Bilgisayar olmadan fan hızı nasıl ayarlanır?

Tr Prime Gamer

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde bir adet Intel stok fanı bulunmakta.
Bunu kendim dışarıdan kullanmak istiyorum.
İnternette bir sürü şey görsemde faydasız geldi.
Transistör ile devreler gördüm.
Arduino ile olanı gördüm.
Ama benim istediğim şey daha farklı bir çözüm, mesela bu 4 pin ile dışarıdan bir kontrol sağlanamaz mi?

Merhaba, PWM (Pulse width modulation) üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bilmiyorum bunu gördünüz mü internette?

Elimde bir adet Intel stok fanı bulunmakta.
Bunu kendim dışarıdan kullanmak istiyorum.
İnternette bir sürü şey görsemde faydasız geldi.
Transistör ile devreler gördüm.
Arduino ile olanı gördüm.
Ama benim istediğim şey daha farklı bir çözüm, mesela bu 4 pin ile dışarıdan bir kontrol sağlanamaz mi?

Adaptörle çalıştırırsın bağladığın güç kablosuna bir potansimetre bağlar giden gücü ayarlarsın güç düştükçe hızı da düşecektir.

Hazır PWM fan kontrol modülü alın internet sitelerinin birinden. PWM kontrolcü modülü, fan hızını doğrudan kontrol etmek için gerekli tüm elektronik devreleri içerir, böylece sizin ek bir devre kurmanıza gerek kalmaz. 12v güç kaynağı yeterli olacaktır. Ancak bazı modüller sadece iki ya da üç pin destekleyebiliyor. Bu durumda, sadece güç (+12v) ve toprak (gnd) pinlerini bağlarsınız.

Hazır PWM fan kontrol modülü alın internet sitelerinin birinden. PWM kontrolcü modülü, fan hızını doğrudan kontrol etmek için gerekli tüm elektronik devreleri içerir, böylece sizin ek bir devre kurmanıza gerek kalmaz. 12v güç kaynağı yeterli olacaktır. Ancak bazı modüller sadece iki ya da üç pin destekleyebiliyor. Bu durumda, sadece güç (+12v) ve toprak (gnd) pinlerini bağlarsınız.

Hocam bahsettiğiniz ürünün linkini paylaşabilir misiniz?

Adaptörle çalıştırırsın bağladığın güç kablosuna bir potansimetre bağlar giden gücü ayarlarsın güç düştükçe hızı da düşecektir.

10k ve 100k potansiyometre'ye bağladım 100k hiç çalıştırmadı 10k
İse ayarsız oldu azıcık bile çevirsem fan duruyor.

Hocam bahsettiğiniz ürünün linkini paylaşabilir misiniz?

10k ve 100k potansiyometre'ye bağladım 100k hiç çalıştırmadı 10k.
İse ayarsız oldu azıcık bile çevirsem fan duruyor.

ID-Cooling FH-07 bu merkezi kontrolü sağlamak için hazır bu ürünü öneririm.

Kullanımı için bir bilgisayara ihtiyacınız olmaz. Çoklayıcı, fanları doğrudan kontrol etmek için güç kaynağından (PSU) aldığı güçle çalışır. Anakart üzerinden PWM sinyali alarak fanların hızını ayarlar, ancak bu işlem için bilgisayarın açık olmasına gerek yoktur. Kasa içindeki düzeni sağlamak ve birden fazla fanı yönetmek için bu çoklayıcıyı bağımsız olarak kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı