senin işini biraz görebilir.

Odanız kaç M.2 ve atabilirseniz odanın fotoğrafını atar mısınız?
Şuan şehir dışındayım hocam, dönünce fırsat bulursam atayım,ama 4 5 farklı evde sonuç yine aynı , ısıtıyor.Uzun bir süre cevak veremedim ban yemiştim pardon 😊
O bende de oluyor ama bostayken isitmaz ben oyuna giriyorum normal sicaklik degerleri 65 derece islemci. 70 derece ekran. Karti oluyor normal yani 3=4 saat bu degerlerde oyun oynuyorum odamda kucuk oldugu için isitiyor cok kucuk degil ama oda hamam gibi oluyor sende de ayni durum vardir.
Hayır aynı durum yok,boşta bile oda hamam gibi
Hocam, kapıyı azcık açın hava gelsin.
Hocam kapı hep açık ama bilgisayarı gece açtığım için cam açma fırsatım çok fazla olmuyor, monitörün ışığını gören sinekler hemen içeriye atlıyor 😂
Dostum alınganlık yapmana gerek yok, hepimize ilginç gelen bir konuya esprili bir yaklaşımda bulundum sadece :)
herkese garip gelmesinin sebebini sana şöyle özetleyeyim, herkes az çok PC ile ilgili, soğutma sistemlerinin de nasıl çalıştığını az çok biliyoruz, çalışan PC bileşenleri ısınır, bu ısı tahliye edilir ve ortama verilir, yani bulunduğu odadan daha sıcak olan her elektronik cihaz çıkardığı sıcak hava ile odayı "ISITIR" ancak bu ısıtma genelde ölçülemez/gözardı edilebilir boyutlardadır. Sen de "odayı ısıtıyor" gibi o kadar muğlak bir ifadede bulununca insanlar haliyle dediklerinden çok bir şey anlamadı. PC'yi laptop gibi oda oda gezdirmiş 4 farklı odada denemişsin hatta tek başına 50 metrekare (ki iddialı bir boyut bu) büyüklüğünde bir odayı bile "ısıttığından" bahsetmişsin ancak PC'nin çalışması öncesi odanın sıcaklığı, PC'nin ne kadar çalıştığı ve ne kadar süre sonunda odadaki sıcaklık değişikliğinin kaç derece olduğu gibi elzem bilgileri vermemişsin. Hani "nasıl bir ısınma" olduğu hakkında kimsenin bir bilgisi yok, ancak tahmin yürütebiliyoruz, PC'den önce odada paltoyla oturuluyordu da 10 dakika sonunda tişörte mi geçtiniz hepiniz? Biraz daha bilgi verirsen ortama verilen "ısının" miktarı hakkında belki biraz bilgi sahibi oluruz.
Resmen kışın odada şortla duruyorum o derece hocam 😊 Ölçüm değeri hakkında şuan kesin birşey söyleyemem,yakın zamanda ölçme fırsatım olmadı

Kapıyı açın pencereyi'de üstten açın ve perde hariç güneşliği içeri hava girecek şekilde ayarlayın.

İddiasını daha da ileri taşıdı arkadaş yalnız 😂 Camı açsa bile sıcak yapıyormuş. Kasa değil santral mübarek. Ne diyelim hem bilgisayar hem soba sahibisiniz işte güle güle kullanın.
Noldu,gittin mi buralardan 😂
Kapıyı açın pencereyi'de üstten açın ve perde hariç güneşliği içeri hava girecek şekilde ayarlayın.
Hocam üstten açılmıyor odamın camı ama normal açsam bile eskisi kadar olmasa da sıcak oluyor,oda havalandırmasıyla alakası olmadığını düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı